Starożytna sztuka wiązania sznurków bez użycia drutów, szydełka czy igieł nieustannie budzi zachwyt. Choć w minionych wiekach ta wyjątkowa technika miała bardziej praktyczne zastosowanie – Inkowie posługiwali się pismem węzełkowym, a starożytni Grecy robili w ten sposób bandaże – to dzisiejsze makramy pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Choć są i takie makramowe dzieła, które doskonale łączą estetykę z funkcjonalnością. Makrama, zapomniana na długi czas, powróciła w latach 70. XX wieku, a dziś jest hitem Instagrama i króluje na najmodniejszych wnętrzarskich kontach.

 

koraliki drewniane

 

Makrama – co to jest?

Pojęcie makrama jest używane w dwóch znaczeniach: jako technika ozdobnego zaplatania sznurków oraz jako skończone dzieło, czyli efekt tej techniki w formie dekoracji ze sznurka. Sama makrama może przybrać wiele postaci – ozdoby na ścianę, łapacza snów, doniczki na kwiaty, torebki, a nawet biżuterii czy hamaka!

 

Zestaw do makramy

 

W świadomości wielu osób to słowo funkcjonuje w odniesieniu makramy na ścianę – najbardziej popularnej ozdoby wykonanej tą techniką. Co ciekawe, do jej stworzenia nie są potrzebne szydełka, druty czy jakiekolwiek inne pomoce. Jedynymi narzędziami pracy są dłonie. Wiele osób traktuje makramę jako relaksujące zajęcie, które przy okazji może okazać się pomysłem na własny biznes. Dekoracje ze sznurka są dziś bowiem bardzo modne, ale też funkcjonalne, jak np. makrama kwietnik.

 

sznurek bawełniany

 

Czy tworzenie ze sznurków jest trudne?

Dekoracyjne zaplatanie sznurków wymaga precyzji i skupienia. Wystarczy opanować kilka podstawowych splotów (na początek wystarczą 1-2), by móc tworzyć nietuzinkowe dekoracje do własnego domu. Nie jest to trudne, choć początkującym osobom misterne węzły mogą wydawać się bardzo skomplikowane.

 

drewniany drążek do makramy

 

Ale jak to zwykle bywa, ćwiczenie czyni mistrza. Wystarczy obejrzeć kilka tutoriali zamieszczonych w internecie albo zaopatrzyć się w książkę, która będzie jak kompendium wiedzy dla każdego, kto pragnie rozpocząć swoją przygodę z makramą lub rozszerzyć zdobyte już umiejętności. I ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć…

 

sznurek bawłniany do makramy

 

Markama – starter pack

Bez względu na to, z jakiego poziomu umiejętności ktoś startuje, do zaplatania makramy niezbędne są pewne akcesoria, takie jak:

  • sznurek do makramy,
  • drewniany drążek niezbędny do dekoracji na ścianę,
  • metalowa obręcz przydatna do makramowego łapacza snów,
  • dodatkowe elementy np. drewniane kółka, koraliki itp., które urozmaicą dekorację,
  • zestaw do makramy, w którym może być m.in. obręcz albo drążek, sznurek, drewniane koraliki itp.

Dobrym pomysłem jest kupienie bogato ilustrowanej książki, z której można nauczyć się wielu splotów i czerpać inspiracje. Wystarczy wybrać pozycję dopasowaną do swoich umiejętności. Na rynku nie brakuje też książek, które są odpowiednie dla każdego, np. zawierają makramowe projekty w dwóch wariantach – dla początkujących i zaawansowanych.

 

Obręcz metalowa do makram

 

Sznury do makramy – jakie wybrać?

Każdy, kto chce nauczyć się robienia makramy, musi zaopatrzyć się w sznurek. Bez niego nie powstanie żadna dekoracja tego typu. Drążek można zastąpić oczyszczonym i osuszonym kijkiem znalezionym na spacerze, a dodatkowe elementy dekoracyjne jak koraliki nie są niezbędne.

 

Książka makrama dla początkujących i nie tylko

 

Rodzaj sznurka

Jakie sznury do makramy są odpowiednie? Najpopularniejsze są sznurki bawełniane, choć na rynku dostępne są także sizalowe, jutowe, lniane i konopne. Warto wiedzieć, że wyróżnia się 3 rodzaje bawełnianego sznurka:

  • pleciony – idealny dla początkujących, można go wielokrotnie rozplatać i zaplatać, co jest ważne zwłaszcza podczas nauki, gdy popełnia się najwięcej błędów, jego końcówki nie rozplątują się samoistnie, świetnie sprawdza się do robienia makramy na ścianę;

 

Sznurek pleciony do makramy

 

  • skręcany pojedynczo – pojedyncze nitki są skręcane w jednym kierunku, sznurek nie posiada rdzenia, więc nawet po przycięciu ma tę samą strukturę, można go rozczesać, by ciekawie wykończyć makramę, ale sznurek skręcany pojedynczo nie wybacza błędów, ponieważ po rozplątaniu i ponownej próbie zaplecenia traci elastyczność i kształt;

 

Sznurek bawełniany do makramy

 

  • skręcany potrójnie (3PLY) – ma 3 dobrze skręcone rdzenie, jest bardzo mocny, dlatego świetnie nadaje się do zaplatania np. makramowych hamaków i huśtawek, niestety nie nadaje się do ponownego zaplatania, jest więc odpowiedni dla zaawansowanych osób.

 

sznurek skręcany trzy zylowy

 

Grubość sznurka

Sznury do makramy różnią się także grubością. Cienki sznurek pozwala osiągnąć elegancki efekt misternej koronki, ale wyplatanie takiej dekoracji jest dość czasochłonnym zajęciem. Grubsze sznurki pozwalają szybciej ukończyć dzieło. Najpopularniejsze są sznurki bawełniane 3 mm oraz 5 mm.

Kolor sznurka

Oczywiście sznurki są dostępne także w wielu kolorach. Z makramami najbardziej kojarzy się beżowy sznurek, który pasuje do dekoracji w stylu boho. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszać różne odcienie w jednej dekoracji albo stworzyć makramę w ulubionym konkretnym kolorze za pomocą błękitnego czy ciemnozielonego sznurka.

Co można zrobić z makramy?

Technika dekoracyjnego zaplatania sznurków wielu osobom kojarzy się ze ściennymi dekoracjami. Jednak makrama daje znacznie więcej możliwości.

  • Makrama na ścianę

To najpopularniejsza dekoracja tego typu. Tworzy się ją ze splecionych sznurków zawieszonych na drewnianym drążku albo metalowej obręczy. W zależności od wielkości i rodzaju wiązań, może wyglądać bardzo efektownie.

  • Makrama na okno

To z kolei ciekawa alternatywa dla klasycznych dekoracji okiennych – firan czy zasłon. Wyglądem przypomina makramę na ścianę, ale z reguły jest większa, bo stworzona na szerokość okna. Może nie osłoni przed wzorkiem ciekawskich przechodniów tak jak zasłona czy gęsta firana, ale z pewnością da oryginalny efekt dekoracyjny we wnętrzu.

  • Makrama kwietnik

Wiszący kwietnik pleciony ze sznurków to kolejna z popularniejszych dekoracji. Świetnie pasuje do wnętrz w stylu boho. Służy do tego, aby umieścić w nim doniczkę z kwiatem, a następnie podwiesić np. pod sufitem.

  • Makrama łapacz snów

Modny nie od dziś łapacz snów w formie makramy to niebanalna dekoracja. Sprawdzi się w dziecięcych i nastoletnich pokojach, a także w sypialni. Tę ozdobę tworzy się na metalowej obręczy, aby nadać makramie kształt charakterystyczny dla łapacza snów. W tym przypadku świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju dodatkowe elementy dekoracyjne jak piórka, drewniane koraliki czy różne kolory sznurka do makramy.

  • Hamak makrama

Meble plecione ze sznurków to absolutny hit. Tą techniką można stworzyć piękne i funkcjonalne wyposażenie domu, tarasu i ogrodu. Najpopularniejsze są makramy hamaki, fotele brazylijskie i huśtawki. Aby bezpiecznie można było z nich korzystać, należy użyć wyjątkowo mocnych potrójnie skręcanych sznurków (3 PLY).

  • Makramowa biżuteria

Biżuteria z makramy to przede wszystkim bransoletki i naszyjniki. Z cieniutkiego sznurka można stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Ręcznie robione ozdoby cechuje unikalny charakter i idealne dopasowanie do swojego stylu.

Ale to nie wszystko! Techniką makramy można wykonać torebki, paski, szale, swetry, narzuty na łóżko, koszyki do przechowywania drobiazgów, abażury i wiele innych funkcjonalnych ozdób.

Potrafisz zaplatać makramy? A może tym tekstem zachęciliśmy cię do nauki tej wyjątkowej techniki? Daj znać w komentarzu i pochwal się dotychczasowymi dziełami ze sznurka, jeśli już jakieś masz na swoim koncie!