Pielęgnacja z wykorzystaniem olejów to znakomity sposób na naturalne wzmocnienie i odżywienie skóry oraz włosów. Na rynku dostępnych jest wiele różnych olejów, które możesz bezpiecznie stosować na potrzeby przygotowywania potraw, pić, a także aplikować na skórę. Olej z winogron jest jednym z nich.

Co wyróżnia olej z winogron go na tle innych? 

Co prawda wciąż nie dorównuje popularnością olejowi z pestek dyni czy z pestek malin – jednak stale ją zyskuje z uwagi na dobroczynne właściwości. Cenią go sobie zwłaszcza osoby z cerą tłustą i trądzikową z uwagi na lekkość. Dzięki temu że nie pozostawia na skórze tłustej powłoczki zapychającej pory, może być z powodzeniem stosowany jako element codziennej pielęgnacji cery mającej skłonności do niedoskonałości.

Olej z pestek winogron jest wszechstronnym produktem, który możesz stosować w kuchni, ale również na potrzeby pielęgnacji. W gastronomii nie jest tak ceniony z uwagi na dysproporcję w zawartości kwasów tłuszczowych nienasyconych. Olej ten zawiera znacznie więcej Omega-6 niż Omega-3. Spożywanie go regularnie w dużych ilościach niekoniecznie przysłuży się więc twojemu organizmowi, który potrzebuje równowagi obu kwasów.

 

Kosmetyki naturalne do ciała

 

Olej winogronowy – jak się go pozyskuje? 

Dzięki tłoczeniu na zimno – zwyczajowej metodzie pozyskiwania oleju z pestek winogron – produkt zachowuje moc dobroczynnych właściwości. Pestki wykorzystywane do jego wytwarzania są produktem ubocznym powstającym przy produkcji wina.

Na rynku możesz znaleźć również rafinowane warianty. W ich przypadku nasiona się rozkrusza, aby pod wpływem wysokiej temperatury uzyskać olej. W procesie mogą być również wykorzystywane rozpuszczalniki, które czynią proces bardziej efektywnym. Niestety, rafinowanie znacznie zuboża skład oleju.

Z tego względu, jeśli zależy ci na znakomitym składzie, wybieraj zawsze wariant nierafinowany, czyli tłoczony na zimno. Zastanawiasz się, które oleje cechują się takim składem? Polecamy twojej uwadze między innymi olej Nacomi (firma ma w ofercie warianty nierafinowane i rafinowane) oraz Natur Oil, która oferuje ekologiczne, organiczne i tłoczone na zimno produkty.

 

Nacomi, olej z pestek winogron, 50 ml

 

Olej z pestek winogron w kosmetyce – właściwości 

Na tle innych, olej z pestek winogron wyróżnia się dużą zawartością Omega-3 i Omega-6. Ma ich więcej nawet niż będący kopalnią dobroczynnych właściwości olej z czarnuszki – ponad 90 procent! Nienasycone kwasy tłuszczowe są ważne dla naszej skóry – poprawiają jej elastyczność, nawilżają, napinają i wygładzają. Są bardzo pomocne zwłaszcza w terapii cery atopowej i łuszczycowej. Uzupełniać je warto uzupełniać zarówno od środka, jak i od zewnątrz – na przykład za pośrednictwem oleju z pestek winogron.

Olej winogronowy działa również:

  • Przeciwstarzeniowo – głównie dzięki zawartości przeciwutleniaczy, w tym rezweratolu, który bardzo skutecznie zapobiega działaniu wolnych rodników.
  • Normalizująco – reguluje procesy wydzielania sebum i nie zapycha cery, co zapobiega powstawaniu zaskórników.
  • Ochronnie – jako naturalny emolient, wzmacinia barierę ochronną skóry. Otacza też tłustą powłoczką włosy, zatrzymując w ich strukturze składniki nawilżające.

Olejek z pestek winogron do twarzy – jak go stosować? 

Produkt ten, podobnie jak inne oleje, możesz stosować na wiele różnych sposobów. Wystarczy dodać kilka kropli do ulubionego kremu na noc. Możesz również wykorzystać go do dwufazowego rytuału, które najczęściej przeprowadzane jest wieczorem (choć niektórzy stosują tą metodę dwa razy dziennie). W pierwszej fazie – oczyszczania, możesz wzbogacić nim mleczko lub zastosować olej samodzielnie celem usunięcia tłustych zanieczyszczeń. Następnie możesz przejść do nawilżenia skóry – kilka kropel oleju z winogron wymieszaj z kwasem hialuronowym lub kremem do twarzy, a następnie wklep go w skórę.

Olej z pestek winogron na twarz może być nakładany również na dzień – jego lekka formuła nie obciąża skóry, dzięki czemu świetnie sprawdza się choćby jako baza pod makijaż. Wystarczy rozprowadzić go na skórze po nałożeniu kremu nawilżającego. W ten sposób domkniesz nawilżenie, wzmocnisz barierę hydrolipidową, a jednocześnie wygładzisz skórę. Dzięki temu podkład będzie lepiej rozprowadzał się na skórze. Dobrym pomysłem będzie stworzenie dwufazowego serum na jego bazie, uwzględniając również składniki nawilżające – jak choćby żel bambusowy czy aloesowy.

Nie masz ochoty na eksperymenty? Wcale nie musisz ograniczać się do mieszania kosmetyków. Możesz wybrać kompleksowe gotowe formuły do twarzy, których wcale nie brakuje na rynku. Przykładem może być peeling do twarzy L’Oreal Pure Sugar Scrub, stworzony na bazie naturalnych składników krem nawilżający Gracja Bio czy krem nawilżający na noc Soraya Naturalnie Winorośl.

 

L'oreal Paris, Sugar Scrubs, peeling do twarzy 3 cukry i olej z pestek winogron, 50 ml

 

Olej winogronowy na włosy – jak stosować? 

Olej ten współgra z potrzebami włosów wysokoporowatych – czyli kręconych, mających skłonności do puszenia się i wysuszania z uwagi na otwartą strukturę łusek. Możesz stosować go do olejowania.

Dobrym pomysłem będzie również wybór kosmetyków do włosów zawierających ten drogocenny olej. Przykłady? My polecamy na przykład pięknie pachnącą maskę do włosów Planeta Organica Toscana, która oprócz oleju z pestek winogron zawiera w składzie również trawę cytrynową. Jeśli chcesz postawić na stuprocentową naturalność i składniki z ekologicznych upraw, warto rozważyć również zakup odżywki Eubiona oprócz oleju winogronowego zawierająca wyciąg z limonki.

 

Eubiona, Hair, odżywka do włosów z olejem z pestek winogron i wyciągiem z limonki, 500 ml

 

Olej winogronowy pomoże ci odżywić skórę i włosy, a także zadbać o ich barierę ochronną! Zainwestuj w ten uniwersalny produkt i dodawaj do kosmetyków oraz twórz własne domowe maski i sera.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock