Opieka nad psem jest trochę jak wychowywanie dziecka. Dobry właściciel robi wszystko, by jego pupil prawidłowo się rozwijał. Pomocne w tym są gadżety ze sklepów zoologicznych, łączące przyjemne z pożytecznym. Kong dla psa jest doskonałym przykładem takiej zabawki, która daje czworonogom mnóstwo frajdy, a przy okazji ma pozytywny wpływ na ich kondycję fizyczną i psychiczną.

 

Kong Extreame L

 

Kong dla psa – co to jest i do czego służy?

Kong dla psa ma charakterystyczny kształt stożka i jest wykonany z odpornej na gryzienie gumy kauczukowej. Dobrej jakości kong w zasadzie jest niezniszczalny. Tym, co go wyróżnia na tle innych zabawek dla pupili, jest otwór, przez który do wnętrza konga można włożyć przysmaki. Zadaniem psa jest wyciągnięcie smakołyków. To zabawa polecana przez weterynarzy i behawiorystów. Dlaczego?

 

 
 

Kong dla szczeniąt może być wykonany
z miękkiego lateksu.
Jest bezpieczny i bywa bardzo pomocny w okresie ząbkowania.

 

Gryzienie i lizanie konga uspokaja psa. Fakt, że kauczukowa zabawka obija się o wszystko i trzeba ją złapać, zaspokaja psi instynkt gończy. Długi czas spędzony na próbach wydostania smakołyków z wnętrza konga to także sposób na nudę i zajęcie pupila np. podczas nieobecności właścicieli w domu.

 

Kong Classic

 

Jaki rozmiar konga dla psa wybrać?

Kongi produkowane są w kilku rozmiarach. Wszystko po to, by móc idealnie dopasować zabawkę do potrzeb i możliwości czworonoga:

  • rozmiar XS (5,5 cm) dla psów do 2 kg,
  • rozmiar S (7 cm) dla psów 2-9 kg,
  • rozmiar M (8 cm) dla psów 7-16 kg,
  • rozmiar L (10 cm) dla psów 13-30 kg,
  • rozmiar XL (13 cm) dla psów 27-41 kg,
  • rozmiar XXL (16 cm) dla psów powyżej 38 kg.

 

Kong przysmaczki

 

Co włożyć do konga dla psa?

Najważniejsze zadanie to odpowiednie wypełnienie tej praktycznej zabawki. Czym konkretnie wypełnić kong dla psa? Do środka można włożyć wszystko, co jest przeznaczone do jedzenia dla pupili. Może to więc być sucha i mokra karma, psie przysmaki, gotowane mięso, makaron, ryż, kasza, warzywa, owoce czy jogurt. Wszystko, co jest bezpieczne i zdrowe dla psów. I oczywiście to, co zmieści się do wnętrza konga. Warto też przygotowywać wszelkiego rodzaju pasty, np. mięsno-warzywne, które trudniej wyjąć z jego wnętrza, bo właśnie o to chodzi w tej zabawie!

 

Kong Goodie ribbon

 

Kong dla psa na upalne dni

Świetnym pomysłem jest używanie konga dla psa podczas upałów, by zwierzak mógł się ochłodzić. Wystarczy do środka zabawki włożyć lody dla psa, które z łatwością przygotujesz samodzielnie. Obranego banana i jabłko należy zmiksować z 2-3 łyżkami jogurtu naturalnego i wymieszać z 2 łyżami otrębów. Masą wypełnij kong i włóż go na noc do zamrażalnika. Rano chłodząca zabawka z pysznym i pożywnym wypełnieniem będzie gotowa! Lodowy przysmak można przygotować na różne sposoby, również wytrawne z tuńczykiem i warzywami.

 

Kong Jump n Jack

 

Kong dla psa – to warto wiedzieć

Aby zabawa kongiem była bezpieczna dla pupila i przyniosła oczekiwane efekty, np. wyciszyła psiaka pełnego emocji, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

  1. Do konga wkładaj część dziennej porcji jedzenia dla psa. Dzięki temu twój pupil nie przybierze zbyt mocno na wadze, dostając dodatkowe posiłki serwowane w zabawce.
  2. Zawartość konga nie może zbyt łatwo dać się wyjąć, bo zabawa szybko się skończy, a pies nie zdąży rozładować emocji i znowu zacznie się nudzić. By przysmaki nie wypadały, wystarczy wymieszać suchą karmę z mokrą albo zakleić otwór masą np. psim pasztetem.
  3. Regularnie dokładnie oglądaj kong dla psa i jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, wymień zabawkę na nową.

 

Zabawka Kong piłka

 

Twój pupil ma już swój kong? Jeśli nie, kup mu tę pożyteczną zabawkę! Teraz już wiesz, jaki kong dla psa wybrać i jak go używać.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock