Malowanie wałkiem zwiększa wydajność pracy

Wałki malarskie używane są głównie do malowania dużych powierzchni, gdyż dzięki nim można to zrobić znacznie szybciej i wygodniej, niż za pomocą pędzli malarskich – szczególnie przez osoby niedoświadczone. Wałek nie nadaje się do malowania detali, np. ozdobnych elementów mebli czy sztukaterii lub trudniej dostępnych zakamarków – jest po prostu zbyt szeroki. Wałka najczęściej używa się do malowania sufitów i ścian.

Pamiętaj o dobrym przygotowaniu ściany do malowania – należy dokładnie ją umyć i odtłuścić. Jeśli na ścianie znajdują się resztki starej farby, pierwszym etapem musi być usunięcie jej, następnie należy ją zagruntować. Będą tego wymagały również ściany pokryte surowym tynkiem, np. w mieszkaniu w tzw. stanie deweloperskim. Dopiero wówczas możesz przystąpić do malowania.

wałek do malowania ścian

Budowa i specyfika wałka malarskiego

Wałek malarski to rolka pokryta specjalnym tworzywem, tzw. osłoną, która wchłania część farby, a pozostałą jej część pozwala przenosić na powierzchnię. Rolka zamocowana jest na rączce, zwanej też ramą, która łączy się z uchwytem. Rama jest elementem wielokrotnego użytku, natomiast osłona, jeśli jest intensywnie eksploatowana, powinna być wymieniana co jakiś czas. Nie zawsze bowiem udaje się zmyć z niej resztki farby. Jeśli rolka jest określona przez producenta jako jednorazowa, należy wyrzucić ją po jednym malowaniu i zastąpić nową.

Jak przygotować malowanie wałkiem? Kilka porad

Rolując po powierzchni, łatwo przeniesiesz farbę na powierzchnię ściany czy sufitu. Jest to stosunkowo prosta czynność. Docenią to zwłaszcza osoby, które na co dzień nie mają wiele wspólnego z pracami remontowymi. Warto jednak dla pewności przestrzegać kilku zasad:

  • Dobierz odpowiedni wałek do materiału, z jakiego została wykonana powierzchnia.
  • Przed pierwszym użyciem oklej nowo zakupiony wałek taśmą samoprzylepną, po czym oderwij ją delikatnie. Dzięki temu luźne włosie odklei się od osłony, co zapobiegnie jego przeniesieniu na ścianę.
  • Do trudno dostępnych miejsc i wystających elementów potrzebny będzie pędzel – szkoda czasu na próby malowania takich miejsc wałkiem.
  • Wykonuj wałkiem delikatne ruchy góra-dół – nie przyciskaj wałka do powierzchni ściany czy sufitu i staraj się, by utrzymać równomierny nacisk. Ruchy powinny być wyważone, pewne i nie nazbyt szybkie – dzięki temu unikniesz nieestetycznych smug.
  • Wałek kątowy to specjalny rodzaj walka malarskiego, który, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest tylko do malowania kątów i narożników pomieszczenia.

wałek malarski

Parametry wałków a ich dobór – zasady

W sklepach dostępne są różne rodzaje wałków, o różnych wielkościach i osłonach wykonanych z różnego typu włosia, a raczej runa – bo tak nazywa się tworzywo umieszczone na osłonie wałka. Runo może być naturalne lub syntetyczne.

Najważniejsze właściwości wałków, na podstawie których należy je dobierać, to:

  • wielkość wałka, czyli szerokość cylindra,
  • długość włosia,
  • materiał, jakiego użyto do wykonania osłony.

Jaki wałek do malowania ścian wybrać? Wielkość rolki i materiał

Im większą powierzchnię planujesz malować, tym większy wałek powinieneś wybrać. Rozmiary ponad 20 cm średnicy przeznaczone są raczej do bardzo dużych płaszczyzn, takich jak np. elewacja domu. Jeśli chodzi o materiał, wyróżnić można głównie:

  • wałki naturalne – wełniane i welurowe (o ile wykonane są z naturalnego weluru),
  • wałki ze sztucznym runem – wykonane są z substancji syntetycznych takich jak nylon, gąbka poliestrowa, mikrofibra – zaliczają się do nich też wałki sznurkowe z poliakrylu.

zestaw pędzli do malowania ścian

Włosie naturalne pozwala osiągnąć lepsze krycie warstw farby. Nadaje się jednak głównie do bardzo gładkich ścian i farb o dość rzadkiej konsystencji. Walki z runem sztucznym są tańsze niż naturalne i najlepiej nadają się do farb rozcieńczanych wodą. Do farb olejnych i epoksydowych warto wybrać modele wykonane z gąbki. Najbardziej uniwersalne są wałki z runem z poliakrylu. Przy doborze rodzaju pokrycia do ściany i typu farby, najlepiej kierować się wskazówkami producentów umieszczonymi na opakowaniach.

Długość włosia – dobór do rodzaju powierzchni

Im dłuższe włosie, tym bardziej chropowatą powierzchnię będzie w stanie pomalować. Jeśli malujesz równą ścianę, na której położona była gładź lub nakładasz nową farbę na warstwę poprzedniej, nie potrzebujesz wałka ze szczególnie długim włosiem. Wystarczy wówczas osłona z runem 4-10 mm. Do malowania tapet strukturalnych i ściany pokrytej tynkiem wybierz włosie z przedziału ok. 12-17 mm. Dłuższe włosia są odpowiednie do powierzchni takich jak beton i cegła.


Jeśli interesuje cię ten temat przeczytaj także:


Jaki wałek do malowania sufitu jest najlepszy?

Malowanie wałkiem sufitu jest trudniejsze niż ścian, jest to bowiem praca na wysokości. Farba w tym przypadku ma tendencję do skapywania z wałka, dlatego warto zaopatrzyć się w wałek z okapnikiem – zamiast w dół, emulsja będzie spływać do niego. Jeśli jesteś niskiego wzrostu, nie posiadasz drabiny lub nie czujesz się komfortowo, korzystając z niej, najlepszy dla ciebie będzie wałek wyposażony w uchwyt teleskopowy.

Wałki należy myć w zimnej wodzie, ponieważ pod wpływem temperatury farba się utwardza, zatem mycie w ciepłej wodzie, zamiast wyczyścić osłonę, może dać wręcz odwrotny efekt.
 

Oprócz samego wałka i farby warto kupić także inne przydatne akcesoria do malowania, takie jak np. taśmy, folie czy pędzle do malowania detali. Wybierz produkty z naszej oferty, dzięki którym szybko i profesjonalnie odświeżysz nawet duże powierzchnie!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock