Pokój młodzieżowy w stylu loft – co to znaczy? 

Loft to mówiąc najkrócej funkcjonalna przestrzeń industrialna, którą cechuje minimalizm. Przestrzeń jest otwarta, dobrze oświetlona i bardzo klimatyczna, a pomieszczenia wysokie.

Charakterystyczne elementy dla pokoju młodzieżowego w stylu loft:

  • beton,
  • drewno,
  • cegła,
  • odkryte grzejniki,
  • widoczne przewody i rury.

Styl industrialny można nazwać surowym. W konwencję wspaniale wpisze się co najmniej jedna gładka ściana z wyeksponowaną cegłą czy instalacją grzewczą. Najbardziej „loftowe” materiały poza drewnem oraz betonem to metal i szkło, skóra oraz len, do których pasują biele, czernie, szarości i beże.

Co stanowi największą inspirację dla stylu loftowego? Początków tego wyjątkowego wyczucia estetyki i przestrzeni można doszukiwać się już w roku 1900, ale prawdziwy rozkwit nastał w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Właśnie wtedy, wskutek kryzysu, wiele magazynów i hal pozostało opuszczonych, a przestrzeń przejęli artyści. Dzięki nowojorskiej bohemie dzisiaj styl loftowy kojarzy się z indywidualizmem i swobodą.

Jak urządzić pokój młodzieżowy w stylu industrialnym? 

Przede wszystkim musisz pamiętać, że mniej znaczy lepiej. Planując pokój młodzieżowy w stylu loft postaw na:

  • minimalizm,
  • praktyczne wykorzystanie wolnej przestrzeni,
  • nieliczne dodatki dobrej jakości,
  • niewielką ilość mebli.

Za klasykę stylu industrialnego uważa się wykorzystywanie trzech stonowanych kolorów: bieli na ścianach, ciemnego drewna w przypadku mebli i czerni w dodatkach. Oczywiście, bardzo dobrze pasują również kolory cegieł, metalu i betonu oraz wszelkie metaliczne akcesoria. Pamiętaj, że nadmiar barw nie będzie pasować do pokoju młodzieżowego w stylu industrialnym.


Przeczytaj także:


Pokój młodzieżowy w stylu loftowym – meble 

Jak wyglądają loftowe meble? Prosto i funkcjonalnie. Pokój nastolatka to oprócz łóżka, przede wszystkim biurko - tak jak wszystkie meble w stylu loft powinno być minimalistyczne. Bardzo dobrze sprawdzają się blaty stylizowane na surowe drewno, stojące na metalowych nogach. Mogą być nie tylko designerskie, ale również funkcjonalne – niektóre modele posiadają wbudowane gniazda zasilające oraz porty USB. Konstrukcja jest stabilna, więc szybka zmiana aranżacji pokoju młodzieżowego w stylu industrialnym nie będzie konieczna.

 

BIURKO KOMPUTEROWE,BIUROWE, STOLIK LOFT +MEDIAPORT

 

Oczywiście funkcję pomocniczą przy prostym biurku będzie pełnić szafka biurowa w formie kontenerka na dokumenty (minimalizm nie powinien polegać na zostawianiu wszystkich rzeczy na wierzchu w związku z ograniczoną przestrzenią). Polecamy szafeczkę na kółkach, która oprócz odgrywania swojej podstawowej roli, może również posłużyć jako przenośny stolik podczas odwiedzin.

 

SZAFKA BIUROWA, KONTENEREK NA DOKUMENTY, KÓŁKA - LOFT

 

Ważnym elementem pokoju młodzieżowego w stylu loft, tak samo jak w każdym innym, jest szafa na ubrania. Bardzo dobrze sprawdzi się mebel drewniany z metalowymi rączkami bez zbędnych ozdobników.

Choć w stylu industrialnym dominuje minimalizm, nie można zapomnieć o niezbędnych półkach i regałach. Proste biblioteczki lub półki, na metalowych konstrukcjach, bez zabudowanego tyłu świetnie oddadzą klimat. Pozwolą również na lepsze zagospodarowanie przestrzeni i umiejscowienie niezbędnych dodatków. To istna kwintesencja funkcjonalności oraz designu.

 

Szafka regał loftowy, 5 półek, stojak, biblioteczka

 

W pokoju młodzieżowym w stylu loft nie należy również zapomnieć o wygodnym krześle, w którym nastolatek będzie mógł się odprężyć, poczytać książkę czy posłuchać muzyki. W przypadku tego mebla proponujemy nutkę szaleństwa. Na przykład turkusowe obicie będzie wspaniałym przełamaniem i uzupełnieniem wszechobecnych naturalnych barw. Aksamitny materiał dodaje klasy, ale metalowe nogi to już czysty industrializm.

Światło i dodatki a pokój młodzieżowy w stylu loft 

Pokój młodzieżowy w stylu industrialnym powinien być dobrze oświetlony. Pierwotny loft zapewne zakładał, że to zadanie może pełnić wisząca z sufitu żarówka. Natomiast dziś tę rolę mogą odgrywać żyrandole z wyraźnie widocznymi żarówkami. W zależności od mocy żarówki pomieszczenie będzie bardziej lub mniej zaciemnione, co dodatkowo podkreśli surowość oraz minimalizm aranżowanej przestrzeni. Wybierając źródła światła, zwróć uwagę, czy nie obniżają optycznie pomieszczenia – jest to bardzo niepożądane w tym stylu.

 

ŻYRANDOL LOFT EDISON AFTER 952K1 Aldex

 

Na biurko młodego loftowicza proponujemy niezwykle prostą i funkcjonalną lampę kreślarską. Choć rzadko kiedy producenci dopisują, że pasuje do tego stylu, naszym zdaniem jest wręcz jego kwintesencją. Metal, prostota, funkcjonalność – to właśnie hasła opisujące loft.

Jednak styl industrialny to również dodatki. Elementem pokoju, zarówno ozdobnym, jak i praktycznym będzie na przykład prosty i przejrzysty zegar metalowy. Jego minimalistyczna forma sprawia, że nie rzuca się w oczy mimo dużych gabarytów – niemal wtapia się w ścianę. Funkcjonalny oraz piękny może być również dywan. Na rynki dostępne są typowo „loftowe” egzemplarze, ale jeśli chcesz nieco zaszaleć, możesz również wybrać wersję z jaskrawym akcentem kolorystycznym – dzięki temu pokój młodzieżowy w stylu loft zyska na oryginalności. Barwy muszą jednak harmonijnie współgrać.

 

Zegar Ścienny Retro Loft Rzymski 3D Vintage Duży 11434

 

W pokój industrialny dobrze wpisują się także kwiaty. Zieleń może sama w sobie pięknie ożywić wnętrze. Charakteru dodadzą stylizowane, metalowe kwietniki w kolorze czerni oraz złota. Geometryczne kształty dodatkowo skupią uwagę gości i w pełni wyeksponują piękno przyrody.

 

Stojak na kwiaty 26,5 cm z doniczką nowoczesny kwietnik loft czarno-złoty mat

 

Na koniec jeszcze raz przypominamy, że… 

styl loftowy to przede wszystkim przejrzystość i funkcjonalność. Projektując pokój młodzieżowy w stylu industrialnym, nie kupuj zbyt dużo nawet „specjalnych” loftowych dodatków. Nie zapomnij, by tchnąć w projekt nieco życia, wybierając choć jeden barwny wyróżnik. Pamiętaj, że przestrzeń nastolatka musi być funkcjonalna i nie sprzyjać w tworzeniu się bałaganu.

Więcej porad znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję.

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock