„Raybearer. Władcy Promienia”, Jordan Ifueko

Z klimatów chińskich baśni przenosimy się do afrykańsko-amerykańskich opowieści. Główną bohaterką jest Tarisai. Jej matka zawsze była wycofana, nieobecna duchem i tajemnicza. Dziewczyna łaknie więc relacji, ciepła oraz rodzinnej atmosfery. Zostaje wysłana do stolicy cesarstwa Artisaru, ma stanąć do rywalizacji o wejście do królewskiej rady. Okazuje się, że Dama, matka protagonistki chce wykorzystać ewentualną wygraną córki do własnych celów.

Książka Jordan Ifueko to niezwykła opowieść o dorastaniu, podejmowaniu wielkiego ryzyka i walce o własną tożsamość. Nie brakuje tu nawiązań do afrykańskich wierzeń czy legend. Powieść niebawem zostanie przeniesiona na srebrny ekran za sprawą adaptacji Netfliksa.

 

Raybearer. Władcy Promienia Tom 1 Jordan Ifueko

 

„Córka Bogini Księżyca”, Sue Lynn Tan

Chińska legenda o Chang'e, czyli bogini księżyca to opowieść o dziewczynie, która stała się nieśmiertelna na skutek zjedzenia magicznego ziela. Po magicznej przemianie w istotę nieśmiertelną, wyruszyła na Księżyc, zostawiając w tyle całe swoje dotychczasowe życie.

Chociaż fabuła książki Sue Lynn Tan nie jest dosadną adaptacją tej baśni, to zdecydowanie czuć w niej inspirację mitologią. Autorka przedstawia losy Xingyin, dziewczynki samotnie dorastającej na Księżycu. Bohaterka została ukryta przed Niebiańskim Cesarzem, o czym oczywiście nie miała pojęcia, do czasu wytropienia śladów magii. Jej matka naraziła się władcy, ponieważ wykradła mu eliksir nieśmiertelności. Xingyin musiała więc szybko opuścić swój dom. Trafiła wprost do Niebiańskiego Królestwa, gdzie dane jej było nauczyć się czarów oraz sztuki łucznictwa u boku syna Cesarza. Między nią a chłopakiem zrodziło się uczucie, które niestety zostało wystawione na ciężką próbę.

 

Córka Bogini  Księżyca Sue Lynn Tan

 

„Cienie między nami”, Tricia Levenseller

Tytuł, który przypadnie do gustu miłośnikom książek fantasy dla młodzieży z widocznie nakreślonym wątkiem romantycznym. Nie jest on jednak dominujący, co zdarza się dosyć często w powieściach young adult, a fabuła skupia się przede wszystkim wokół kłamstw i intryg. Wielką zaletą „Cieni między nami” jest świat wykreowany przez autorkę – dobrze przemyślany, z wyjątkowym mrocznym klimatem. Warto również docenić bohaterów, którzy są wielowymiarowi i wyraziści, przez co wywołują w czytelnikach wiele sprzecznych emocji. Raz ich kochamy, raz nienawidzimy. 

Alessandra jest bezwzględna i dąży po trupach do wyznaczonego celu. Ma dość życia w cieniu starszej siostry, dlatego postanawia dojść do władzy. Uknuła misterny plan, który zakłada uwiedzenie Króla Cieni, zawarcie małżeństwa, zabójstwo, a na końcu przejęcie jego królestwa. Dziewczyna jest bardzo pewna siebie i swoich manipulatorskich zdolności – porażka nie wchodzi w grę. Jednak nie tak łatwo wkupić się w łaski Kalliasa – otoczonego tajemniczymi cieniami zapewniającymi mu nieśmiertelność. Traci on ochronę tylko podczas dotyku innej osoby. Młody król jest podejrzliwy i świadomy, że ktoś czyha na jego życie. Z drugiej strony, czuje się bardzo osamotniony, co spróbuje wykorzystać żądna władzy dziewczyna.

 

„Cienie między nami”, Tricia Levenseller

 

„Dzieci Starych Bogów. Śmiech diabła”, Agnieszka Miela

Debiut obiecującej polskiej pisarki to coś dla nieco starszych czytelników o mocnych nerwach. Znajdziemy tu wiele brutalnych i wstrząsających scen, a całość spowija przenikliwy mrok. Autorka prywatnie uwielbia horrory, gra w larpy i interesuje się wierzeniami oraz magią praktykowaną na wiejskich terenach – wszystko to stało się inspiracją dla powstania trylogii „Dzieci Starych Bogów”. Klimat, jaki udało się jej stworzyć, jest nie do podrobienia, a szczegółowe opisy fabuły sprawiają, że czytelnik staje się jej pełnoprawnym uczestnikiem. Jak każda dobra książka fantasy dla młodzieży opatrzona została piękną mapą, przedstawiającą krainę, w której osadzono akcję. A o czym dokładnie jest ta książka?

W „Dzieciach Starych Bogów” poznajemy Bertrama, 12-letniego chłopca o wyjątkowych błękitnych oczach, który został wysłany na misję, by pomścić swojego ojca. Jest to misja samobójcza, a dziecko ociera się o śmierć. Ratuje go mała dziewczynka i zabiera do swojego domu. Dzieci wychowują się razem, wiodą spokojne życie, snują plany na przyszłość. Wszystko zmienia się, kiedy wybucha wojna między wyznawcami nowej i starej wiary. Aine i Bertram tracą wszystko i poprzysięgają zemstę.

 

„Dzieci Starych Bogów. Śmiech diabła”, Agnieszka Miela

 

„Dwór miodu i popiołu” – Shannon Mayer, Kelly Clare

Nasza kolejna książka fantasy dla młodzieży w rankingu to coś, co z pewnością urzeknie miłośników wróżek, elfów i innych magicznych stworzeń. Spodoba się też osobom, które nie lubią zbędnych opisów, tylko cenią wartką akcję. Mayer i Clare nie dają czytelnikowi chwili wytchnienia, z każdą kolejną stroną wprowadzając nowe wydarzenia, intrygi oraz tajemnice. Tym, co wyróżnia uniwersum wykreowane przez autorki na tle innych, jest połączenie magicznego świata z rzeczywistym oraz osadzenie akcji w czasach współczesnych. Czy taki odważny zabieg okazał się dobrą decyzją?

Historię poznajemy z perspektywy Alli, 24-letniej sieroty będącej pół człowiekiem pół fae (istotą posiadającą magiczną moc). Z tego powodu jej pozycja społeczna jest bardzo niska, jednak postanawia to zmienić. Główna bohaterka to postać silna, odważna, niestrudzona i potrafiąca walczyć o swoje. Na co dzień szkoli się w magicznym miejscu Underhill, by zostać wojowniczką. Treningi nie należą do łatwych, często niosą ze sobą niebezpieczeństwo, ale dziewczyna wie, że znajduje się we właściwym miejscu. Kiedy Underhill zostaje zniszczone, Alli jest rozgoryczona, czuje też, że może stać się kozłem ofiarnym, na którego zrzucona zostanie odpowiedzialność na tragiczne wydarzenie. Postanawia dotrzeć do prawdy, ale na jej drodze staje pewien tajemniczy chłopak, z którym łączy ją przeszłość.

 

„Dwór miodu i popiołu” – Shannon Mayer, Kelly Clare

 

„Pusta noc. Żniwiarz”, Paulina Hendel

W naszym zestawieniu książek fantasy dla młodzieży nie mogło zabraknąć serii autorstwa Pauliny Hendel, cieszącej się od kilku lat popularnością wśród nastoletnich czytelników. Mowa o „Żniwiarzu”, który doczekał się aż 5 tomów. Autorka książek young adult czerpie inspiracje z mitologii słowiańskiej. „Pusta noc” wciąga od pierwszej strony, fabuła cały czas posuwa się do przodu, a przedstawione postacie i słowiańskie upiory wywołują dreszczyk emocji. Przygotuj się na długie wieczory w towarzystwie „Żniwiarza”, bo po przeczytaniu pierwszego tomu, nie sposób będzie pominąć następnych.

Główna bohaterka to 20-letnia Magda, która na pozór wiedzie zwyczajne życie. Pracuje w małej księgarni i zajmuje się domem. Jest jednak wyjątkowa – od małego widzi rzeczy z innego świata. Jej wujek Felix to tytułowy Żniwiarz, który zajmuje się tropieniem demonów i wysyłaniem ich do zaświatów. Kiedy umiera, dziewczyna postanawia kontynuować jego pracę. W międzyczasie poznaje Mateusza, z którym znajduje wspólny język. Wkrótce jej przyjaciele i ona sama znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie – ze świata umarłych wydostaje się bowiem groźny demon.

 

„Pusta noc. Żniwiarz”, Paulina Hendel

 


Zainteresował cię temat? Przeczytaj nasze artykuły o książkach młodzieżowych:


„Król z bliznami. Dylogia Nikolai”, Leigh Bardugo

Tym razem mniej oczywista pozycja z całkiem pokaźnego literackiego dorobku izraelskiej autorki młodzieżowego fantasy – Leigh Bardugo. Choć największą popularnością cieszy się jej „Trylogia Grisza”, która niedawno doczekała się ekranizacji, to warto również sięgnąć po „Dylogię Nikolai” – akcja osadzona jest w tym samym uniwersum! Może stanowić kontynuację dla fanów Ravki albo wstęp do misternie zbudowanego świata griszów. Jeśli jednak wolisz trzymać się chronologii, podpowiadamy, w jakiej kolejności czytać książki Leigh Bardugo:

  1. „Cień i kość. Trylogia Grisza”
  2. „Oblężenie i nawałnica. Trylogia Grisza”
  3. „Zniszczenie i odnowa. Trylogia Grisza”
  4. „Szóstka wron”
  5. „Królestwo kanciarzy. Szóstka wron”
  6. „Król z bliznami. Dylogia Nikolai”
  7. „Rządy wilków. Dylogia Nikolai”

A o czym jest „Król z bliznami”? Tytułowy bohater, Nikołaj Lancov, skrywa wewnątrz siebie demona z przeszłości. Po krwawej wojnie domowej obejmuje tron w Ravki i próbuje odbudować swoje królestwo. Niestety ciemność zaczyna przyćmiewać jego życie, czego dowodem są dziwne wydarzenia. Równolegle śledzimy losy Zoi, która służy na dworze Nikołaja jako generał i gotowa jest zrobić wszystko, by utrzymać go przy władzy oraz zapewnić spokój griszom. Poznajemy też historię Niny, która przechodzi żałobę po utracie ukochanego, a równocześnie walczy o swoich rodaków w mroźnej Fjerdzie.

 

„Król z bliznami. Dylogia Nikolai”, Leigh Bardugo

 

„Okrutny książę”, Holly Black

Ostatnia pozycja w naszym rankingu należy do Holly Black, autorki książek fantasy dla młodzieży, której nie sposób dorównać. Jej powieści podbijają listy bestsellerów na całym świecie. W Polsce dużą popularnością cieszy się trylogia „Okrutny książę”, która zawiera wszystkie elementy składające się na dobrą młodzieżową serię fantasy – jest magiczna kraina, królewski dwór, elfy i wyrazista główna bohaterka. A wszystko to doprawione, walką o władzę i elementami mroku. Czy to przepis na sukces? Zdecydowanie tak!

W „Okrutnym księciu” przenosimy się do świata elfów. Nie są to jednak istoty znane z powieści Tolkiena o łagodnej naturze i czystym sercu, tylko stworzenia podatne na manipulację, nieznające dobra. Mieszkają w Elysium, do którego po zabójstwie matki zostają uprowadzone trzy siostry: Jude, Taryn i Viviane. Dziewczyny spędzają tam wiele lat, a ze względu na swoje ludzkie pochodzenie są poniżane i wyśmiewane przez elfów. Szczególnie okrutny okazuje się książę Cardan, jeden z synów panującego króla. Jude ma dość złego traktowania, wykorzystuje słabość elfów i walczy o swoje. Postanawia zostać rycerzem – jest zdeterminowana, potrafi grać nieczysto i zrobi wszystko, by osiągnąć swój cel.

 

„Okrutny książę”, Holly Black

 

A wy jakie książki fantasy dla młodzieży najbardziej lubicie? Dajcie znać! Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w pasji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock