Wychodzę z założenia, że niezależnie od tego czy jadę do pracy, planuję trening czy wybieram się na dłuższą wycieczkę, wygoda to absolutna podstawa. Co prawda w sezonie wiosenno-letnim, gdy zakładam na siebie znacznie mniejszą ilość ubrań, sprawa jest nieco łatwiejsza, niemniej główna zasada się nie zmienia – nadal musi być mi wygodnie.

Podczas jazdy w cieplejszej porze roku, warto wybrać ubrania, które zapewnią optymalny komfort termiczny, jak również spełnią nasze oczekiwania pod względem funkcjonalności. Sprawa na pozór oczywista, niemniej myślę, że warto o niej przypomnieć.

 

rekawiczkiwodoodporne

 

Ubiór a styl jazdy – moda rowerowa

Odpowiednie dobranie odzieży rowerowej uzależnione jest przede wszystkim od naszego stylu jazdy. Jest to jeden z decydujących czynników mających wpływ na wybór konkretnego zestawu ubrań. Co innego bowiem założymy, gdy w trybie commute poruszamy się po zatłoczonych ulicach, a co innego włożymy na siebie na długą wycieczkę.

 

rękawki

 

Wychodzę z założenia, że podczas jazdy po mieście, gdy zazwyczaj w planach mamy załatwić kilka spraw, wystarczy, że założymy zwykłe casualowe ubranie. Z zasady poruszanie się w takim trybie nie jest jazdą na czas, więc wybranie odzieży, z której korzystamy na co dzień wydaje się być rozsądną opcją. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy żar lejący się z nieba sprawia, że nawet po przejechaniu kilkuset metrów koszulka klei się do pleców. Wówczas warto wozić ze sobą lub w miejscu docelowym mieć przygotowany zestaw do odświeżenia oraz dodatkowy komplet czystej odzieży.

 

opaskikompresyjne

 

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy planujemy wybrać się na trening, wycieczkę czy dłuższy wypad. W tym wypadku warto postawić na ubrania kolarskie, które zostały zaprojektowane i uszyte właśnie z myślą o cyklistach. Większość tego typu odzieży wyprodukowano z materiałów, które nie dość że doskonale odprowadzają i utrzymują wilgoć z dala od ciała, to ich krój oraz zastosowane udogodnienia sprawiają, że jazda na rowerze jest po prostu komfortowa.

 

rogellibluza

 

Niezależnie jednak od stylu naszej jazdy ubraniami, które na pewno sprawdzą się podczas cieplejszych dni będą koszulki, podkoszulki i spodenki jak również dodatki w postaci rękawiczek.

Komfort cieplny to podstawa

O tym, że podczas jazdy na rowerze ma być wygodnie już pisałem, chciałbym jednak podkreślić, że ów wygoda wynika między innymi z komfortu cieplnego jaki są w stanie (lub nie) zapewnić poszczególne elementy naszego ubrania. Pamiętajmy, żeby odzież jaką planujemy założyć na rower, zwłaszcza podczas jazdy w upale, była nie tylko przewiewna, ale również żeby skutecznie odprowadzała i  utrzymywała wilgoć z dala od ciała. Dotyczy to zarówno górnej jak i dolnej części garderoby. Zwróćmy również uwagę na rodzaj szwów, które w niektórych przypadkach mogą być powodem naszego cierpienia.

 

rogellirecco

 

Wbrew pozorom, odparzenia czy otarcia to nie jest wyłącznie problem osób które jeżdżą na długich dystansach. Nieodpowiednio dobrane spodenki, czy twarde szwy mogą być powodem dyskomfortu nawet podczas krótkich rekreacyjnych przejażdżek.

Gotowość na zmienną aurę

Planując kolejne wiosenno-letnie wycieczki warto również wziąć pod uwagę zmienną aurę, która niejednokrotnie potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych cyklistów. Na taką ewentualność warto mieć w pogotowiu dodatkową bluzę, kurtkę przeciwdeszczową czy cienką czapkę pod kask, które uchronią nas wypadek załamania pogody.

 

brubeckczapka

 

Alternatywnym rozwiązaniem mogą być również rękawki i nogawki, które doskonale sprawdzą się w chwili, gdy podczas naszego wypadu dojdzie do znacznych wahań temperatury. Są niezwykle skuteczne, a co ważniejsze, po zdjęciu i złożeniu mieszczą się kieszonce koszulki kolarskiej.

 

wiatrowkameska

 

Funkcjonalność ubrań

Omawiając wiosenno-letnią odzież rowerową, warto również wspomnieć o funkcjonalności tego typu ubrań. Oczywiście nie dotyczy ona wyłącznie strojów przeznaczonych do jazdy w porze letniej, jednak to właśnie wtedy korzystamy z niej najczęściej.

 

aplinestar

 

Zaczynając od górnej części garderoby, udogodnieniem bez którego ciężko mi wyobrazić sobie jazdę na rowerze, są kieszonki koszulki kolarskiej. Z pozoru niewielkie i mało pojemne, w praktyce potrafią pomieścić naprawdę sporo bagażu, począwszy od zapasowej dętki, na multitoolu, kluczach i telefonie kończąc.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie w koszulkach kolarskich zamka błyskawicznego rozpinanego na całej długości. Nie dość, że samo założenie tej części garderoby jest znacznie łatwiejsze, to dodatkowo, podczas jazdy w wysokich temperaturach, po rozpięciu może posłużyć jako dodatkowa forma chłodzenia naszego przegrzanego ciała.

 

brubeckbluzadamska

 

Zastosowanie zamka wszytego na całej długości koszulki ma jeszcze jedną ważną zaletę, a dotyczy ona sytuacji, gdy korzystamy ze spodenek wyposażonych w szelki. Załatwienie potrzeb fizjologicznych w chwili gdy ze spoconego, klejącego ciała będziemy musieli „przez głowę” zdjąć koszulkę może być bardzo kłopotliwe. O wiele prościej jest ją po prostu rozpiąć.

 

rogellinogawki

 

Spodenki na szelkach to kolejny element odzieży, który moim zdaniem doskonale sprawdzi się nie tylko podczas jazdy wiosną i latem, ale również w pozostałej części roku. Są dużo wygodniejsze i praktyczniejsze od standardowych spodenek. Ważne jednak, aby były one wyposażone w dobrej jakości wkładkę. Nie chodzi wyłącznie o absorbowanie drgań przenoszonych z siodełka, ale również o zapewnienie odpowiedniej temperatury jak również skuteczne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Podczas jazdy bowiem, przez większość czasu siedzimy na siodełku, co przy złej jakości wkładce (zwłaszcza w wysokich temperaturach), może być powodem odparzenia.

 

rogellibokserki

 

Każda wiosenno-letnia wycieczka rowerowa może być powodem do radości. Jednak aby nic nie zakłóciło naszych planów zadbajmy o dobranie odzieży do naszych potrzeb oraz panującej na zewnątrz pogody.

 

rogellirajtuzy

 

Kilka wymienionych przeze mnie powyżej uwag może być jedynie wskazówką do tego, jak się ubrać podczas jazdy w cieplejszej porze roku. Jednak w związku z tym, że komfort cieplny i wygoda to pojęcie względne i zależy od indywidualnych preferencji każdego z nas, ostatecznego wyboru i tak powinniście dokonać w oparciu o własne doświadczenie.

Po więcej porad dotyczących sprzętu oraz technik jazdy zapraszamy do działu Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock