Autorka: Natalia Ciesielska

Nieotynkowane, białe ściany, spora ilość światła wpadającego przez duże okna, często odsłonięta cegła, stal oraz drewno stanowią bazę do jednego z najchętniej wybieranych wielkomiejskich stylów wnętrzarskich. Loftowe aranżacje z pozoru surowe, przy doborze odpowiednich materiałów i dodatków stają się przytulne i komfortowe. Wyróżniają się nieszablonowym podejściem do tworzenia wnętrz, w których doskonale się czują artystyczne dusze oraz indywidualiści.

Jak narodził się styl loftowy?

Jak sama nazwa wskazuje styl ten pochodzi od loftu, czyli wnętrza zaadaptowanego w budynku pofabrycznym do celów mieszkalnych. Styl ten narodził się w Stanach Zjednoczonych, kiedy w czasie Wielkiego Kryzysu mieszkańcy metropolii zmuszeni trudną sytuacją materialną zaczęli przenosić się do opuszczonych fabryk. Później lofty chętnie wybierali do zamieszkania artyści. Współcześnie styl loftowy jest jednym z najchętniej wybieranych do tworzenia wielkomiejskich aranżacji.

 

Stół loftowy

 

Cechy charakterystyczne stylu loftowego

#1 Przestrzenność

Duże, otwarte wnętrza odgrywają istotną rolę w stylu loftowym. Najlepiej jeśli są to zaadaptowane do zamieszkania pofabryczne przestrzenie z wysokimi sufitami i sporej wielkości oknami, przez które wpada dużo światła.

#2 Stonowanie i wyrazistość

Paleta barw w stylu loftowym składa się ze stonowanych kolorach jak biel, szarości, brązy, aż po czerń przełamane nasyconymi, energetycznymi barwami tj. musztardową żółcią, czerwienią, zielenią, kobaltem.

#3 Nie tylko drewno i beton

Materiały jak drewno (w tym postarzane), stal, szkło, beton, cegła tworzą klimatyczne wnętrza w duchu loftowym. Ciekawym detalem są także widoczne rury, drewniane stropy czy belki podtrzymujące sufit. Z materiałów tworzone są meble, jak i podłogi (beton polerowany, deska podłogowa) czy ściany (fragmenty starych murów bądź ściana wyłożona cegłą z rozbiórki). Chętnie wykorzystywane są także skóra, wełna czy bawełna w postaci puszystych dywanów i miękkich poduszek dodających aranżacji w duchu loft domowego klimatu.

#4 Masywny porządek

Proste, duże meble przeważają we wnętrzach loftowych np. sporej wielkości meble tapicerowane jak obszerna sofa narożna w barwie czekolady na czarnej podstawie z metalu w zestawie z fotelami i pufami. Przestrzeń wypełniona jest prostymi w formie meblami, książki i bibeloty znajdą miejsce na metalowym regale z drewnianymi półkami, a odrestaurowane meble z odzysku jak kufry, skrzynie, które mogą pełnić funkcję schowka i siedziska.

#5 Retrododatki

Designerskie meble i dodatki dopełniają styl loftowy. Wnętrza wyróżnią pojedyncze designerskie meble czy dodatki od znanych projektantów, artystycznego charakteru dodadzą meble i akcesoria vintage.

 

Zyrandol loftowy, prostopadły

 

Dekoracje w lofowych aranżacjach

Całość dopełniają ozdoby znalezione na pchlich targach w stylu retro jak lustra w postarzanej ramie, czy stylizowane na stare elementy wystroju jak ażurowy loftowy zegar z drewna, figurki samochodów i samolotów czy innego rodzaju detale, globusy, statki itp. Obszerne ściany pozwalają na tworzenie własnych galerii ściennych z klimatycznymi zdjęciami w czerni i bieli, plakatami i grafikami artystów, starymi mapami, sztuką nowoczesną czy instalacjami ściennymi np. w postaci neonów.

Puste, otwarte pomieszczenia ozdabia roślinność, dzięki czemu przestrzeń staje się bardziej przytulna. Wybierzcie rośliny o dużych liściach jak mosntera, strelicja czy fikus dębolistny. Najlepiej prezentują się rośliny w dużych rozmiarach, ustawione w donicach na podłodze lub zwisające okazy podwieszone na suficie w sznurkowych kwietnikach.

