Empik ma już 76 lat!
Empik obchodzi w październiku kolejne urodziny. 76 lat temu miało miejsce otwarcie pierwszego w historii Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki, a 26 lat temu wystartowała strona internetowa empik.com. Wyruszyliśmy w nieco nostalgiczną podróż przez historię Empiku i wyłowiliśmy 10 ciekawostek – zarówno dotyczących dawnych czasów, jak i tych całkiem współczesnych. Jest też jeden bonus!
1. Pierwszy salon Empiku w historii?
Pierwszy Klub Międzynarodowej Prasy i Książki otwarto 7 października 1948 roku, przy placu Unii Lubelskiej w Warszawie, a nie jak często się uważa przy Nowym Świecie. Dał on tym samym początek całej sieci. Co szczególnie ciekawe, otwarcie Klubu było dużym wydarzeniem we wciąż zniszczonej okupacją stolicy. Pierwsze tego typu miejsce na powojennej mapie Warszawy stało się powiewem nowoczesności i jednocześnie symbolem stopniowego powrotu do normalności. O pierwszym „MPiK-u” chętnie pisały lokalne gazety, a samo wydarzenie było relacjonowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych i prezentowane widzom w całym kraju.
Źródło: materiały archiwalne Empiku
Tak o otwarciu KMPiK pisano w gazecie „Stolica”:
„Przy pl. Unii Lubelskiej w kamienicy narożnej między Bagatelą i Al. I-ej Armii powstał piękny reprezentacyjny sklep, który pod względem luksusowego urządzenia nie ma chyba równego w całej Warszawie. Czterojęzyczne neonowe napisy głoszą, że w sklepie tym są do nabycia książki i gazety”
2. Kto jest właścicielem Empiku?
Od 2015 roku prezeską zarządu firmy jest Ewa Szmidt. Na początku sierpnia 2022 roku przejęła kontrolny pakiet akcji w Grupie Empik. Sprzedającym 51% akcji był Penta Ivenstments, właściciel Empiku od 2012 roku. Penta Investments pozostała w Spółce posiadając 49% akcji.
Źródło: materiały promocyjne Empiku / Biuro Prasowe
3. Jak zmieniało się logo Empiku?
Przez cały okres istnienia Empik doczekał się tylko czterech zmian logotypów. Pierwsze logo KMPiK powstało jeszcze w 1948 roku i towarzyszyło marce aż do 1991 (!). Wówczas nie tylko stworzono spółkę Empik, ale też wprowadzono nową identyfikację graficzną, bardzo silnie nawiązującą do stylu przełomu lat 80. i 90. Wizualną rewolucję przeprowadzono już trzy lata później: unowocześniono logotyp i zbliżono do estetyki, którą znamy dzisiaj. Logo, z którym obecnie wszyscy kojarzą Empik powstało w 2007 roku i było naturalną ewolucją poprzedniego projektu. Uproszczono font, a nad „i” wyraźniej zaznaczono charakterystyczny przecinek.
4. empik.com rówieśnikiem Google’a!
Lata 90. ubiegłego wieku to były pionierskie czasy dla rozwoju sieci – z dzisiejszej perspektywy naprawdę trudno sobie wyobrazić, jak wówczas wyglądało korzystanie z internetu. W 1998 roku z sieci korzystało zaledwie 17 procent Polaków, a spółka Google Inc. dopiero powstawała. Wtedy również swój początek miała strona internetowa empik.com – jedna z pierwszych platform zakupowych online w historii naszego kraju. Można było w niej wybierać spośród 100 tys. pozycji z kategorii książki, muzyka, film, multimedia. W 2001 roku była już największym i najpopularniejszym polskim sklepem internetowym.
Strona oczywiście zmieniła się przez lata nie do poznania, nieustannie unowocześniana i dostosowywana do aktualnych trendów i możliwości technologicznych. Ewolucję empik.com możecie prześledzić na filmie przygotowanym z okazji 23 urodzin:
5. Empik i… pokazy mody!
Od samego początku istnienia KMPiK odbywała się w nim cała masa najróżniejszych wydarzeń. Wiele z nich, takie jak spotkania z muzykami, poetami czy autorami książek, mogą nam się naturalnie kojarzyć ze współczesnym Empikiem. Mało kto jednak wie, że przez wiele lat w Klubach MPiK odbywały się… pokazy mody! I były to eventy z prawdziwego zdarzenia, które same w sobie były atrakcją dla lokalnych bywalców. W Nowej Hucie w latach 70. miał miejsce m.in. pokaz mody NRD!
Wydarzenia od zawsze były mocno kojarzone z Empikiem, co nawet znalazło odbicie w rodzimej popkulturze. W filmie „Kiler-ów 2-óch”, gdy Jose Arcardio Morales recytuje poezję kolumbijską, Stefan „Siara” Siarzewski komentuje tę sytuację z wrodzoną sobie galanterią: „Co oni mnie k*rwa Empik z domu robią?”.
Źródło: materiały archiwalne Empiku
6. Galeria sztuki i kafejka internetowa!
Pokazy mody nie były jedynymi nieoczywistymi wydarzeniami, które odbywały się w salonach Empik na przestrzeni lat. Już od samego początku działalności „MPiK-ów” w czytelniach odbywały się wystawy malarstwa, które szczyciły się wysoką frekwencją. W Klubach można było nie tylko kupić reprodukcje obrazów, ale także obejrzeć dzieła rodzimych artystów. Za to w latach 90. – czasach gigantycznego wybuchu popularności kafejek internetowych – w (już wtedy) salonach Empiku można było skorzystać z dostępu do sieci na działach multimedialnych, a nawet… przetestować gry!
