Mimo licznych podgatunków rapu, ta najbardziej surowa i bezpośrednia odmiana wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem. Dobrym tego dowodem jest działalność bytomskiego składu DYM KNF, w ramach którego tworzą m.in. Epis oraz Daniel. Ten drugi właśnie wydaje swoją drugą studyjną płytę.

 

 

Gdzie bije serce polskiego hip-hopu?

Poznań ma Peję, Szczecin Łonę, Łódź O.S.T.R.a, ale od lat dwa najsilniej reprezentowane na hip-hopowej mapie miejsca w Polsce to Warszawa oraz Śląsk. To na południu rodziły się takie składy jak Kaliber 44 czy Paktofonika. Robotnicze dzielnice Katowic, Chorzowa czy Bytomia od zawsze stanowiły naturalne środowisko dla raperów.

Dymitrów i Knajfeld to dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice Bytomia, gdzie od lat z okien słychać było głównie rap. Nie dziwi więc powstanie w okolicach 2008 roku kolektywu DYM KNF łączącego twórców z tej części śląskiego miasta. Początkowo w skład ekipy wchodzili Fin, Epis, Kadi, Ponczo oraz Seba, którzy razem nagrywali na nielegalu kawałki w amatorskich warunkach. Potem jedni nieco się wycofali, natomiast sporo nowości wniósł do składu Daniel.

DYM KNF to skład w starym stylu. Raperzy wzajemnie się wspierają, promują i występują na swoich albumach. Daniel nagrał swoją pierwszą solową płytę w 2021 roku. „Bandycki styl życia” to solidna dawka ulicznego hip-hopu, gdzie nie brakuje odwołań do najważniejszych dla twórców wartości jak lojalność, czy też innych ważnych elementów codzienności, jak np. kawałek poświęcony klubowi piłkarskiemu Polonia Bytom.

 

Bandycki  Styl Życia Daniel Dym KNF

 

Daniel solo, ale nie sam

„Bandycki styl życia” znalazł uznanie w oczach fanów ulicznego rapu, a sam Daniel stał się ważną postacią składu DYM KNF. Nie dziwi więc, że po serii koncertów i promocji debiutanckiego krążka, raper kontynuuje karierę albumem „D.A.N.I.E.L.”. W sieci można już posłuchać kilku singli z nowego materiału, które jak zwykle charakteryzują się surowym brzmieniem i mocnym przekazem.

 

D.A.N.I.E.L. Daniel Dym KNF

 

Ponownie, chociaż to solowy projekt, zaangażował się w niego cały skład DYM KNF. W efekcie na płycie posłuchać można przedstawicieli bytomskiej formacji, a także takich gości jak Murzyn ZDR, Kaczy Proceder, Miku MDM, Intruz, Ryjek, Robson PRO, Mysza PK, Sadoch, Obserwator Z Autopsji, Młody Ryjek i Ola KNF.

Dzięki temu nowy album Daniela jest bardziej różnorodny, chociaż nadal orbituje wokół tematów najbliższych raperowi, czyli najważniejszych wartości, przywiązania do małej ojczyzny oraz tworzenia ulicznego rapu.

Album „D.A.N.I.E.L.” będzie w sprzedaży już od 19 maja, a po więcej wieści z hip-hopowego świata zapraszamy do sekcji Słucham.