Antresola, czyli wbudowane w pomieszczeniu otwarte półpiętro z drabinką czy prowadzonymi do niego schodami to świetny sposób na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni w sporej wielkości wnętrzach z wysokimi sufitami. Antresola może posłużyć jako sypialnia, domowe biuro, biblioteczka, czy garderoba.

 

Zegar loftowy

 

Salon w stylu loft

Urządzając salon w stylu loft, pamiętaj o kilku szczegółach. Dla wyróżnienia możecie jedną ze ścian wyłożyć starzoną cegłą lub odsłonić mur, jeśli wnętrze na to pozwala. Loftowe aranżacje najkorzystniej wyglądają w bieli, która dobrze komponuje się z dużymi oknami w czarnych ramach. Surowo wyglądającą podłogę z polerowanego betonu lub desek warto ocieplić dywanami czy kilimami. Natomiast meble z tapicerką ze skóry dobrze jest przełamać miłymi tekstyliami, wełnianymi pledami i kolorowymi poduszkami ozdobnymi. Niezbędne w salonie są także takie meble jak loftowy czarny stolik pomocniczy z okrągłym, szklanym blatem osadzonym na ażurowej metalowej podstawie, na który można odstawić kubek z gorącym napojem czy ustawić dekoracje. Takie elementy wystroju jak świece, wazony z kwiatami i lustra wprowadzą do loftowego salonu nieco świeżości i elegancji.

Przestronny salon w stylu loft sprzyja podziałowi na strefy, a najprostszym sposobem wyznaczającym poszczególne obszary w pomieszczeniu jest użycie dywanów. Niezbędna w pokoju dziennym jest strefa relaksu, gdzie główny punkt stanowi sofa bądź narożnik w zestawie ze stolikiem kawowym najczęściej jest to drewniany stolik na metalowej podstawie. Możecie także wykorzystać do tego celu starą paletę, wystarczy zamontować do niej kółka. Wysokie sufity pozwalają na lepsze wyeksponowanie lamp wiszących. Tutaj sprawdzi się żyrandol ze zwisającymi na czarnych przewodach żarówkami w stylu edisonowskim.

W salonie przyda się także solidny, rozkładany stół z nogami ze stali z drewnianym, przy którym nie tylko zjecie posiłki, ale i spędzicie czas w rodzinnym gronie. Do stołu dostawcie różnorodnie wyglądające, kolorowe krzesła, a stworzycie artystyczny akcent w salonie, bardzo pożądany w stylu loftowym.

 

Stół loftowy dębowy

 

Loftowa kuchnia

Kuchnia w stylu loft jest wyrazista i bardzo stylowa. Głównym elementem loftowej kuchni połączonej z salonem jest wyspa kuchenna, przy której się gotuje, a ustawione obok wysokie stołki barowe pozwalają na swobodną rozmowę z gośćmi oraz jedzenie posiłków. Charakterystycznym elementem loftowej kuchni są zawieszone nad blatem kuchennym stalowe i miedziane rondle, które  nad służą nie tylko do gotowania, ale i jako ciekawa dekoracja. W oddzielnej kuchni dobrze się natomiast sprawdzi brązowo-czarny stół w pofabrycznym stylu z profilowanymi nogami z malowanego na czarno metalu i blatem z ciemnego drewna.

 W loftowej kuchni nie powinno zabraknąć odpowiedniego oświetlenia,  wybierzcie lampy w stylu industrialnym z metalowymi kloszami, które świetnie prezentują się zawieszone po kilka w rzędzie. Jako dodatkowe źródło światła w kuchni możecie także wybrać loftowy kinkiet w kolorystyce miedzi i czerni, który dobrze będzie się prezentował na tle ceglanej ściany.

 

Stolik-barek kuchenny, wózek

 

Podsumowanie

Styl loftowy sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, także sypialni i łazience.  Aby jednak uzyskać spójny efekt w całym mieszkaniu, skorzystajcie z przedstawionych wskazówek, a wasze aranżacje będą nie tylko oryginalne, ale i komfortowe zarazem.

Jeśli chcecie poznać inne porady na wspaniale prezentujące się wnętrza, zaglądajcie do naszego działu Urządzam i dekoruję, a specjalnie wyselekcjonowane sprzęty, meble oraz akcesoria kupicie na Empik.com.