Mówi się, że przynajmniej połowa właścicieli psów pozwala pupilom spać w swoim łóżku, a druga połowa się do tego nie przyznaje. Nawet jeżeli decydujemy się na spanie razem z psem, to i tak dobrze byłoby, aby miał własne, osobne posłanie. Dlaczego?

Po pierwsze pies powinien mieć wybór. To, że przeważnie sypia z nami, nie znaczy, że nie zechce od czasu do czasu przespać się gdzie indziej (np. w upalne, letnie noce może mu być z nami za gorąco). Po drugie: legowisko dla psa może spełniać również funkcję dziennej sofy, gdzie będzie drzemał i relaksował się w ciągu dnia. Po trzecie psie posłanie może posłużyć nam w sytuacjach, kiedy będziemy chcieli odesłać psa na miejsce, choćby podczas mycia podłogi.

 

Legowisko dla psa HOBBYDOG Victoria, rozmiar XL

 

Pan pies wybiera posłanie jak dobrać legowisko dla psa?

Przy wyborze legowiska dla psa warto zastanowić się jakie posłanie wybrałby nasz pies. Jeśli nie znamy jeszcze jego preferencji, będziemy wybierać nieco w ciemno, ale można wymienić kilka cech dobrego posłania:

  1. Odpowiedni rozmiar. Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa? Należy zmierzyć zwierzę od pyska do nasady ogona i dodać jeszcze około 20-30cm zapasu. Można też zmierzyć zwierzę wzwyż, czyli od głowy do końców łap. Takie pomiary pozwolą dobrać rozmiar tak, aby pies mógł się swobodnie wyciągnąć na posłaniu, co dla wielu z nich jest ważne.

  2. Przyjemny materiał. Dlaczego psy tak lubią nasze łóżka? Bo zwykle są miękkie i przyjemne. Posłanie dla psa także powinno być przytulne, aby lubił na nim leżeć.

  3. Forma legowiska. Na rynku znajdziemy legowiska dla psa w typie poduchy/materaca bez brzegów, które pozwalają na bardziej swobodne wyciągnięcia ciała, posłania z wyższymi brzegami, które pozwalają oprzeć głowę, a także domki czy budki, które mogą sprawdzić się w przypadku lękliwego psa, który potrzebuję się schować przed światem. Tu też wybór zależy od psa, ale można nieco intuicyjnie wybrać to, co wydaje nam się wygodne i przytulne dla naszego pupila.

 

Legowisko dla psa PETHAUS DR-246

 

Opiekun kupuje posłanie jakie legowisko dla psa wybrać?

Warto zwrócić uwagę na pokrycie oraz wypełnienie posłania. Z jakiego materiału legowisko dla psa wybrać? Dobrze żeby było nie tylko przyjemne, ale również wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Jako pokrycie sprawdza się np. cordura. To materiał tapicerski, dość łatwy do utrzymania w czystości oraz bardzo wytrzymały, co jest nie bez znaczenia w przypadku psich pazurów.

Wypełnieniem legowiska do spania dla psa często są silikonowe kulki lub włókno silikonowe, które ma sporo zalet – nie uczula, może być prane w pralce oraz jest sprężyste i nie odkształca się w trakcie użytkowania. Dobrym wypełnieniem jest także pianka, zwłaszcza typu „memory foam”, która jest stosowana w materacach ortopedycznych. Takie posłanie możemy rozważyć, gdy nasz pies jest już starszy i ma problemy ze stawami.

 

HobbyDog Materac Eco dla psa

 

Przemyślmy też kwestię prania legowiska, które powinno być porządnie wyczyszczone około raz na miesiąc. Przed zakupem upewnijmy się, czy posłanie można prać w całości (wraz z wypełnieniem). Jeśli nie, lepiej zdecydować się na łatwo zdejmowany wierzchni pokrowiec, aby móc bez problemu wyprać go w pralce. Stosujmy się do zaleceń producentów dotyczących prania mechanicznego, aby uniknąć zniekształcenia posłania. Pamiętajmy, że posłanie dla psa będzie raczej intensywnie użytkowane i narażone na sporo zanieczyszczeń, więc pomyślmy zawczasu o tym, jak sobie to czyszczenie ułatwić.

Zapewne wiele osób będzie zwracać uwagę na wygląd legowiska dla psa. Na rynku jest bogaty wybór kolorów, wzorów i kształtów posłań – od najprostszych poduch, po wymyślne psie kanapy. Pod tym względem wybór należy do nas i wygląd zapewne będzie kuszący, jednak pamiętajmy, że posłanie ma być przede wszystkim dobre dla psa. Urocza psia leżanka na podwyższeniu może się sprawdzić w przypadku młodego, zwinnego psa, który nie będzie miał problemów, żeby na nią wskoczyć, ale już niekoniecznie dla starszego czy krótkołapego pupila, którego może to zniechęcić.

Co do ceny, to jest ona oczywiście bardzo ważnym (dla opiekuna) kryterium. Rozpiętość cenowa legowisk dla psa jest szeroka, od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych. Im posłania większe, z lepszych jakościowo materiałów, tym trzeba za nie zapłacić więcej. Również specjalistyczne (ortopedyczne) legowiska dla psa są droższe. Warto jednak zainwestować i cieszyć się wygodnym oraz praktycznym posłaniem przez lata. Wyjątkową sytuacją może być zakup legowiska dla szczeniaka. Raczej nie poleca się kupowania zbyt dużego posłania, do którego pies dorośnie, ze względu na ryzyko, że mały szczeniak może nie czuć się dobrze i przytulnie w zbyt dużym legowisku i w efekcie może nie chcieć z niego korzystać (a tym samym nalegać na przygarnięcie go do naszego łóżka). Lepszym pomysłem wydaje się tutaj kupno małego lub średniego posłania, a potem wymiana na większe, kiedy pupil już dorośnie.

 

Legowisko dla psa 65x50 cm PETHAUS DR-243

Posłanie dla psa a mieszkanie gdzie postawić legowisko dla psa?

Słów kilka o tym, gdzie ustawić legowisko dla psa. Kiedy już wybraliśmy psie łoże, czas na decyzję, gdzie je umieścić. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę metraż czy rozkład mieszkania, ale ogromne znaczenie ma to, aby miejsce na legowisko dla psa było w miarę ciche i możliwie mało uczęszczane przez domowników. To powinien być nasz punkt wyjścia, jeśli zależy nam na tym, aby pies polubił swoje miejsce i czuł się w nim bezpiecznie. Korytarz, pokój dzieci czy miejsce przy głośnikach w salonie nie są najlepszymi pomysłami. Są oczywiście psy, którym nikt i nic nie przeszkadza w spaniu, jednak wiele z nich może mieć problem z wypoczynkiem, kiedy ktoś się nieustannie koło nich kręci, gdzie jest głośno, czy jest to miejsce, gdzie zwykle kładzie się przedmioty, np. torby, plecaki, buty. Pies może mieć problem z zasypianiem w takim miejscu lub będzie narażony na nagłe wybudzenia ze snu, co nie sprzyja regeneracji i może prowadzić do nadmiernego napięcia oraz frustracji z powodu niemożności wypoczęcia.

Unikajmy także miejsc narażonych na przeciągi, przy kaloryferach czy klimatyzatorach, ze względu na możliwość przegrzania lub wychłodzenia psa.

Przy wyborze miejsca na legowisko dla psa możemy także kierować się wyborem samego pupila – jeśli zauważymy, że szczególnie upodobał on sobie jakieś miejsce na drzemki, postarajmy się wstawić jego posłanie właśnie tam. Zwiększa to szanse, że będzie z niego chętnie korzystał.

 

HOBBYDOG Legowisko BEST

 

Legowisko dla psa nie tylko w domu

Jeśli zabieramy psa na wycieczki na łono natury – warto pomyśleć o posłaniu na takie okazje. Także jeśli mamy ogródek, a pies lubi leniuchować na jego terenie, takie okazjonalne legowisko może być dobrym pomysłem. Będzie ono z założenia raczej mobilne, zatem dobrym rozwiązaniem może być tutaj miękka mata/legowisko dla psa pokryta wodoodpornym materiałem lub posłanie typu dry bed. Ich zaletą jest możliwość zwinięcia czy złożenia, co ułatwi nam przewóz w przypadku wycieczki lub szybkie przeniesienie na inne miejsce (słońce/cień). Wodoodporną matę można łatwo i szybko przetrzeć na mokro. Dry bed ma z kolei postać jakby grubszego koca z podgumowanym podłożem. Wierzchnia warstwa przepuszcza wilgoć (ale dzięki gumie pod spodem nie przesiąka), zatem nie ma odczucia leżenia na mokrym posłaniu.

Taką matę/legowisko dla psa łatwo jest utrzymać w czystości czy wyprać w pralce, szybko schnie, jest lekka i ma ładne wzory. Może posłużyć też jako mata do samochodu, jeśli wracamy ze spaceru, na którym pies zażywał kąpieli.

 

Lastilo Wodoodporne legowisko dla psa

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w pasji Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock