„Zemsta. Meghan, Harry i wojna Windsorów", Tom Bower

Zaczynamy od najnowszej pozycji w naszym rankingu książek o rodzinie królewskiej i bez wątpienia tytuł, który wywoła ogromne emocje wśród wszystkich fanów tematu. Tom Bower - były dziennikarz śledczy, pisarz wyspecjalizowany w biografiach producent telewizyjny - wziął pod lupę największy skandal w rodzinie królewskiej ostatnich lat. W "Zemście" krok po kroku przechodzimy przez najważniejsze wydarzenia w rodzinie Windsorów i przyglądamy się im z szerokiej perspektywy. Jak toczyły się relacje między Megan, Harrym, a resztą dworu? dlaczego nastąpiło wycofanie się książecej pary z rodziny królewskiej? Na czym polegają wszystkie dramaty sądowe i dworska polityka wokół wydarzenia? Książka imponuje szeroko zakrojonym śledctwem Toma Bowera: dzięki researchowi, rozmowom z ekspertami i osobami związanymi z brytyjską arystokracją otrzymujemy kompententny, intrygujący i złożony obraz sytuacji. A do tego całość po prostu świetnie się czyta. 
 

Zemsta książka o rodzinie królewskiej
 

„Ten drugi”, Książę Harry

Tytuł-fenomen, który okazał się niesamowitym hitem na całym świecie. Już w dniu premiery autobiografia Księcia Harry’ego stała się, jak podaje Księga Rekordów Guinnesa, „najszybciej sprzedającą się książką non fiction w historii”. I patrząc na ten sukces z perspektywy czasu, trudno się dziwić. Małżeństwo księcia Sussex z Megan Markle, narastający konflikt oraz głośne zerwanie relacji z rodziną królewską – każdy z tych tematów przez wiele miesięcy rozpalał emocje odbiorców na całym świecie. W tym kontekście szczery i bezkompromisowy opis sytuacji z perspektywy samego księcia Harry’ego wydaje się szczególnie interesujący.

Ale „Ten drugi” działa nie tylko ze względu na jego znaczenie w kontekście obecnej historii rodu Windsorów - to naprawdę dobrze napisana pod kątem warsztatowym historia, opowiedziana z zaskakującą szczerością i bez sztucznego upiększania. Książę Sussex z jednej strony odnosi się do swoich relacji z najbliższą rodziną, ale też otwiera się przed czytelnikami ze swoich przeżyć, emocji i sytuacji, które uformowały go w osobę, jaką dzisiaj jest. Bez wątpienia jedna z najgłośniejszych i najważniejszych książek o rodzinie królewskiej, jakie kiedykolwiek powstały.
 

Ten drugi książka o rodzinie królewskiej|
 

„Diana. Jej historia”, Andrew Morton

Diana Spencer – pierwsza żona Karola III, matka Williama i Harry’ego, przez wielu nazywana „królową ludzkich serc”. Nawet dzisiaj, ponad 25 lat po jej tragicznej śmierci, wciąż w Wielkiej Brytanii jest wspominana z ogromnym wzruszeniem i traktowana jako jedna z najważniejszych kobiecych ikon w historii tego kraju.

„Jej historia” Andrew Mortona jest bez wątpienia jedną z najważniejszych książek o rodzinie królewskiej w historii. Została napisana jeszcze w latach 90. we współpracy z samą księżną Dianą i stanowi niezwykle osobisty, bezpretensjonalnie szczery zapis jej emocji związanych z nieszczęśliwym małżeństwem oraz relacjami panującymi w rodzinie Windsorów. Do tego nowe wydanie szczególnie zainteresuje wszystkich fanów Diany – autor sięgnął ponownie po nagrania sprzed dwóch dekad, wyjął z nich nieznane dotąd fakty oraz pochylił się nad całym dziedzictwem Diany i kulturową spuścizną, jaką po sobie zostawiła. Warto sięgnąć, szczególnie w połączeniu z „Tym drugim”.
 

Książki o rodzinie królewskiej Diana jej historia
 

„Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów”, Robert Lacey

Temat narastającego konfliktu na linii William-Harry rozpalał publiczną wyobraźnię jeszcze na długo przed ukazaniem się „Tego drugiego”. Plotki na ten temat często podsycały brytyjskie media, a i sami fani chętnie angażowali się w dyskusje o relacji między synami Diany. Wszyscy zainteresowani powinni przeczytać „Bitwę braci.” Robert Lacey, kronikarz losów rodziny królewskiej oraz konsultant na planie serialu „The Crown”, przygotował książkę o rodzinie królewskiej, która w drobiazgowy sposób wnika we współczesną sytuację na dworze oraz tłumaczy zawiłości monarchii.

Autorowi udało się uniknąć tabloidowego charakteru, jaki możemy instynktownie kojarzyć z publikacjami dotyczącymi tak medialnych postaci. To przygotowana z ogromnym znawstwem tematu opowieść o losie królewskich dzieci – tragedii, jakie naznaczyła ich najwcześniejsze lata, szukaniu własnej drogi oraz określaniu swojej pozycji w skomplikowanym świecie brytyjskiej arystokracji. Świetna i niezwykle wciągająca lektura.
 

Bitwa braci książka o rodzinie królewskiej
 

„Książę Karol. Serce króla”, Catherine Mayer

Zbliżająca się koronacja króla Karola III to oczywiście jeden z tych momentów, gdy oczy całego świata zwracają się ku następcy Elżbiety II. Eksperci zastanawiają się nad jego dotychczasowymi dokonaniami oraz przewidują, jak będzie wyglądało jego panowanie. Warto przy tym wszystkim pamiętać, że Karol III nigdy nie był tak powszechnie kochany, jak słynna matka. Na narrację medialną budowaną wokół jego osoby zawsze rzucały cień wydarzenia z przeszłości: nieudane małżeństwo z Dianą, tragiczna śmierć byłej żony czy – w ostatnim czasie – historię dotyczące kontrowersyjnych relacji z dziećmi.

„Książe Karol. Serce króla” to świetna okazja, żeby skonfrontować nasze własne stereotypy i skojarzenia związane z tą postacią oraz przyjrzeć się najdłużej czekającemu następcy tronu z jego perspektywy. Przez wielu nazywana „odpowiedzią na „Jej historię”, książka Catherine Mayer to stworzona we współpracy z Karolem III biografia ukazująca wiele twarzy jednej z najważniejszych i najgłośniejszych postaci w historii brytyjskiej monarchii – obserwujemy drogę jaką przeszedł, a poprzez rozmowy z przyjaciółmi i dworzanami odkrywamy wszystkie jego twarze. To jedna z tych książek o rodzinie królewskiej, które warto przeczytać. Szczególnie teraz.
 

Książki o rodzinie królewskiej Karol serce króla
 

„Elżbieta II. Ostatnia taka królowa”, Marek Rybarczyk

Na naszej liście oczywiście nie mogło zabraknąć książki poświęconej samej królowej Elżbiecie II. Patrząc na historię rodziny królewskiej z szerszej perspektywy, trudno nie zauważyć jak wyjątkowy był jej trwający ponad 70 lat okres panowania. Autor Marek Rybarczyk pochyla się nad tym fenomenem i ogląda go z bardzo różnych perspektyw: kulturowej, społecznej, historycznej czy osobistej.

Dzięki takiemu podejściu, podpartemu toną skrupulatnie przeprowadzonego researchu, udało się przygotować pogłębiony rys psychologiczny brytyjskiej Królowej. Rybarczyk prowadzi nas przez kolejne lata panowania, wprowadza za kulisy rodu Windsorów oraz pokazuje życiowe wybory, dramaty i założenia, jakimi na danych etapach życia kierowała się Elżbieta II. Świetnie przemyślana i fascynująca książka o rodzinie królewskiej, która stanowi fantastyczne streszczenie ostatnich kilku dekad brytyjskiej monarchii.
 

Książki o rodzinie królewskiej królowa elżbieta II
 

A wy? Po jakie książki o rodzinie królewskiej sięgacie najchętniej? Dajcie znać!

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.