Własna przestrzeń – najważniejsze miejsce dla nastolatka 

Już małemu dziecku potrzebne jest poczucie prywatności i przestrzeń, w której może odizolować się od rodziców. W miarę dorastania kwestia ta staje się coraz ważniejsza. Najpierw pokój jest wypełniony pluszakami, zabawkami i plakatami z bohaterami z ulubionych bajek dziecka. Z czasem, w miarę jak twoja pociecha rośnie, jej gust zaczyna się zmieniać - pojawiają się gadżety do pokou, które to wyrażają. I choć rodzicom czasem trudno zaakceptować te zmiany, warto wsłuchać się w potrzeby dorastającego dziecka.

Co jest niezbędne w pokoju nastolatka? 

Pokój nastolatka musi łączyć w sobie różne funkcje – to zarówno przestrzeń do nauki, jak i odpoczynku. Potrzebne jest wygodne biurko i krzesło do odrabiania zadań domowych oraz przygotowywania się do lekcji. Niezbędne jest także miejsce na laptopa bądź komputer i monitor. Pokój będzie służył nastolatkowi jako sypialnia, musi znaleźć się w nim więc wygodne łóżko.

Nieduże biurko w stylu industrialnym Vasagle

 

To tutaj pociecha będzie przyjmowała swoich rówieśników, więc potrzebny jest stolik, fotele czy krzesła. Oprócz tego pokój musi pomieścić gadżety związane z zainteresowaniami dziecka – książki, instrumenty muzyczne, sprzęt sportowy.

Plakaty – nieodzowna dekoracja ścian w pokoju nastolatka 

Plakaty to must-have na ścianie każdego nastolatka. To nie tylko forma dekoracji i oryginalny gadżet do pokoju, ale również manifestacja upodobań, gustów i formującej się właśnie osobowości. Nastolatki zazwyczaj wieszają na ścianach plakaty z ulubionymi muzykami, aktorami i filmowymi superbohaterami.

Plakat HOG STUDIO Z gumą, 30x40 cm

 

Kolory ścian w pokoju nastolatka 

Nastolatki potrafią mieć szalone pomysły. Nawet jeśli wydają ci się one kontrowersyjne, spróbuj porozmawiać o tym z dzieckiem i wspólnie wypracować kompromis. Jeśli nastolatek uparcie twierdzi, że chce wymalować cały pokój na czarno albo czerwono, próbuj spokojnie przekonać go, że nie będzie to najlepsze miejsce do nauki i odpoczynku. Lepiej, aby kolory ścian były stonowane, np. w odcieniach szarości – ten neutralny odcień sprzyja koncentracji.

Wazon Arty kolor  Marka Intesi

 

Ramki na zdjęcia – uniwersalna dekoracja do pokoju nastolatka 

Ozdobne ramki na fotografie to dekoracja, którą powinny zaakceptować zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Możesz powiesić je na ścianie lub ustawić na meblach. Twoje dziecko będzie mogło umieścić w nich fotografie pamiątkowe z wyjazdów, obozów, kolonii, spotkań ze swoimi przyjaciółmi czy pierwszą sympatią.

Lahti, ramka na zdjęcie, biała, 13x18 cm.

 

Regały na książki, albumy i płyty 

W pokoju dorastającego ucznia musi się znaleźć miejsce na liczne szkolne podręczniki, zeszyty i lektury, artykuły papiernicze. Regały i stojaki pozwolą pomieścić wszystkie nie tylko pomoce naukowe, ale także płyty, gry i komiksy.

Regał ELIOR Auris, dąb złoty, 128x28x70 cm

 

Dodatki do pokoju młodzieżowego dla dziewczyny 

Córka, która interesuje się makijażem, może docenić, jeśli w pokoju uda się zmieścić małą toaletkę. Możesz też powiesić duże lustro na ścianie i zamontować do niego odpowiednie oświetlenie. Dobrze mogą sprawdzić się też dekoracyjne lampki, których klosz jest w szalonym neonowym kolorze lub ozdobiony ciekawym printem. Warto znaleźć miejsce też na gadżety do pokoju, które będą związane z innymi pasjami dziewczyny lub uprawianym przez nią sportem. Przydadzą się także wazony na kwiaty i miejsce na pamiątki z podróży.

Zestaw 3 świec – Bari złoto

 

Dodatki do pokoju młodzieżowego dla chłopaka 

Dekoracja chłopięcego pokoju często ogranicza się do plakatów z ulubionymi sportowcami, zespołami muzycznymi czy bohaterami filmów i seriali. W zależności od zainteresowań, w chłopięcych pokojach można spotkać samochodziki, figurki postaci z gier, budowle z klocków czy inne samodzielnie sklejane modele samolotów lub aut. Jeśli chodzi o kolory dodatków, dobrze będzie postawić na kontrasty, ciemne barwy lub szarości. Warto wybierać lampy i dekoracje w modnym stylu industrialnym, którego surowość powinna przypaść do gustu młodym mężczyznom i dać szansę na dostosowanie pokoju do zmieniających się upodobań.

Regał industrialny, półki z przegrodami

 

Wiek dojrzewania to trudny czas zarówno dla nastolatka, jak i dla jego rodziców. Twój dorastający potomek potrzebuje teraz niezależności i przestrzeni do podejmowania samodzielnych decyzji. Pozwól więc dziecku samodzielnie wybierać akcesoria i gadżety do pokoju młodzieżowego, a sam tylko przedstaw inspiracje i pomysły.

Więcej porad znajdziesz w dziale Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.