Ciasto na pizzę - przepis

Składniki:

  • 1 1/4 szklanki ciepłej wody
  • 10 g drożdży suchych lub 20 g drożdży świeżych (jeśli chcemy mieć bardzo puszyste ciasto zwiększmy ilość drożdży do 40 g)
  • 2 łyżeczki cukru
  • 3 1/2 szklanki mąki do pizzy
  • 1 1/2 łyżeczki soli
  • 1/4 szklanki oliwy z oliwek

Sposób przygotowania:

  1. W misce mieszamy ciepłą wodę, drożdże i cukier. Drożdże i cukier powinny się rozpuścić. Odstawiamy na 5 minut, aż drożdże „ruszą”, czyli spienią się (wychodzi rozczyn drożdżowy).
  2. Dodajemy mąkę, sól i oliwę z oliwek. Wyrabiamy ręcznie lub za pomocą miksera, aż ciasto będzie elastyczne i będzie odchodziło od ręki (nie będzie się kleiło). Jeśli ciasto się klei, dosypujemy odrobinę mąki i dalej wyrabiamy, aż będzie elastyczne i będzie odchodziło od ścianek miski.
  3. Przykrywamy czystą ściereczką, odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości - powinno to zająć około 90 minut.
  4. Wyrośnięte ciasto na pizzę uderzamy dłonią, przekrawamy na 4 części.
  5. Z każdej części rękami formujemy placek o średnicy około 20 cm.

 

Piec do pizzy

 

Jak zrobić domowy sos do pizzy?

Najlepszy sos do pizzy to ten domowy. Żaden gotowy sos nie ma tyle smaku i aromatu. Najprostszy sos można zrobić mieszając mały słoiczek koncentratu pomidorowego z kilkoma łyżkami oliwy z oliwek, 1/4 łyżeczką soli, szczyptą pieprzu, cukru, oregano i czosnku granulowanego. Takim najprostszym sosem smarujemy ciasto, a następnie wstawiamy do pieczenia. Przepisem na sos, który wymaga większych przygotowań, jest sos z pomidorów (w wersji szybkiej, używamy pomidorów z puszki).

Przepis na sos pomidorowy do pizzy:

  • 1 duża cebula
  • 1 marchewka
  • 3 ząbki czosnku
  • 1/4 szklanki oliwy z oliwek
  • 2 puszki pomidorów 
  • tymianek
  • oregano

Sposób przygotowania:

  1. Siekamy 1 dużą cebulę i kroimy w drobną kosteczkę 1 marchewkę.
  2. Warzywa smażymy do miękkości w 1/4 szklance oliwy z oliwek, dodajemy 3 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę i smażymy 30 sekund.
  3. Dodajemy 2 puszki pomidorów siekanych, 1 łyżkę tymianku, 1 łyżkę oregano, 2 łyżeczki soli i 1 łyżeczkę cukru. Gotujemy przez 30 minut mieszając raz na jakiś czas.
  4. Doprawiamy do smaku solą lub pieprzem.

 

Forma do pieczenia pizzy

 

Jakie dodatki do pizzy?

Znamy pepperoni, margheritę, a nawet pizzę hawajską, która dla niektórych nie jest pizzą. Jak przygotować niecodzienną pizzę?

  • sos pomidorowy, mascarpone, szynka parmeńska, mozzarella, a po pieczeniu rukola
  • sos pomidorowy, szynka konserwowa, mortadela, salami
  • gorgonzola, orzechy włoskie, gruszka
  • sos pomidorowy, ugotowane ziemniaki pokrojone w plasterki, pancetta lub kawałeczki boczku, rozmaryn

Nie bójmy się eksperymentów. Pizza tradycyjnie była jedzeniem w duchu „no waste”, czyli lądowało na niej to, co akurat było pod ręką. Nie musimy inwestować w najlepsze szynki (chociaż one odwdzięczą się smakiem), ale w porządne ciasto i sos, które nadają każdej pizzy niepowtarzalnego charakteru.

Ciasto na pizzę jak z pizzerii

Jak zrobić ciasto na pizzę w domowych warunkach? Warto tego spróbować chociaż raz, żeby uniezależnić się od mrożonych gotowców i móc samodzielnie zdecydować, jaki dokładnie ma mieć smak. Robiąc domową pizzę warto zaopatrzyć się w mąkę do pizzy, czyli mąkę 00. Można ją kupić w supermarkecie i często jest na niej napisane, że jest idealna do przygotowania makaronów i pizzy.

