Brak regularnego odświeżania, mycia i malowania ścian zewnętrznych szybko odbija się na wyglądzie całej bryły domu i sprawia, że może ona stracić swój urok. Ponadto, farba elewacyjna stanowi swojego rodzaju warstwę ochronną ścian, która z czasem ulega zużyciu. Warto więc raz na jakiś czas podjąć wysiłek i pokryć ściany świeżą warstwą farby zewnętrznej, aby móc się cieszyć nienagannym wyglądem miejsca zamieszkania.

Malowanie elewacji domu krok po kroku 

Skutecznym sposobem odświeżenia wyglądu domu jest pomalowanie jego elewacji. Wbrew pozorom jest to zadanie, do którego nie trzeba zatrudniać profesjonalnej ekipy. Jesteś w stanie samodzielnie przeprowadzić renowację ścian zewnętrznych, o ile dobrze się do tego przygotujesz. Poznaj etapy malowania elewacji i sam odśwież wygląd zewnętrzny domu.

 

Dom i ogród: Farby i lakiery

 

Na początek odpowiednie przygotowanie ścian 

Zacznij od odpowiedniego przygotowania starej warstwy farby. Elewacja musi zostać bardzo dokładnie oczyszczona z warstwy zabrudzeń. Używając specjalnych preparatów do usuwania pleśni, mchu oraz innych zanieczyszczeń, należy dobrze wyczyścić ściany budynku. Pomoże w tym solidna druciana szczotka, która dotrze nawet do najtrudniej dostępnych miejsc.

Aby skutecznie pozbyć się łuszczących się fragmentów starej farby, rozmocz je i delikatnie zeskrob, pomagając sobie szpachelką lub papierem ściernym. Zachowaj ostrożność, aby podczas tego zabiegu nie zdrapać przypadkowo zewnętrznej warstwy tynku. Gdy cały brud zostanie usunięty, zmyj pozostałości przy pomocy np. myjki ciśnieniowej lub po prostu wody pod ciśnieniem.

Moment na drobne naprawy 

Jeśli podczas tego zabiegu na powierzchni pojawią się spękania lub rysy, warto je wypełnić dopasowaną do tynku masą szpachlową już na tym etapie. Po długim czasie oddziaływania niekorzystnych warunków zewnętrznych, różnic temperatur, mrozu, działania promieniowania słonecznego i wiatru, powierzchnia budynku może ulec uszkodzeniu.

 

Dom i ogród: Kielnie i szpachelki

 

Gruntowanie ścian – ważny krok podczas odświeżania elewacji 

Grunt należy nałożyć w miejscach, w których fragmenty starej farby odpadły lub na całej powierzchni, jeśli usunięta została cała warstwa.

Dodatkowa warstwa wzmocni podłoże, a także ułatwi późniejsze malowanie. Położenie farby na gruncie zwiększa jej wydajność, dzięki czemu zużyte zostanie mniej puszek, i zaoszczędzisz swój czas oraz pieniądze. Gdy ściany będą już odpowiednio przygotowane, pora na główny etap, czyli malowanie elewacji domu.

Jakie farby wybrać do malowania elewacji? 

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów farb do malowania ścian zewnętrznych. Podczas dokonywania wyboru należy kierować się opisem producenta, gdyż często preparaty te różnią się stopniem odporności na poszczególne czynniki. Wybieraj farby najwyższej jakości, ponieważ tylko one dają gwarancję uzyskania solidnej i trwałej powłoki, która nie złuszczy się, a jej kolor nie wyblaknie zbyt szybko.

 

Dom i ogród: Pędzle, wałki, kuwety malarskie

 

Czym malować elewację domu? 

Szukaj na opakowaniu informacji, do jakich powierzchni dedykowana jest konkretna farba i dopasuj ją do elewacji . Aby wybrać odpowiedni produkt, należy wiedzieć, jaki rodzaj tynku znajduje się na ścianach domu i dopasować do tego rodzaj farby. Jeśli został wykorzystany tynk silikonowy, należy wybrać farbę silikonową; dla tynku silikatowego najlepiej wybrać taką samą farbę, a w przypadku tynków akrylowych sprawdzi się akrylowa lub silikonowa farba. Jeśli kładziemy farbę na cegłę, beton czy tynk cementowy lub mineralny można wykorzystać farbę cementową, wapienną, silikonową, akrylową i silikatową. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy produkt będzie odpowiedni, przeczytaj dokładnie informację na opakowaniu lub zapytaj sprzedawcę o poradę.

Aby odpowiednio oszacować ilość potrzebnej farby, dobrze znać jej wydajność. Informacje o wydajności zwykle znajdują się na opakowaniu. Weź też pod uwagę jakość krycia oraz proponowaną liczbę warstw. Po wykonaniu odpowiednich obliczeń najbezpieczniej jest uwzględnić dodatkowy zapas farby. Podczas malowania należy kierować się instrukcją obsługi zawartą na puszce.

Malowanie domu na zewnątrz – przydatne akcesoria 

Jeśli twój dom ma więcej pięter, przyda się bezpieczny sposób malowania wyżej położonych powierzchni. Poszukaj w swojej okolicy firmy, która oferuje wypożyczanie specjalnych rusztowań. Zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie, ponieważ praca na wysokościach wiąże się z realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

 

Dom i ogród: Taśmy i folie malarskie

 

Przed przystąpieniem do malowania zabezpiecz poszczególne elementy domu i ogrodu, aby zapobiec pobrudzeniu ich farbą. Drzwi oraz okna oklej specjalną taśmą. Nie zapomnij także o odpowiednim ubraniu ochronnym, rękawicach oraz nakryciu głowy. Jeśli korzystasz z podnośnika lub rusztowania, wyposaż się dodatkowo w sprzęt do prac na wysokościach oraz kask.

Czym malować elewację domu – wałki, kuwety malarskie i pędzle 

Wygodnym sprzętem do malowania, ułatwiającym nałożenie równych warstw farby, jest wałek malarski. Jeśli odnawiasz elewację domu parterowego, wybierz wałek na kiju teleskopowym. Aby zapobiec powstawaniu smug i nierówności, prowadź wałek w kierunku od góry do dołu, lekko nachodzącymi na siebie pasami. Kuwety malarskie i pędzle doskonale spełnią swoją funkcję w trakcie malowania trudniej dostępnych miejsc, np. okolic framug i rynien.

Wiesz już, czym pomalować elewację domu i jak oszacować ilość zużytej farby. Pozostaje tylko wybrać odpowiednio ciepły, bezdeszczowy dzień i zabrać się do pracy. Porządnie przeprowadzona renowacja sprawi, że przez kolejne lata dom będzie prezentować się wspaniale. Sprawdź akcesoria z naszego asortymentu, które pomogą w wykonaniu tego zadania i zdecydowanie ułatwią pracę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock