Malowanie narożników ścian nie musi być problemowe 

Używając nieodpowiednich narzędzi malarskich w miejscach, gdzie stykają się dwie lub więcej powierzchni, łatwo jest przesadzić z ilością nakładanej emulsji. Jak właściwie zabrać się za malowanie narożników? Jeżeli wszystkie ściany będą miały jednakową barwę, to narożniki dokładnie pomalujesz pędzlem lub wałkiem kątowym. Natomiast do poprawy niedociągnięć warto użyć niewielkiego płaskiego pędzla.

Jeśli jednak każda ze ścian ma mieć inny kolor, najpierw musisz pomalować jedną z nich, a kiedy wyschnie, zabezpiecz jej powierzchnię taśmą malarską. Wtedy można nałożyć farbę na drugą ze ścian. Warto pamiętać o tym, że taśma nie powinna zostawać przyklejona na ścianie przez długi czas. Najlepiej jest zdjąć ją od razu, gdy już nie będzie potrzebna. W ten sposób nie ryzykujesz, że odkleisz ją razem z farbą.

 

Wałek malarski BLACK&DECKER BDPR400, 650 ml

 

Odpowiedni pędzel sprawi, że malowanie za grzejnikiem będzie proste 

Jeżeli zamierzasz po raz pierwszy odświeżyć pokój samodzielnie, z pewnością zastanawiasz się, jak pomalować ścianę za grzejnikiem. Do takich zadań przydaje się płaski pędzel kaloryferowy. Jest on specjalnie zaprojektowany do tego celu. Pędzel ten ma wygięty kształt, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w nakładaniu farby na ścianę przy grzejniku żeberkowym. Alternatywą będzie pędzel z długim trzonkiem. Z kolei niewielki wałek z długą rączką będzie dobrym wyborem do malowania ścian za kaloryferami płytowymi.

 

VOREL - PĘDZEL KALORYFEROWY 50mm

 

A w jaki sposób przygotować się do nałożenia emulsji na grzejnik? Dobrze jest zacząć pracę od zabezpieczenia wszystkiego dokoła. Folia malarska lub po prostu zwykłe gazety świetnie sprawdzą się do ochrony podłogi przed zachlapaniem. Sam kaloryfer należy omieść z kurzu oraz przetrzeć wodą z odpowiednim detergentem w celu odtłuszczenia. Zdrap odpadającą farbę, używając na przykład papieru ściernego. Dzięki długiemu pędzlowi o odpowiednim kształcie łatwo jest nałożyć farbę nawet w trudno dostępnych przestrzeniach między żeberkami.

Ogrodzenia i barierki pomalujesz zestawem pędzli 

Po pierwsze – należy pamiętać, że te elementy przed malowaniem muszą zostać dobrze oczyszczone, a wszelkie nierówności wygładzone papierem ściernym. Przy malowaniu metalowych ogrodzeń lub barierek balkonowych istotny jest oczywiście rodzaj wybieranej farby. Musi być ona przede wszystkim odporna na działanie czynników atmosferycznych.

 

Pędzel płaski uniwersalny TOPEX 19B625 2.5" S

 

Do samego nakładania emulsji warto wyposażyć się w kilka narzędzi. Najszersze powierzchnie najszybciej pomalujesz za pomocą wałka. Natomiast z mniejszymi elementami konstrukcji można dać sobie radę z pędzlami w kilku rozmiarach. Dobrze jest posiadać ich cały zestaw – wtedy nie będziesz miał większego problemu z dopasowaniem odpowiedniej wielkości do danych części barierek balkonowych lub ogrodzenia.

Malowanie wnęki okiennej nie jest trudne 

Wnęki okienne najlepiej malować dopiero po pokryciu farbą ścian. Przed rozpoczęciem nakładania emulsji, warto zabezpieczyć podłogę pod oknem oraz kaloryferem, jeżeli tam się znajduje. Framugę okna dobrze jest ochronić taśmą malarską. Zakryć też należy parapet. Jeśli wnęka będzie miała inną barwę niż ściany pomieszczenia, to warto nakleić taśmę malarską na jej krawędzie od strony ściany.

 

Pędzel ławkowiec TOPEX 20B969, 15x5 cm

 

Do wnęk często używa się jaśniejszych odcieni nie bez powodu – dzięki temu do środka optycznie wpada więcej światła. Płaski pędzel pomoże w malowaniu tych trudniej dostępnych miejsc, na przykład powierzchni przy parapecie czy też przy krawędziach okna. Natomiast niewielki wałek dobrze sprawdzi się w pomalowaniu całej wnęki. Po wyschnięciu pierwszej warstwy farby, zwykle należy nałożyć drugą.

Malowanie trudno dostępnych miejsc wymaga odpowiednich materiałów 

Do dokładnego pomalowania pomieszczenia niezbędna będzie taśma malarska. Przyda się ona nie tylko wtedy, gdy chcesz nałożyć emulsje o różnych kolorach na graniczące ze sobą ściany. Sprawdza się też dobrze przy ochronie listw przypodłogowych. Bez takiego zabezpieczenia zostaną na nich plamy, które później może być ciężko zmyć. Natomiast ścianę tuż nad listwą dobrze jest pomalować niewielkim pędzlem – dzięki jego rozmiarom możemy precyzyjnie nałożyć emulsję. Włączniki i kontakty również dobrze jest zabezpieczyć taśmą malarską. Poprzez zakrycie takich miejsc bez trudu można pomalować całą ścianę dużym wałkiem. Z kolei ścianę dokoła zabezpieczonych elementów pomalujesz niedużym pędzelkiem.

 

AG12B NIEKAPIĄCY WAŁEK MALARSKI + MAŁY KĄTOWY

 

Do samego malowania przyda się specjalna kuweta lub kratka, dzięki której można odsączyć nadmiar farby (warto zakupić te dwie rzeczy, jeżeli wałek jest bardzo nasiąkliwy). Nie można zapomnieć też o zaopatrzeniu się w folię malarską. O ile, zamiast niej na podłodze możesz rozłożyć gazety, to trudno będzie znaleźć skuteczną alternatywę dla ochrony mebli.

Malowanie nie jest specjalnie trudne, pod warunkiem, że masz w posiadaniu odpowiednie narzędzia oraz akcesoria malarskie. Wtedy w łatwy sposób odświeżysz pokój, balkon lub ogrodzenie. Nakładanie farby we właściwy sposób w trudno dostępnych miejscach nie powinno odstraszać od tego pomysłu. Sprawdź, jakie pędzle, farby i akcesoria znajdziesz w naszym asortymencie i dzięki nim odśwież swój dom lub mieszkanie.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock