Jeśli pierwsze zetknięcie z embossingiem masz za sobą, wiesz na pewno, że istnieją dwie techniki – embossing na gorąco oraz embossing na zimno. Czym się różnią, jakich materiałów i narzędzi wymagają oraz co można z ich pomocą stworzyć? Przekonaj się!

 

zestaw do pieczęci z wosku

 

Czym jest embossing?

Angielskie słowo embossing oznacza tłoczenie, wytłaczanie – na przykład na papierze, skórze czy tkaninie. Zajmiemy się dziś najpopularniejszym, najbardziej dostępnym i niedrogim zastosowaniem, czyli embossingiem na papierze. Technika ta stanowi świetne uzupełnienie scrapbookingu czy cardmakingu, wnosząc papierowe dzieła na wyższy poziom. Nie potrzeba wiele, by zacząć, a efekty mogą być naprawdę spektakularne. Jeśli z podziwem patrzysz na pieczęci z wosku lakowego na kopertach, embossing bez wątpienia cię zachwyci.

 

Lak do pieczęci

 

Embossing na gorąco

Embossing, do którego wykorzystuje się gorące powietrze, to embossing na gorąco. Stosując tę technikę, możesz wytłoczyć na papierze dowolny wzór, wykorzystując tusz do embossingu i stemple lub specjalne markery, puder do embossingu i nagrzewnicę. Jeśli masz w domu przybory do scrapbookingu, bo początek przygody z papierowymi dziełami jest już za Tobą, to z powodzeniem możesz wykorzystać część rzeczy, które już posiadasz. Nakłady finansowe rozpoczęcia pracy nową techniką mogą więc być niewielkie.

 

Nagrzewnica do embossingu

 

Embossing na zimno

Embossing na zimno to wytłaczanie, do którego nie używamy gorącego powietrza, a jedynie wybranego narzędzia, szablonu bądź folderu oraz siły własnych rąk. Przydatna bywa również specjalna maszynka tnąco-wytłaczająca znana niejednej scraperce – konieczna jest bowiem do korzystania z wykrojników do papieru. Embossingu na zimno można jednak z powodzeniem spróbować, nie posiadając maszynki.

 

Gumowy Stempel

 

Embossing na gorąco – jak zacząć?

Chcąc stworzyć na papierze wypukły wzór za pomocą tej techniki, potrzebujesz następujących rzeczy:

  • papieru – nada się do tego właściwie każdy papier, od kartki z bloku technicznego po papier do scrapbookingu o wysokiej gramaturze,
  • tuszu do stempli – najlepszy będzie specjalny tusz do embossingu, ale nada się również tusz pigmentowy (musi długo schnąć, dlatego w embossingu nie sprawdzają się tusze typu dye ink),
  • stempli – najwygodniej pracuje się z gumowymi stemplami oraz bloczkiem akrylowym, ale nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania innych stempelków – nawet takich dla dzieci.
  • specjalnego pudru do embossingu,
  • nagrzewnicy (przy pierwszej próbie możesz spróbować zastąpić ją żelazkiem, ale praca z nagrzewnicą jest zdecydowanie wygodniejsza i szybsza).

Przydadzą ci się również niewielki pędzelek i większa kartka umieszczona pod pracą.

 

Zestaw poduszek do stempelków

 

Twój pierwszy embossing na gorąco

Jeśli tworzysz właśnie świąteczną kartkę lub pamiątkowy album z ostatniej weekendowej wyprawy, masz doskonałą okazję do wzbogacenia swojej pracy wytłoczonym wzorem. Co musisz zrobić?

  1. Odciśnij na swojej pracy wybrany stempel.
  2. Zanim tusz wyschnie, obficie posyp wzór pudrem do embossingu. Wzór musi być w całości zakryty pudrem. Nadmiar proszku zsyp na kartkę znajdującą się pod pracą, a z niej przesyp go do pudełka.
  3. Pędzelkiem oczyść pracę z drobinek pudru znajdujących się poza odciśniętym wzorem.
  4. Włącz nagrzewnicę, skieruj gorące powietrze na wzór (można to zrobić również od spodu) i patrz, jak dzieje się magia.

Gorące powietrze sprawi, że puder rozpuści się i zastygnie, czyniąc odciśnięty wzór wypukłym. Fascynujące, prawda?

 

blok akrylowy

 

A może spróbujesz na zimno?

Do wytłaczania możesz podejść też na chłodno, kupując na początku jedną rzecz: folder do embossingu. Kiedy zamkniesz w nim kartkę, na której ma być odciśnięty wzór i mocno go przyciśniesz, wzór z folderu zostanie wytłoczony na papierze. To rozwiązanie ma jednak kilka wad:

  • wymaga użycia siły własnych mięśni i dobrego rozłożenia jej na całej powierzchni folderu,
  • efekt może cię zachwycić i będziesz pluć sobie w brodę, że masz tylko ten jeden folder…

Jeśli w rękodziele najbardziej lubisz mozolną misterną pracę, która prowadzi do powstania niezwykle satysfakcjonującego w odbiorze dzieła, możesz podejść do embossingu na zimno tradycyjnie – do tzw. ręcznego embossingu, poza folderami, wykorzystuje się również dłuta kulkowe. Potrzebny będzie też szablon do embossingu.

Na szablonie umieszczamy papier, a dłutem wytłaczamy reliefowy wzór. Przed pracą dobrze jest zabezpieczyć wszystko taśmą klejącą, by uniknąć przesuwania się papieru po szablonie, a szablonu po biurku.

 

platforma do stemplowania

 

Przy większym zaangażowaniu dobrym pomysłem jest zakup maszynki tnąco-wytłaczającej wraz ze specjalnymi płytkami. Umieszcza się w niej kartkę wraz z szablonem, zamyka w kanapce z płytek i kręci korbką, przepuszczając swoją pracę przez prasę maszynki jak makaron. Jeśli już pracujesz twórczo z papierem, maszynka przyda ci się również do używania wykrojników.

 

tusze do papieru

 

Dla kogo jest embossing? Dla każdego, kto kocha tworzyć, ma choć odrobinę cierpliwości i lubi spersonalizowane ozdoby oraz prezenty. Osoby zajmujące się scrapbookingiem bez wątpienia przepadną, bo embossing otwiera nowe możliwości w twórczej pracy z papierem. Po więcej podobnych porad zapraszamy do działu DIY.