Źródło: materiały archiwalne Empiku
7. Nauka… japońskiego?
Kluby MPiK były nie tylko miejscem, w których można było kupić najnowsze książki i prasę zagraniczną czy wybrać się na spotkania z ulubionymi autorami. Jeszcze w latach 70. w poszczególnych klubach realizowana była nauka języków obcych. Jak czytamy we we wspomnieniach pracowników, niektóre MPiK-owe Szkoły Języków Obcych proponowały naukę nie tylko podstawowych języków europejskich jak angielski, niemiecki czy francuski, ale także szansę poznawania szwedzkiego, a nawet... japońskiego! I to w Polsce lat 70. ubiegłego wieku!
Źródło: materiały archiwalne Empiku
8. „Empiku czy Empika”?
Co jakiś czas w rozmaitych miejscach internetu wybucha dyskusja na temat poprawnego sposobu odmiany nazwy „Empik”. Powinniśmy powiedzieć, że idziemy do „Empiku” czy może raczej do „Empika”? Przy okazji wywiadu z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem dla Empik Pasje, zapytaliśmy o zdanie jednego z najsłynniejszych polskich językoznawców. Oto, co sądzi prof. Bralczyk:
„A” ma tendencję wzrostową. Jest częstsze w odniesieniu do istot żywych, prawie wyłącznie. „U” przez niektórych traktowane jest jako charakterystyczne dla abstrakcji, czegoś bardziej nieożywionego. „Do stołu”, ale „do psa”. Idziemy, rzecz jasna, „do Empiku”, choćby dlatego, że chodzi się „do klubu”, a nie „do kluba”.
Źródło: materiały archiwalne Empiku
9. Empik – wszystko, o czym zamarzycie!
Przez 75 lat istnienia Empik przeszedł niesamowitą drogę i już dawno nie jest miejscem, w którym kupujemy tylko książki.
Współczesny Empik to oprócz salonów sklepowych nowoczesna platforma e-commerce, z silną częścią marketplace z produktami od tysięcy sprzedawców. Oferta online obejmuje już 20 kategorii produktowych od książek, zabawek i kosmetyków, aż po akcesoria sportowe, elektronikę czy dom i ogród ze Strefą Design. A do tego dochodzą jeszcze takie usługi jak Empik Go z audio- i e-bookami czy Empik Foto!
10. Co oznacza skrót „Empik”?
Dzisiaj nazwa „Empik” nie jest skrótowcem – ale faktycznie pochodzi ona od akronimu nazwy największej od końca lat 40. ubiegłego wieku sieci klubów i czytelni. Z biegiem lat Kluby Międzynarodowej Prasy i Książki były przez klientów coraz częściej nazywane „MPiK-ami”. A stąd już prosta droga do „Empiku”, który znamy dzisiaj. Współczesna nazwa powstała w 1991 roku, po transformacji ustrojowej, gdy powołano do życia spółkę Empik.
Źródło: materiały archiwalne Empiku
Bonusowa ciekawostka: Empik w.. Cepelii!
Na przełomie 2024 i 2025 roku, w dawnym budynku Cepelii w centrum Warszawy, zostanie otwarty Empik. Ikoniczny, modernistyczny pawilon handlowy z lat 60., odzyska blask dzięki kompleksowej renowacji, zgodnej z pierwowzorem i zachowaniem charakterystycznych elementów elewacji i wnętrza.
Renowacja budynku Cepelii przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich prowadzona jest w ścisłej współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Za projekt rewitalizacji odpowiadają pracownie AMC - Andrzej M. Chołdzyński oraz „Bernatek Architekci”. Właścicielem, głównym inwestorem i wykonawcą jest spółka Sienna 111.
Nowy Empik przywróci Cepelii jej handlowe i kulturalne znaczenie. Salon zajmie trzy poziomy: -1, parter i 1. piętro. Oprócz przestrzeni handlowej, w salonie znajdzie się multimedialna ekspozycja i mała czytelnia. Specjalna strefa wydarzeń umożliwi organizację spotkań z twórcami, premier książek, płyt, produkcji audio, sesji autografów, podcastów na żywo i nowych autorskich cykli wydarzeń.
Coś was zaskoczyło? A może wy macie jakieś wspomnienia czy ciekawostki o Empiku, którymi chcecie się podzielić? Dajcie znać w komentarzach!
Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje.
Komentarze (3)
Komentarze
Z lat 90 pamiętam jeszcze logo z litetami KM i karcianym symbolem "pik". Czy było to oficjalnie logo czy pomysł lokalnego oddziału?
Wspaniale wernisaże, spotkania z reżyserami, aktorami w empiku przy ul.Dąbrowskiego 71 w Warszawie w latach 90-tych, a nawet klub sobowtórów i międzynarodowe konkursy kalendarzy. Chętnie zobaczyłabym zdjęcia z tamtych lat! Pamiętam do dziś.
Z lat 90 pamiętam jeszcze logo z literami KM i karcianym symbolem "pik". Czy było to oficjalne logo czy może jedynie pomysł lokalnego oddziału?