Dowiedz się, jak korzystać z oleju makadamia:

Właściwości kosmetyczne oleju makadamia

Liczne zalety oleju makadamia to zasługa przede wszystkim bogatego składu, w którym znajdziemy kwas oleinowy, oleoplamitynowy i palmitynowy, a także witaminy (A, E, B), lecytynę czy znakomicie przyjmowany przez skórę skwalen. Dzięki tak różnorodnym komponentom olej makadamia pomaga:

  • zregenerować skórę, włosy oraz paznokcie,
  • zabezpieczyć przesuszone partie przed dalszym podrażnieniem,
  • wygładzić i ujędrnić skórę,
  • zatrzymać nawilżenie w skórze oraz włosach,
  • zniwelować szorstkość i rogowacenie naskórka,
  • ochronić skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Olej makadamia nie należy do grupy błyskawicznie schnących olejów, ale nie jest także produktem, który można określić jako ciężki, obciążający czy ekstremalnie tłusty. To idealna opcja dla osób, które lubią czuć lekką warstwę oleju na skórze, ale bez efektu lepkości.

Olej makadamia na włosy

Olej makadamia zdobył popularność jako składnik odżywczo-regenerujących masek do włosów, które przeznaczone były do pielęgnacji suchych, szorstkich i zniszczonych włosów. Do dzisiaj firmy kosmetyczne uwielbiają wykorzystywać jego właściwości, produkując kolejne preparaty na bazie orzechowej przekąski.

Jak stosować olej makadamia na włosy?

Jeśli masz połamane, trudne do ułożenia bądź zniszczone zabiegami fryzjerskimi włosy, spróbuj nałożyć przed ich myciem łyżeczkę oleju na suche włosy, delikatnie pokrywając pasmo po paśmie. Dodatkowo możesz wczesać olej we włosy za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami. Alternatywną metodą jest nałożenie oleju makadamia na włosy zwilżone dobrym hydrolatem lub innym preparatem na bazie wody.

Olej makadamia można również dodać do odżywki. To świetna metoda na wykorzystanie produktów, które są dla naszych włosów zbyt lekkie, za mało dociążające. Porcja oleju pozwoli dodatkowo nawilżyć i uelastycznić pasma. Taką mieszankę możesz zaaplikować przed lub po myciu włosów na kilkanaście minut, dokładnie zmywając potem resztki kosmetyków.

Do jakich włosów nadaje się olej makadamia?

Nie ma przeciwskazań do stosowania oleju makadamia w przypadku żadnego typu włosów. Istnieje co prawda niewielka grupa osób, dla której może być on zbyt obciążający, ale nawet wtedy warto wypróbować stosowanie mniejszych ilości produktu. Olej ten najlepiej sprawdzi się u osób z puszącymi się, trudnymi do zdyscyplinowania włosami. Systematyczne stosowanie może również przynieść wiele korzyści posiadaczom włosów wrażliwych, przesuszonych, kręconych i plączących się.

Efekty stosowania oleju makadamia na włosy

Mając ekstremalnie suche i zniszczone włosy, często oczekujemy od kosmetyków nie tylko dawki nawilżenia i łatwego rozczesywania, ale także dociążenia i efektu tafli. Regularne używanie oleju makadamia może znacząco przybliżyć nas do tego celu. Po jego użyciu włosy pozostają miękkie oraz sypkie, dodatkowo stają się także elastyczne i błyszczące.

Kosmetyki z olejem makadamia na włosy

Chcąc wzmocnić odżywcze działanie oleju makadamia na włosy, szukaj go nie tylko w odżywkach czy maskach, ale także w szamponach. Ten z marki Xpel przeznaczony jest do każdego rodzaju włosów.
 

Olej makadamia
 

Jeśli myślisz o wykorzystaniu regenerujących właściwości oleju makadamia, ale boisz się nadmiernego obciążenia, postaw na nieco lżejszą maskę, która sprawi, że będą satynowe w dotyku, choć nadal lekkie i pełne objętości.
 

Garnier olej makadamia
 

Potrzebujesz maski do zadań specjalnych? Koniecznie wypróbuj tę z dużą zawartością oleju makadamia. Kosmetyk dodatkowo zawiera także nawilżający aloes oraz pantenol. Emolientowy skład gwarantuje wygładzenie oraz odbudowanie zniszczeń.
 

Maska do włosów olej makadamia
 

Intensywnie odbudowująca kuracja olejowa to świetny kosmetyk dla włosów wymagających dociążenia, puszących się oraz zniszczonych. Olejowanie jest jednym z najlepszych rozwiązań regenerujących suche pasma i przywracających włosom blask.
 

Olej makademia do włosów
 

Maski zawierające olej makadamia można stosować na co dzień, jeśli tylko twoje włosy wymagają sporej dawki emolientów. Warto je również nakładać na włosy zdrowe, niskoporowate - zwłaszcza przed dużymi wyjściami, by osiągnąć efekt gładkiej tafli.
 

Olej Makademia Anida
 

Olej makadamia na twarz

Drugim miejscem, na które najczęściej aplikuje się olej makadamia jest twarz. Biorąc pod uwagę jego właściwości kojąco-odżywcze, nie jest to to żadne zaskoczenie. Jeśli zależy ci na gładkiej i jędrnej skórze, włącz do swojej pielęgnacji już dziś.

Jak stosować olej makadamia na twarz?

Olej makadamia nakładamy podobnie jak inne oleje do twarzy, aplikując kilka kropel opuszkami palców na skórę twarzy i pozostawiając na noc do wchłonięcia. Cerom mieszanym mogą wystarczyć 2 krople, cery suche być może będą potrzebowały nawet 4-5 kropel. Wszystko zależy od aktualnego stanu naszej skóry oraz indywidualnych preferencji.

Jeśli nie lubisz tłustawej warstwy po nałożeniu olejku, dodaj go do kremu. Ponieważ oleje same w sobie nie posiadają właściwości nawilżających, najlepiej nakładać je na lekko wilgotną skórę, po aplikacji toniku, serum lub kwasu hialuronowego.

Do jakiej cery nadaje się olej makadamia?

W przypadku oleju makadamia każdy rodzaj cery może wynieść korzyści z jego stosowania. Najwięcej jednak prawdopodobnie skorzystają posiadacze skóry suchej, dojrzałej, a także podrażnionej. Dla cer tłustych i trądzikowych może być to olej zbyt ciężki, natomiast nawet one mają szansę się z nim polubić.

Efekty stosowania oleju makadamia na twarz

Choć w rankingu olejków stosowanych do pielęgnacji twarzy olej makadamia nie znajdzie się raczej na podium, to jego zalety zdecydowanie zapewniają mu miejsce w czołówce stawki. Dzięki zawartości witamin oraz skwalanu jest to znakomity preparat do stosowania w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Olej ten pomaga wygładzić skórę, zmniejszyć zaczerwienienia oraz utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia naskórka.

Kosmetyki z olejem makadamia na twarz

Połączenie oleju makadamia z woskiem pszczelim oraz masłem shea to realna obietnica ukojenia nawet najbardziej przesuszonej skóry. Dodatkowo od producenta otrzymujemy dużą pojemność w bardzo dobrej cenie.
 

Olej makadamia na twarz Anida
 

Jeśli potrzebujesz bardzo odżywczego preparatu do skóry twarzy, sięgnij po produkty w formie masła. Tego z marki Mohani możesz również używać do pielęgnacji ciała oraz włosów.
 

Masło makadamia
 

Dobroczynne właściwości olejów wykorzystują także producenci serów do twarzy. Dzięki połączeniu zalet oleju makadamia oraz oleju nasion baobabu otrzymujemy mocno nawilżający produkt, który pomaga zatroszczyć się o dobrą kondycję skóry.
 

Olej makadamia serum olejowe
 

Nakładanie oleju to nie tylko aplikowanie go na włosy, skórę czy paznokcie, lecz także na usta. Odżywcze masełko pozwoli o nie zadbać nawet podczas najbardziej srogiej zimy.
 

Masło do ust z olejem Makadamia
 

Olej makadamia na cellulit

Jedną z największych zalet oleju makadamia jest jego działanie ujędrniające. Z tego powodu jest popularnym składnikiem kosmetyków na cellulit. Oleje nie tylko wygładzają i uelastyczniają skórę, ale potrafią także niwelować bardziej skomplikowane przypadłości, takie jak rozstępy czy świeże blizny.

Jak stosować olej makadamia na cellulit?

Jeśli chcesz wyciągnąć z oleju makadamia maksimum właściwości wygładzających, pamiętaj o kilku zasadach. Ważne jest regularne nakładanie produktu oraz systematyczny masaż skóry, np. przy pomocy banki chińskiej. Od czasu do czasu warto do porcji oleju dodać kroplę olejku eterycznego (jałowcowego, grejpfrutowego, cynamonowego), by wzmocnić jego działanie. Jeśli masz wrażliwą skórę, zrezygnuj podczas tego zabiegu z intensywnego masażu.

Skup się na dokładnym rozprowadzeniu produktu w newralgicznych miejscach kolistymi ruchami. Skóra powinna być lekko błyszcząca, ale nie ociekać olejem. Nadmiar produktu potrafi bowiem osadzić się na ubraniach. Olej makadamia możesz również dodać do innego stosowanego na co dzień balsamu, mieszając bezpośrednio przed użyciem porcję kremu z kilkoma kroplami oleju.

Jakie są efekty stosowania oleju makadamia na cellulit?

Olej makadamia nie sprawi, że pozbędziemy się cellulitu w kilka dni. Może jednak zapewnić nam większe wygładzenie skóry oraz lepszy przepływ limfy, co przełoży się na poprawę jej kondycji. Stosowanie oleju pomaga również utrzymać właściwy poziom nawilżenia i ochronić naskórek przed powstaniem podrażnień, co również pozytywnie wpływa na zwiększenie elastyczności skóry.

Więcej porad dotyczących wyboru kosmetyków kolorowych i nie tylko znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com