Pierwowzór

Jeśli dotychczas nie mieliście styczności z grą „Dobble”, to warto swoją przygodę zacząć od podstawowej wersji. I niech nie zwiedzie was małe i niepozorne opakowanie. W środku mieści się mnóstwo frajdy i dobrej zabawy. A metalowe pudełeczko niewielkich rozmiarów będzie tu pierwszym plusem – pozwoli wam na zabranie karcianki wszędzie.

 

 

Kolejnym argumentem przemawiającym za planszówką są jej proste zasady, które można przedstawić w niecałą minutę. Otóż każdy z graczy otrzymuje karty, których pozbycie się zagwarantuje mu zwycięstwo. Teraz na stole ląduje jedna z wolnych kart, na której to znajdziecie mnóstwo najróżniejszych i kolorowych symboli. Teraz musicie dopasować jeden z nich do tych, które widnieją w waszej talii. Wykrzykujecie, jaki symbol odnaleźliście i wykładacie kartę. Musicie jednak ubiec pozostałych. Rysunków jest bowiem wiele i nie zawsze się powtarzają, więc za moment odnaleziony przez was znaczek wcale nie musi znajdować się na ostatniej wyłożonej karcie. I tak oto gracie w myśl zasady „kto pierwszy ten lepszy”. Proste, prawda? A to tylko jeden z kilku wariantów gry! Przy okazji zauważcie, że dzięki szybkiej rozgrywce i prostym zasadom, zagrać będziecie mogli zarówno z dziećmi, młodzieżą jak i starszymi osobami. Szybka partia urozmaici niejedną imprezę, piknik rodzinny czy leniwą niedzielę w domu! To co, skusicie się?

 

Dobble

 

Kolejne wersje kultowej serii

Gdy już wszystkie podstawowe symbole zapadną wam dobrze w pamięć, warto sięgnąć po kolejne warianty planszówki. Jednym z nich jest „Dobble: Zwierzaki”. Będzie ona o tyle prostsza, że na kartach umieszczono jedynie tytułowe zwierzaki. Z drugiej jednak strony, nie liczcie, że skończy się jedynie na psie, kocie czy koniu. Odnajdziecie tu najróżniejsze gatunki ze wszystkich kontynentów, a także wiele morskich stworzeń. Czy znacie je wszystkie i przypomnicie sobie ich nazwy, nim konkurencja was ubiegnie?

 

„Dobble: Zwierzaki” Rebel

 

„Dobble” dla najmłodszych

Choć wspomnieliśmy, że w „Dobble” zagrać możecie także z dziećmi, to producent zaleca, aby do partii przystępowały osoby od co najmniej szóstego roku życia. Jeśli jednak macie w domu jeszcze młodsze pociechy i chcielibyście, aby także mogły spróbować swoich sił, to powinniście zaopatrzyć się w „Dobble Kids”. Ta wersja jest jeszcze prostsza od podstawowej, to znaczy symbole na niej są jeszcze bardziej charakterystyczne i łatwiejsze do rozpoznania czy wymówienia dla najmłodszych użytkowników. Nadal jednak pozwolą na dobrą zabawę także rodzicom czy dziadkom.

 

„Dobble: Kids” Rebel

 

A czy „Dobble” łączą w sobie naukę i zabawę? Ależ oczywiście! Rozwijają one nie tylko pamięć, refleks czy słownictwo, ale mogą także pomóc w nauce liczb! „Dobble 1 2 3” zamiast przedmiotów zawierają bowiem właśnie cyfry z przedziału 0-9 oraz podstawowe figury geometryczne, które z pewnością pomogą dzieciakom w matematyce. Co więcej w tę wersję zagrać mogą nawet 3-latki!

 

dobble 123

 

Dobble dla fanów

Twórcy planszówki wychodzą także naprzeciw oczekiwaniom graczy-nerdów i tworzą wersje związane z różnymi filmami czy serialami. Dla młodszych osób znajdziecie chociażby „Dobble Psi Patrol”, na których umieszczono bohaterów tej popularnej animacji. Jeśli macie więc w domu fana tych uroczych psiaków, to z pewnością będzie on zachwycony!

 

„Dobble: Psi Patrol” Rebel

 

Inną ciekawą wersją jest także „Dobble Kraina Lodu 2”. Tu z kolei, jak nie trudno się domyślić, symbole zastąpiono postaciami z tytułowej bajki. Jeśli wiec lubicie Elsę i Annę oraz Olafa, to z pewnością bardzo chętnie sięgniecie właśnie po ten produkt.

 

„Dobble: Kraina Lodu” Rebel

 

Zwróćcie uwagę na „Dobble Pixar”. Tu na kartach znajdziecie bohaterów takich tytułów jak „Toy Story”, „Gdzie jest Nemo?”, „Auta” czy „Potwory i spółka”. Myślicie, że potraficie nie tylko rozpoznać każdego z nich, ale także dostatecznie szybko odnaleźć ich na kartach, dopasować i położyć na stole?

 

„Dobble: Pixar” Rebel

 

Twórcy nie zapomnieli także o miłośnikach świata czarów i magii, czyli uniwersum „Harry’ego Pottera”. Ma ono wielu fanów w różnym wieku, a każdy będzie chciał popisać się wiedzą na temat powieści napisanych przez J.K. Rowling. Ale to zadanie wcale nie będzie takie proste! Oprócz refleksu przyda się także spostrzegawczość. Obrazki na kartach zostały bowiem celowo nadrukowane w taki sposób, że nie wszystko rozpoznamy na pierwszy rzut oka. Poza tym nie znajdują się tu jedynie najsłynniejsi bohaterowie, ale także liczne przedmioty, które pojawiły się w jednej części cyklu.

 

„Dobble: Harry Potter” Rebel

 

Więcej propozycji planszówkowych znajdziecie w dziale Gram.