Rower w mieście – dlaczego warto?

Korzyści płynące z wykorzystywania jednośladu jako środka do codziennego przemieszczania się po mieście mówią same za siebie. Wybierając rower do jazdy po mieście oszczędzamy:

  • pieniądze na paliwo, utrzymanie samochodu czy bilety autobusowe,
  • czas: zamiast bezproduktywnego stania w korkach mamy możliwość swobodnego przemieszczania się po zablokowanych ulicach miast i nie musimy martwić się o miejsce parkingowe
  • zdrowie: aktywność ruchowa zbawiennie wpływa na nasz organizm, a sama jazda na rowerze sprzyja uwalnianiu endorfin, pozwala na odstresowanie się po ciężkim dniu w pracy lub zwiedzanie okolicy w indywidualnym tempie.

 

Rower miejski

 

Czy codzienna jazda rowerem jest dla mnie?

Wiedząc już jakie korzyści płyną z wykorzystywania roweru jako codziennego środka lokomocji, należałoby odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, które ostatecznie rozwieją wątpliwości i mam nadzieję przyczynią się do podjęcia decyzji o przesiadce.

Pierwszą kwestią, z którą należałoby się zmierzyć, jest wątpliwość, czy zamiana samochodu na dwa koła nie przyczyni się do dezorganizacji codziennej rodzinnej rutyny. Jeśli w drodze do pracy musisz rozwieźć dzieci do żłobka, przedszkola czy szkoły, a twój zakład pracy znajduje się w odległości 30 km od miejsca zamieszkania, wówczas wybór roweru nie wydaje się dobrym rozwiązaniem. Zastanów się, kiedy faktycznie możesz z niego korzystać. Może warto jeździć nim w czasie wolnym np. na zakupy lub wycieczki. Sprawdź, w jakiej odległości są ważne dla ciebie miejsca i oszacuj, które z nich możesz odwiedzać na dwóch kółkach oraz upewnij się, że w tych lokalizacjach istnieje możliwość bezpiecznego pozostawienia pojazdu na czas załatwiania spraw.

Jeśli natomiast do pracy dojeżdżasz sam, a czas jaki spędzałbyś na rowerze pokonując trasę praca-dom nie przekroczyłby godziny, to myślę, że nie warto zwlekać z podjęciem decyzji.

GOETZE ROWER MIEJSKI

Kolejną kwestią jest sam bicykl, który miałby posłużyć do przemieszczania się po mieście. Wśród społeczeństwa krąży opinia, że rower musi być bardzo drogi, a jego podzespoły powinny być jak najwyższej klasy. Nic bardziej mylnego. Jeśli masz zamiar korzystać z roweru na co dzień, a co za tym idzie jeździć w zróżnicowanych warunkach, wówczas wybieranie jednośladu z najwyższej półki cenowej wydaje się ekonomicznie nieuzasadnione. Tym bardziej, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą formą dojazdów i nie masz pewności, czy sprawdzi się to w twoim przypadku. Skup się więc na odpowiednim dobraniu parametrów i wymiarów, a także wyglądzie pojazdu. To oczywiście kwestia drugorzędna, ale dwukołowiec do codziennej jazdy musi się przecież podobać!

Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o ewentualną stratę w przypadku kradzieży. Im prostszy i tańszy rower, tym mniejsze zainteresowanie wzbudzi wśród osób trzecich. Dlatego należy stanowczo podkreślić, że rower do miasta musi być przede wszystkim sprawny! Oczywiście dobrze byłoby również jakby jego części zamienne były relatywnie tanie, a sam jednoślad nie stanowił wartości dla potencjalnego złodzieja.

rower miejski biały

Codzienne zmagania rowerzystów

Warto wziąć pod uwagę, że jazda rowerem po mieście (również podczas deszczu, śniegu czy mrozu), jak również garażowanie go „pod chmurką” negatywnie wpływa na ogólną kondycję sprzętu. Po dotarciu do celu, rozejrzyj się dookoła – może jesteś w stanie odstawić rower pod zadaszeniem lub w miejscu, do którego nie dosięgają promienie słoneczne.  Niektóre biura posiadają specjalną strefę, czyli tzw. rowerownie. Pozostawienie w niej swojego jednośladu jest bardzo wygodne, ale nawet w takiej sytuacji warto zadbać o zabezpieczenie w postaci zapięcia bądź blokady koła.

 

Zapięcie rowerowe

 

Przed wybraniem się rowerem do pracy należy zadbać o jego właściwe wyposażenie. Biorąc pod uwagę, że będziemy poruszać się w różnych warunkach atmosferycznych, w tym również jeździć po zmroku, powinniśmy mieć elementy, które w oczywisty sposób wpłyną na nasze bezpieczeństwo oraz komfort. Takim niezbędnym minimum jest oczywiście wydajne oświetlenie, dzwonek czy odblaski. Na dłuższe trasy przydać się może pompka rowerowa.

Jeśli chodzi o wygodę, to zdecydowanie przydadzą się długie błotniki, osłona łańcucha czy bagażnik. Nie można zapomnieć również o solidnym zapięciu, które pozwoli nam bez obaw zostawić rower nawet na kilka godzin. W przypadku wycieczek całodniowych nieocenione okażą się wszelkiego rodzaju sakwy przypinane do bagażnika.

rower miejski damski z koszem

Jak się ubrać na miejską wycieczkę rowerową?

Samo wyposażenie roweru to oczywiście nie wszystko. Pozostaje jeszcze kwestia naszego ubioru. Na rynku dostępna jest odzież, która została zaprojektowana głównie z myślą o rowerzystach miejskich. Ma ona swoje niewątpliwe zalety, niemniej jeśli nie czujesz się komfortowo w kolarskich ubraniach lub nie chcesz wydawać pieniędzy na zakup dodatkowej odzieży, bo jeszcze nie wiesz, czy rower stanie się twoim codziennym kompanem, wówczas zwykły ubiór casualowy w zupełności wystarczy. Gdyby jednak z czasem pojawiła się potrzeba bądź chęć wzbogacenia szafy o kilka sportowych fatałaszków, pamiętaj że jednym z najważniejszych elementów są rękawiczki kolarskie.

 

Rękawiczki rowerowe

 

Bez względu na to, czy będziesz jeździć w stroju sportowym, czy nie, zawsze możesz mieć w pracy drugi komplet ubrań, który po wcześniejszym odświeżeniu pozwoli ci się przebrać i bez uczucia dyskomfortu szybko przystąpić do pracy.

Miejska infrastruktura rowerowa

Ostatnią kwestią przed wyruszeniem rowerem do pracy lub na wycieczkę jest poznanie lub przypomnienie sobie topografii miasta, jak również sprawdzenie stanu infrastruktury rowerowej. Zacznij od zweryfikowania przebiegu i stanu ścieżek, to pozwoli bowiem na znalezienie najbezpieczniejszej, najszybszej oraz najciekawszej z punktu widzenia zwiedzania trasy. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim utrapieniem mogą się okazać remonty czy przebudowy niektórych ulic, co skutkuje licznymi objazdami. Miej więc z tyłu głowy, że dobrze znana lokalizacja może okazać się nieprzejezdna.

Odpowiednio wcześniej zaplanuj przystanki, a jeśli jest taka potrzeba, to przypomnij sobie przepisy ruchu drogowego. Jako uczestnik ruchu, musisz przestrzegać określonych zasad.

Mam nadzieję, że tych kilka uwag, które zamieściłem powyżej, przyczyni się do rozwiania wątpliwości, a ostatecznie zachęci również do zmiany środka lokomocji na dużo tańszy w eksploatacji rower, który nie tylko pozwoli na zaoszczędzenie całkiem sporej sumy pieniędzy, ale zdecydowanie wpłynie na poprawę wydolności oraz odporności naszego organizmu.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com