Oglądanie dzieł rękodzielniczek i rękodzielników niejedną artystyczną duszę przyprawia o zawrót głowy – mnogość technik sprawia, że mamy ochotę spróbować absolutnie wszystkiego, a jednocześnie nie wiemy od czego zacząć.

Federingi, bigle, bociany i szpilki – jeśli chcesz zacząć tworzyć biżuterię DIY, a słysząc te nazwy, nie wiesz, czy mówimy o rasach psów, czy rodzajach obuwia, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Podstawowe narzędzia do biżuterii DIY

Jest kilka rzeczy, które przydadzą ci się na pewno – niezależnie od tego, w którym rękodzielniczym kierunku pójdziesz.

Podstawowymi narzędziami są szczypce jubilerskie: długie szczypce okrągłe, zwane bocianami, służą do precyzyjnej pracy, zaginania drucików i szpilek. Szczypce tnące – jak sama nazwa wskazuje – posłużą ci do przecinania półfabrykatów. Szczypcami płaskimi będziesz zamykać oczka jubilerskie i zaciskać końcówki naszyjników czy bransoletek.

Przydatna do pracy z małymi koralikami – czy to na żyłce, czy na krośnie do koralików – będzie precyzyjna pęseta. Koniecznie wybierz taką, która jest najwygodniejsza w użytku.

 

Pęseta z miękkim uchwytem

 

Tym, co znacznie ułatwia tworzenie, jest również specjalna taca do projektowania biżuterii. Pozwala posegregować potrzebne w pracy materiały, ułożyć w odpowiedniej do nawlekania kolejności i ograniczyć twórczy nieporządek.

Półfabrykaty – baza ręcznie robionej biżuterii

Półfabrykaty, podobnie jak narzędzia, będą ci potrzebne przy każdej technice – zarówno wtedy, kiedy interesuje cię prosta biżuteria z koralików, jak i wtedy, gdy zechcesz spróbować tworzenia kolczyków z żywicy epoksydowej czy sutaszu.

Półfabrykaty to wszelkie gotowe elementy biżuterii DIY – można powiedzieć, że pełnią taką funkcję jak nici podczas szycia odzieży czy woda podczas gotowania zupy – możesz mieć najpiękniejsze tkaniny i maszynę, ale bez nici nie uszyjesz sukienki, a warzywa, kasza i przyprawy wrzucone do garnka bez wody nie zamienią się w krupnik. Najpopularniejsze na początku biżuteryjnej przygody są półfabrykaty posrebrzane, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zacząć od innych materiałów.

 

Żyłka silikonowa

 

Poznaj listę podstawowych półfabrykatów do biżuterii:

  • Sztyfty i bigle do kolczyków. Bigle mogą być otwarte lub zamknięte, występują też w różnych rozmiarach i kształtach.
  • Sznurki, żyłki silikonowe, rzemienie i linki jubilerskie – do bransoletek i naszyjników. Mają różne grubości – ich wybór zależy od oczekiwanego efektu i koralików, którymi dysponujemy.
  • Druty jubilerskie z różnych materiałów – od miękkich dekoracyjnych drutów aluminiowych, przez cienkie posrebrzane druciki na szpulkach, po drut pamięciowy.
  • Szpilki wykorzystywane do kolczyków i zawieszek – zakończone na płasko (gwoździe), kulką lub oczkiem.
  • Zapięcia do bransoletek i naszyjników – popularne karabińczyki, okrągłe federingi, zapięcia na magnes, skręcane i wiele innych.
  • Końcówki do linek, sznurków, rzemieni – do wklejania bądź zaciskania.
  • Łańcuszki i oczka (otwarte lub zamknięte) do łączenia elementów.
  • Krawatki do wisiorków.
  • Kuleczki zaciskowe, przekładki i kuleczki dystansowe.

 

Drucik metalowy

 

Koraliki i elementy ozdobne

Przejdźmy teraz do tego, co misie lubią najbardziej: do słodkości! Koralików jeść nie zalecamy, ale przyznasz chyba, że wszystkie te kolorowe maleństwa i ozdoby są przeurocze i to właśnie one przyciągają twój wzrok podczas przeglądania rękodzielniczej oferty. Wybór koralików i innych ozdób zależy już od Twojej indywidualnej estetyki.

 

Zestaw koralikó drewnianych

 

Weź jednak pod uwagę, że użyte materiały będą miały wpływ na ciężar gotowej biżuterii – najlżejsze będą koraliki drewniane  i z tworzywa sztucznego, na przykład koraliki akrylowe przypominające perełki. Lekkie są również elementy wykonane z masy perłowej.

 

koraliki perłowe

 

Wspaniale w biżuterii DIY wyglądają kamienie półszlachetne – agaty, jadeity, labradoryty czy lapis lazuli mogą być naprawdę zachwycające, a Twoim dziełom dodadzą klasy.

W połączeniu z rzemieniami i sznurkami świetnie sprawdzają się korale ceramiczne oraz metalowe – polecamy jednak dysponować nimi oszczędnie lub przeplatać np. koralikami drewnianymi, bo duży naszyjnik wykonany wyłącznie z korali ceramicznych będzie bardzo ciężki.

Jak zrobić biżuterię z żywicy epoksydowej?

Nic dziwnego, że tak wiele osób chce poznać tajniki pracy z żywicą – efekty mogą być wspaniałe! Aby poznać tę technikę, dobrze jest na początku kupić zestaw do żywicy epoksydowej, w którym znajdują się potrzebne materiały, narzędzia i bazy. Aby praca była bezpieczna, z żywicy twórz w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, użyj maski i rękawiczek i stosuj się do instrukcji producenta. I uzbrój się w cierpliwość!

 

zestaw do zywicy epoksowej

 

Wybór gotowego zestawu sprawdzi się zresztą nie tylko do tworzenia biżuterii z żywicy. Jeśli powyższa lista akcesoriów wprowadziła cię w lekkie zakłopotanie, pójdź na skróty i zacznij od zestawu akcesoriów do robienia biżuterii. To dobry sposób, by spróbować tworzenia biżuterii DIY i przekonać się, czego naprawdę potrzebujesz, by rozwijać nowe kreatywne zainteresowanie.

 

Zestaw akcesoriów do robienia biżuterii

 

Pierwsze próby za tobą? Wyeksponuj swoje dzieła na ładnym stojaku na biżuterię, zrób zdjęcie i pokaż światu!

 

Stojak na biżuterie

 

Więcej porad dotyczących kreatywnych sposobów na spędzanie czasu znajdziecie w dziale DIY.