Spis treści:

  1. Nintendo Switch, OLED i Lite - główne różnice konsol
  2. Dla kogo poszczególne wersje Nintendo Switch?

 

Switch odstawał od swoich konkurentów mocą podzespołów, ale nadrabiał mobilnością. Nintendo udało się połączyć zalety konsoli stacjonarnej i handhelda. W efekcie gracze mogli cieszyć się grami na telewizorze, a w razie potrzeby kontynuować rozgrywkę w terenie. Kolejne edycje konsoli zachowały charakter pierwowzoru, ale też otrzymały pewne zmiany pozwalające trafić w gusta bardziej konkretnych graczy. Przyjrzyjmy się bliżej rodzinie Switcha.

 

Nintendo Switch, OLED i Lite - główne różnice konsol

Podstawowe Nintendo Switch może też być przedstawiane jako wersja v2, ponieważ konsola przeszła delikatny lifting obejmujący pojemniejszą baterię i jaśniejszy ekran. Model ten składa się z tabletu i kompletu Joy-Conów, czyli kontrolerów wpinanych na boki modułu z ekranem. Mogą one pełnić rolę samodzielnych padów w trybie stołowym. W tablecie znalazł się 6,2-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1280x720 pikseli i odświeżaniu 60 Hz. We wnętrzu znajdziemy pamięć o pojemności 32 GB z możliwością rozszerzenia kartami pamięci. Bateria w odświeżonej wersji ma zapewniać od 4,5 do 9 godzin pracy w zależności od gry. W zestawie znajdziemy także stację dokującą zmieniającą Switcha w konsolę stacjonarną współpracującą z telewizorami i monitorami.

Konsola Nintendo Switch V2 z czerwonym i niebieskim kontrolerem

 

Fani japońskiej konsoli czekali na wersję Pro, ale zamiast niej otrzymali Nintendo Switch OLED. Konsola różni się od bazowej wersji przede wszystkim 7-calowym ekranem OLED o tej samej rozdzielczości. Urządzenie wyposażono w pamięć wewnętrzną o pojemności 64 GB oraz port LAN w doku. Tablet jest minimalnie większy, a Joy-Cony otrzymały poprawione przyciski. Dużą zaletą okazała się także szersza stopka na tylnej ściance tabletu. Podstawowa wersja posiada tylko wąską podstawkę z jednej strony. Switcha OLED cechuje taki sam czas pracy na jednym ładowaniu, jak standardową konsolę w wersji v2.

Konsola Nintendo Switch OLED z białymi kontrolerami

 

Największe zmiany wizualne przeszedł Switch Lite. Mamy bowiem do czynienia z konsolą przenośną, pozbawioną stacji dokującej oraz wypinanych Joy-Conów. Urządzenie przyjęło formę przerośniętego handhelda z 5,5-calowym ekranem LCD o tej samej rozdzielczości, co hybrydowe wersje konsol. Na pokładzie znajdziemy 32 GB pamięci wewnętrznej oraz baterię pozwalającą na od 3 do 7 godzin pracy.

 

Dla kogo poszczególne wersje Nintendo Switch?

Patrząc na poszczególne wersje Switcha nie można oprzeć się wrażeniu, że te konsole są bardzo do siebie podobne. Czy zmiana ekranu wpływa na przeznaczenie sprzętu? Czy pozbawienie konsoli stacji dokującej ma sens? Okazuje się, że Nintendo bardzo dobrze wie co robi i te pozornie niezrozumiałe zabiegi mają ogromny wpływ na wykorzystanie konsol.

Bazowe Nintendo Switch jest bardzo dobrą konsolą do rodzinnej rozrywki, którą możemy cieszyć się na telewizorze. W razie potrzeby nie ma przeszkód ku temu, aby wypiąć konsolę z doku i dokończyć grę w postaci mobilnej na ekranie tabletu. W takim razie, co zmienia wersja OLED w tym doświadczeniu? Nintendo Switch OLED posiada jaśniejszy ekran, dlatego ciężar wykorzystania przeważa na rozgrywki mobilne. Większy i bardziej czytelny wyświetlacz spisuje się znacznie lepiej w dużym nasłonecznieniu. Okazjonalnie zaś można cieszyć się rozgrywką przed TV. Dodajmy do tego stabilną podstawkę na całej szerokości tabletu. W efekcie konsola nie jest łatwa do przewrócenia w czasie zabawy i tym samym tryb stołowy cieszy dużo bardziej.

 

Różowa konsola Nintendo Switch Lite, która zmieści się w każdej dłoni

 

Nie brakuje graczy, którzy interesują się Switchem tylko i wyłącznie ze względu na jego mobilność. Właśnie dla nich powstała wersja Lite. Dzięki wyeliminowaniu stacji dokującej i odłączanych Joy-Conów udało się uzyskać niższą cenę sprzętu. Natomiast biblioteka gier na Switcha obejmuje wiele tytułów z konsol przenośnych. W efekcie Nintendo Switch Lite jest świetnym sprzętem do ogrywania klasyków firmy zarówno z ery 3DS, jak i legendarnego NESa, czy SNESa. Należy jednak zaznaczyć, że na tej wersji konsoli nie odpalimy gier nieposiadających trybu przenośnego.

Jak widać Nintendo Switch nie doczekał się trzech wersji na darmo. Każda z nich mimo pozornie niewielkich zmian jest kierowana do graczy o innych preferencjach. Wystarczy zadać sobie pytanie, w jaki sposób wolę grać? I wybrać Nintendo Switch, Switch OLED lub Switch Lite.

 

Więcej ciekawych artykułów o grach znajdziesz w pasji Gram.

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock