Urodziny Empiku – świętuj z nami!

Empik obchodzi właśnie kolejne urodziny – i do tego podwójne! Dokładnie 75 lata temu miało miejsce otwarcie pierwszego w historii Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki, a 25 lat temu wystartowała strona internetowa empik.com. Urodziny to nie tylko pretekst do przyjemnych wspominek, ale także cała masa promocji przygotowanych specjalnie na tę okazję!

75 lat Empiku


My z okazji urodzin wyruszyliśmy w nieco nostalgiczną podróż przez historię Empiku i wyłowiliśmy 10 ciekawostek – zarówno dotyczących dawnych czasów, jak i tych całkiem współczesnych!

  1. Co oznacza skrót „Empik”?

Dzisiaj nazwa „Empik” nie jest skrótowcem – ale faktycznie pochodzi ona od akronimu nazwy największej od końca lat 40. ubiegłego wieku sieci klubów i czytelni. Z biegiem lat Kluby Międzynarodowej Prasy i Książki były przez klientów coraz częściej nazywane „MPiK-ami”. A stąd już prosta droga do „Empiku”, który znamy dzisiaj. Współczesna nazwa powstała w 1991 roku, po transformacji ustrojowej, gdy powołano do życia spółkę Empik.
 

powstanie empiku
Źródło: materiały archiwalne Empiku
 

  1. Pierwszy salon Empiku w historii?

Pierwszy Klub Międzynarodowej Prasy i Książki otwarto 7 października 1948 roku, przy placu Unii Lubelskiej w Warszawie, a nie jak często się uważa przy Nowym Świecie, dając tym samym początek całej sieci. Co szczególnie ciekawe, otwarcie Klubu było dużym wydarzeniem we wciąż zniszczonej okupacją stolicy. Pierwsze tego typu miejsce na powojennej mapie Warszawy było powiewem nowoczesności i jednocześnie symbolem stopniowego powrotu do normalności. O pierwszym „MPiK-u” chętnie pisały lokalne gazety, a samo wydarzenie było relacjonowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych i prezentowane widzom w całym kraju.

Tak o otwarciu KMPiK pisano w gazecie „Stolica”:

„Przy pl. Unii Lubelskiej w kamienicy narożnej między Bagatelą i Al. I-ej Armii powstał piękny reprezentacyjny sklep, który pod względem luksusowego urządzenia nie ma chyba równego w całej Warszawie. Czterojęzyczne neonowe napisy głoszą, że w sklepie tym są do nabycia książki i gazety”
 

Klub MPiK
Źródło: materiały archiwalne Empiku

  1. Kto jest właścicielem Empiku?

Od 2015 roku prezeską zarządu firmy jest Ewa Szmidt. Na początku sierpnia 2022 roku przejęła kontrolny pakiet akcji w Grupie Empik. Sprzedającym 51% akcji był Penta Ivenstments, właściciel Empiku od 2012 roku. Penta Investments pozostała w Spółce posiadając 49% akcji.
 

Empik prezeska
Źródło: materiały promocyjne Empiku / Biuro Prasowe
 

  1. Jak zmieniało się logo Empiku?

Przez cały okres istnienia Empik doczekał się tylko czterech zmian logotypów. Pierwsze logo KMPiK powstało jeszcze w 1948 roku i towarzyszyło marce aż do 1991 (!) Wówczas nie tylko stworzono spółkę Empik, ale też wprowadzono nową identyfikację graficzną, bardzo silnie nawiązującą do stylu przełomu lat 80. i 90. Wizualną rewolucję przeprowadzono już trzy lata później: unowocześniono logotyp i zbliżono do estetyki, którą znamy dzisiaj. Logo, z którym obecnie wszyscy kojarzą Empik powstało w 2007 roku i było naturalną ewolucją poprzedniego projektu. Uproszczono font, a nad „i” pojawił się charakterystyczny przecinek.
 

Empik logo
 

  1. empik.com rówieśnikiem Google’a!

Lata 90. ubiegłego wieku to były pionierskie czasy dla rozwoju sieci – z dzisiejszej perspektywy naprawdę trudno sobie wyobrazić, jak wówczas wyglądało korzystanie z internetu. W 1998 roku z sieci korzystało zaledwie 17 procent Polaków, a spółka Google Inc. dopiero powstawała. Wtedy również swój początek miała strona internetowa empik.com – jedna z pierwszych platform zakupowych online w historii naszego kraju. Można było w niej wybierać spośród 100 tys. pozycji z kategorii książki, muzyka, film, multimedia. W 2001 roku była już największym i najpopularniejszym polskim sklepem internetowym.

Strona oczywiście zmieniła się przez lata nie do poznania, nieustannie unowocześniana i dostosowywana do aktualnych trendów i możliwości technologicznych. Ewolucję empik.com możecie prześledzić na filmie przygotowanym z okazji 23 urodzin:
 


 

 

  1. Empik i… pokazy mody!

Od samego początku istnienia KMPiK  odbywała się cała masa najróżniejszych wydarzeń. Wiele z nich, takie jak spotkania z muzykami, poetami czy autorami książek, mogą nam się naturalnie kojarzyć ze współczesnym Empikiem. Mało kto jednak wie, że przez wiele lat w Klubach MPiK odbywały się… pokazy mody! I były to eventy z prawdziwego zdarzenia, które same w sobie były atrakcją dla lokalnych bywalców. W Nowej Hucie w latach 70. miał miejsce m.in. pokaz mody NRD!

Wydarzenia od zawsze były mocno kojarzone z Empikiem, co nawet znalazło odbicie w rodzimej popkulturze. W filmie „Kiler-ów 2-óch”, gdy Jose Arcardio Morales recytuje poezję kolumbijską, Stefan „Siara” Siarzewski komentuje tę sytuację z wrodzoną sobie galanterią: „Co oni mnie k*rwa Empik z domu robią?”
 

Empik pokazy mody
Źródło: materiały archiwalne Empiku
 

  1. Galeria sztuki i kafejka internetowa!

Pokazy mody nie były jedynymi nieoczywistymi wydarzeniami, które odbywały się w salonach Empik na przestrzeni lat. Już od samego początku działalności „MPiK-ów” w czytelniach odbywały się wystawy malarstwa, które szczyciły się wysoką frekwencją. W Klubach można było nie tylko kupić reprodukcje obrazów, ale także obejrzeć dzieła rodzimych artystów. Za to w latach 90. – czasach gigantycznego wybuchu popularności kafejek internetowych – w (już wtedy) salonach Empiku można było skorzystać z dostępu do sieci na działach multimedialnych, a nawet… przetestować gry!
 

empik sopot
Źródło: materiały archiwalne Empiku
 

  1. Nauka… japońskiego?

Kluby MPiK były nie tylko miejscem, w których można było kupić najnowsze książki i prasę zagraniczną czy wybrać się na spotkania z ulubionymi autorami. Jeszcze w latach 70. w poszczególnych klubach realizowana była nauka języków obcych. Jak czytamy we we wspomnieniach pracowników, niektóre MPiK-owe Szkoły Języków Obcych proponowały naukę nie tylko podstawowych języków europejskich jak angielski, niemiecki czy francuski, ale także szansę poznawania szwedzkiego, a nawet... japońskiego! I to w Polsce lat 70. ubiegłego wieku!
 

wnętrze dawnego empiku
Źródło: materiały archiwalne Empiku
 

  1. „Empiku czy Empika”?

Co jakiś czas w rozmaitych miejscach internetu wybucha dyskusja na temat poprawnego sposobu odmiany nazwy „Empik”. Powinniśmy powiedzieć, że idziemy do „Empiku” czy może raczej do „Empika”? Przy okazji wywiadu z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem dla Empik Pasje, zapytaliśmy o zdanie jednego z najsłynniejszych polskich językoznawców. Oto, co sądzi prof. Bralczyk:

„A” ma tendencję wzrostową. Jest częstsze w odniesieniu do istot żywych, prawie wyłącznie. „U” przez niektórych traktowane jest jako charakterystyczne dla abstrakcji, czegoś bardziej nieożywionego. „Do stołu”, ale „do psa”. Idziemy, rzecz jasna, „do Empiku”, choćby dlatego, że chodzi się „do klubu”, a nie „do kluba”.
 

Empik otwarcie
Źródło: materiały archiwalne Empiku
 

  1. Empik – wszystko, o czym zamarzycie!

Przez 75 lat istnienia Empik przeszedł niesamowitą drogę i już dawno nie jest miejscem, w którym kupujemy tylko książki. Współczesny Empik to oprócz salonów sklepowych nowoczesna platforma e-commerce, z silną częścią marketplace z produktami od tysięcy sprzedawców. Oferta online obejmuje już 20 kategorii produktowych od książek, zabawek i kosmetyków, aż po akcesoria sportowe, elektronikę czy dom i ogród ze Strefą Design. A do tego dochodzą jeszcze takie usługi jak Empik Go z audio- i e-bookami czy Empik Foto!

Co można dziś kupić w empiku

 

Coś was zaskoczyło? A może wy macie jakieś wspomnienia czy ciekawostki o Empiku, którymi chcecie się podzielić? Dajcie znać w komentarzach!

empik pozycja na rynku

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje