Spis treści:

Olej ze słodkich migdałów – właściwości kosmetyczne

Olej produkowany z nasion drzewa migdałowego charakteryzuje się dużą zawartością kwasu oleinowego oraz linolowego. Znajdziemy w nim również witaminy A, D, E, B1 czy B6, a także proteiny. Jego złocisto-bursztynowa barwa nie przyciemnia koloru skóry ani nie brudzi ubrań. Spośród długiej listy właściwości oleju ze słodkich migdałów warto wskazać kilka podstawowych zalet:

  • świetnie koi podrażnioną i wysuszoną cerę,
  • poprawia stan skóry dotkniętej egzemą, łuszczycą, alergią czy atopią,
  • pomaga odbudować barierę hydrolipidową i zwiększyć tolerancję skóry na czynniki zewnętrzne,
  • działa przeciwzmarszczkowo i antyoksydacyjnie,
  • sprawia, że skóra jest gładka oraz zyskuje ujednolicony koloryt,
  • zwiększa elastyczność skóry (dlatego często poleca się go jako produkt zapobiegający powstawaniu rozstępów),
  • jest na tyle uniwersalny, że z powodzeniem można wykorzystać go w pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów,
  • ze względu na lekką konsystencję bardzo dobrze sprawdza się także podczas masażu skóry.

Olej migdałowy tłoczony na zimno

Do jakiej cery olej ze słodkich migdałów jest najlepszy?

Oleju ze słodkich migdałów można używać do każdego rodzaju skóry, ale najwięcej korzyści przyniesie stosowanie go w pielęgnacji cery suchej, odwodnionej oraz wrażliwej. To także dobry wybór dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z naturalną pielęgnacją i szukają łatwego w pracy produktu.

Olej ze słodkich migdałów nie odstrasza ani zapachem, ani ceną. Jest polecany do dbania o skórę niemowląt, a taka rekomendacja wiele mówi o jego kojąco-odżywczym działaniu.

Czy olej migdałowy zatyka pory?

Osoby ze skłonnością do zapychania porów nie powinny obawiać się włączenia oleju ze słodkich migdałów w swoją codzienną pielęgnację. Produkt ten bardzo szybko wchłania się w skórę, nie pozostawiając na niej tłustej warstwy. Należy do grupy olejów lekkich, które łatwo zaaplikować na wybrane miejsca.

Dzięki temu niezmiernie rzadko powoduje jakiekolwiek problemy skórne. Nie przyczynia się także do zapychania skóry (jest olejem niekomedogennym). Pamiętaj także, że często niesłusznie obwinia się dany kosmetyk o zatykanie porów, a problem tkwi w niedokładnym bądź nieumiejętnie wykonywanym oczyszczaniu twarzy.
 

Olej migdałowy przeciwzmarszczkowy
 

Demakijaż olejem migdałowym krok po kroku

Oczyszczanie twarzy olejami (tzw. metoda OCM) straciła co prawda na swojej popularności w ostatnich latach, lecz dla sporej grupy osób nadal stanowi najbardziej efektywny sposób na demakijaż. Jak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg? Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • podstawą jest prawidłowe skomponowanie emulsji myjącej - u części osób sprawdzi się samodzielne stosowanie oleju ze słodkich migdałów, inne skóry mogą być bardziej zadowolone po użyciu mieszanki produktów (warto wypróbować olej z pestek winogron, z kiełków pszenicy, arganowy, jojoba oraz olej rycynowy),
  • optymalne jest użycie 2-3 olejów, połączonych w proporcjach 50:50 lub 70:30 (pierwsza wartość oznacza olej bazowy, druga zaś dodatkowe oleje dopasowane do potrzeb skóry),
  • niewielką ilość mieszanki aplikujemy na suchą lub wilgotną skórę, delikatnie masując, by ściągnąć warstwę makijażu oraz zanieczyszczeń,
  • zdejmujemy nadmiar oleju przy pomocy muślinowej ściereczki, bawełnianego płatka kosmetycznego lub gąbki do twarzy, pomagając sobie ciepłą wodą,
  • doczyszczamy skórę, używając innego środka myjącego, takiego jak żel, pianka lub mydło,
  • jeśli widzimy, że na skórze nadal wyczuwalny jest delikatnie olejowy film bądź pewne miejsca wymagają dodatkowego demakijażu, możemy użyć płynu micelarnego, który na koniec zmywany wodą.

Stosowanie metody OCM wymaga zaangażowania i praktyki. Kluczem do powodzenia jest nie tylko właściwy wybór olejów bazowych, lecz także cierpliwy masaż, a potem dokładne oczyszczenie skóry z rozpuszczonej warstwy kosmetyków.
 

Olej ze słodkich migdałów pod oczy Lullalove
 

Olej ze słodkich migdałów pod oczy

Bardzo specyficznym obszarem, na który możemy aplikować olej ze słodkich migdałów, jest skóra pod oczami. To jedno z najbardziej newralgicznych miejsc na twarzy, wymagające przemyślanej i systematycznej pielęgnacji. Doskonale sprawdzą się w niej zatem słynące z odżywczych właściwości oleje.

Jak stosować olej ze słodkich migdałów pod oczy?

Istnieje co najmniej kilka sposobów, by skóra pod oczami skorzystała z właściwości oleju ze słodkich migdałów. Najlepiej wybrać taki, który pozwoli nam w łatwy sposób włączyć go do codziennej rutyny:

  • można szukać gotowych kremów, zawierających wysoko w składzie olej ze słodkich migdałów,
  • mając sprawdzony preparat pod oczy, warto po jego zaaplikowaniu nałożyć jeszcze kroplę oleju (tutaj mała uwaga: powinna być to naprawdę niewielka ilość, dlatego też sprawdzą się wszelkie opakowania z kroplomierzem),
  • inną opcją jest nałożenie oleju na podkład np. z kwasu hialuronowego.

Olej bądź krem aplikujemy zawsze na oczyszczoną skórę, zostawiając bezpieczny margines kilku milimetrów od samego oka. Porcję produktu nakładamy palcem wskazującym lub środkowym, delikatnie wklepując preparat ruchem od zewnętrznego kącika do grzbietu nosa.
 

Bio olej ze słodkich migdałów
 

Efekty stosowania oleju ze słodkich migdałów pod oczy

Stosowanie oleju ze słodkich migdałów nie tylko zmiękcza skórę i pomaga niwelować widoczność zmarszczek oraz załamań pod oczami. Wielką zaletą oleju, o której rzadko się wspomina, jest zdolność zmniejszania cieni. To świetny patent dla osób borykających się z zasinieniami, przebarwieniami oraz niejednolitym kolorytem cery. Regularne używanie preparatu pomoże odzyskać skórze jędrność i zdrowy wygląd.

Więcej porad dotyczących wyboru kosmetyków kolorowych i nie tylko znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com