W zależności od preferencji, możemy w domowych warunkach upiec pizzę na cienkim cieście lub grubym. Przepis na cienkie ciasto do pizzy niewiele różni się od przepisu na grube ciasto - dodajemy ciut mniej drożdży, a samo ciasto formujemy w cieńszy lub grubszy placek.

 

Deska do pizzy

 

Co zrobić, żeby pizza była chrupiąca?

Jedną z ogromnych różnic między pizzą domową i taką z pieca jest chrupkość spodu. Jednak jest domowy sposób na to, by ciasto na pizzę po upieczeniu było chrupkie.

Możemy do tego wykorzystać patelnię - taką, jaką mamy. Z ciasta surowego formujemy cienki placek, który bez problemu zmieści się na patelni. Patelnię porządnie podgrzewamy - nie dodajemy tłuszczu i dajemy jej się rozgrzać przez około 2 minuty. Na piekielnie gorącą patelnię ostrożnie wkładamy placek do pizzy i przesmażamy go, aż na spodzie pojawią się brązowe plamy. Zwykle trwa to około 2 minuty. Placek przewracamy i podpiekamy na patelni jeszcze 1 minutę. Gotowy placek ściągamy z patelni, kładziemy na blaszce do pieczenia, smarujemy sosem, układamy dodatki i wstawiamy do piekarnika włączonego na grill lub górną grzałkę i pieczemy, aż wierzch się zezłoci.

Jak używać kamienia do pizzy?

Innym sposobem na domowe ciasto jak z pizzerii jest użycie kamienia do pieczenia pizzy. Jaki kamień wybrać i czym on się różni od pieczenia na blaszce?

Kamień do pizzy imituje pracę rozgrzanego pieca. Najpierw trzeba go rozgrzać, więc kamień kumuluje ciepło. Potem oddaje to ciepło ciastu dzięki czemu pizza jest jednolicie wypieczona na całej szerokości i chrupiąca od spodu. Piec na kamieniu możemy nie tylko pizzę, ale też chleb i bułeczki. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup kamienia musimy wiedzieć, jak go używać.

Kamień zawsze wkładamy do zimnego piekarnika na dolną półkę i nagrzewamy go „od zimnego”. Dzięki temu nie pęknie. Kamień przed pieczeniem powinien ogrzać się w piekarniku, w temperaturze 200 stopni Celsjusza, przez około 60 minut, czyli musimy zacząć go rozgrzewać tuż po przygotowaniu ciasta. Kamienia nie wyciągamy z piekarnika, kiedy jest gorący. Jest niezwykle ciężki i można się poparzyć. Trzeba go wysunąć, a na niego położyć surową pizzę. Tutaj z pomocą przychodzi szeroka łopatka do pizzy. Pamiętajmy, by łopatkę - przed położeniem na nią ciasta do pizzy - porządnie oprószyć mąką. Zaletą kamienia jest to, że ciasto położone na nim pieczemy zaledwie 2-3 minuty i otrzymujemy pizzę, której chrupkość przypomina znaną nam z włoskiej pizzerii.

 

Pizza domowa

 

Kamień należy wyczyścić po użyciu - najpierw ostudzić, aż będzie zimny, a potem pozbyć się z niego resztek sosu czy sera. Jeśli tego nie zrobimy, to przy kolejnym pieczeniu będzie dymił, a pizza od spodu będzie czarna (to jedna z rzeczy po której poznaje się czystość pizzerii - czy spód pizzy jest brązowy czy zwęglony i czarny).

Kamień można przechowywać w środku piekarnika. Trzeba ostrożnie się z nim obchodzić, bo jest bardzo ciężki. Kamienie są okrągłe i prostokątne, duże i małe. Musimy wybrać taki, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Zwykle pizza jest okrągła, więc najczęstszym wyborem jest kamień okrągły. Niektórzy pytają dlaczego pizza jest okrągła? Ma to związek z procesem jej formowania. Łatwiej jest rozciągnąć ciasto na równe kolo niż na równy prostokąt. Pamiętajmy też, że calzone, czyli pizza zamknięta przypominająca pieróg, to także pizza.

 

kamień do pizzy

 

Więcej kulinarnych inspiracji znajdziecie w dziale Gotuję na Empik Pasje!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock