Najatrakcyjniejszą formą rozrywki są dla psa zabawy węchowe. Zwłaszcza te, które wiążą się ze smakowitym jedzeniem. Przez tysiące lat psy węszyły i tropiły pożywienie. I choć obecnie nie muszą tego robić, dostając michę pod nos, te aktywności nadal stanowią źródło ogromnej satysfakcji.

Korzyści z zabawy z psem w domu

  • Rozładowanie energii – im więcej pies biega, tym lepsza staje się jego kondycja i tym trudniej go zmęczyć. Inaczej sprawy się mają z wysiłkiem umysłowym – używając nosa i szarych komórek, pies szybciej osiągnie poziom satysfakcji równy z wysiłkiem podczas dłuższego spaceru.
  • Budowanie więzi – im lepiej rozumiecie się ze swoim psem, tym mocniejsza tworzy się między wami więź. To zaowocuje lepszym zrozumieniem wzajemnych oczekiwań i może się przełożyć na posłuszeństwo.
  • Ekscytująca przygoda – jeśli życie twojego psa zazwyczaj wypełnia rutyna, to okazja na przeżycie ekscytującej, węchowej przygody. Psy są ciekawskimi stworzeniami i lubią nowe wyzwania, zwłaszcza jeśli osiągają sukces i widzą wynikającą z niego radość opiekuna.

 

Edukacyjna zabawka dla psa Ragi

 

Interaktywne zabawki dla psa DIY – jak zrobić?

Jedną z najprostszych, a bardzo wciągających zabaw dla psa jest zdobywanie jedzenia spośród innych przedmiotów. To ważne, by pies odniósł sukces w poszukiwaniach jedzenia, dlatego jeśli masz psa rasy małej lub miniaturowej zwróć uwagę, by nie dostał pudełka, którego otwarcie przerośnie jego możliwości. Na szczególny nadzór zasługują również psiaki, które mają tendencję do zjadania niewłaściwych rzeczy. Pamiętaj, by pies bawił się zabawkami pod twoim nadzorem – wtedy masz pewność, że zabawa będzie przebiegała bezpiecznie i z korzyścią dla obu stron. Nie korzystaj z produktów trujących dla psów (np. czekolada) lub takich, które mogą wywoływać u niego problemy gastryczne lub alergie.

Poniżej proponuję 3 pomysły na własnoręcznie zrobione zabawki interaktywne dla psa.

Potrzebne elementy:

  • karton po jajkach,
  • rolka po papierze toaletowym/ręczniku papierowym,
  • miska lub inny pojemnik,
  • stare gazety/piłki lub inne wypełniacze,
  • smakołyki dla psów lub sucha karma.

1. Zniszcz ten karton

Do tej zabawy wykorzystaj puste opakowanie po jajkach lub inne pudełko rozmiarami dostosowane do wielkości psa. Małe pojemniki, jak te po jajkach, mają uniwersalną wielkość, ale większym psom możemy podarować odpowiednio większe pudełka, które ugną się pod naporem psich zębów.

Do kartonowego pojemnika nasyp trochę suchej karmy lub ulubione smakołyki jak psie przysmaki, żółty ser czy inne frykasy, do których masz dostęp w domu, a za którymi przepada twój pies. Podczas przygotowywania zabawki interaktywnej dla psa możesz pokazać mu, że do środka wkładasz jego ulubione rzeczy, by pomóc zrozumieć istotę zabawy. Zamknij lub dodatkowo zaklej pojemnik i podaruj psu. Teraz patrz jak sprawnie będzie próbował dostać się do środka - chwal go i zachęcaj do działania.

 

Edukacyjna zabawka dla psa Turn Around Trixie

 

2. Kartonowy cukierek

Ta zabawa sprawi, że zaczniesz zbierać rolki po papierze! Do papierowej rolki po ręczniku papierowym lub papierze toaletowym nasyp karmy lub włóż przysmaki dla psów, a następnie zamknij z obu stron – możesz użyć kulki z gazety, zatykając otwory w rolce, lub skręcić brzegi jak cukierka.

3. Piłkowy basen

Przygotuj miskę lub inny pojemnik wielkością dostosowany do psa. Chodzi o to, by mógł w nim swobodnie zanurzyć nos i przeszukiwać zawartość pojemnika. Do miski wsyp wypełniacze – piłki, kulki z gazet lub inne “przeszkadzacze”, które przyjdą ci do głowy, a następnie wymieszaj je z przysmakami. Pozwól psu przeszukiwać zawartość miski i ciesz się jego radością. Jeśli chcesz wejść na wyższy poziom tej zabawy, wykorzystaj basen dla dzieci wypełniony piłkami – twój pies dosłownie zanurzy się w przyjemności.

Jeśli nie masz czasu lub ochoty na sprzątanie bałaganu, jaki robi się podczas zabaw kartonowymi zabawkami, z pomocą przychodzą edukacyjne zabawki dla psa dostępne na rynku.

Edukacyjne zabawki dla psa

Oto nieśmiertelne klasyki wśród psich zabawek, które świetnie zajmują uwagę psa. Dzięki temu, że wymagają od niego skupienia, stanowią za każdym razem wyzwanie i wyczerpują go poprzez wysiłek umysłowy – jest to idealna propozycja na deszczowe popołudnia, czy zimowe wieczory, kiedy chcesz, by pies był zmęczony, ale żadne z was nie ma ochoty chodzić godzinami po deszczu.

 

Mata węchowa dla psa Jeżyk

 

  • Kong

Nic tak nie uspokaja psa jak lizanie i żucie. Zabawka Kong jest zrobiona z twardego, gumowego tworzywa w kształcie gruszki, a przy tym jest pusta w środku. To pozwala nafaszerować ją smakołykami w kilku warstwach, a wytrzymały materiał, z którego jest zrobiona, sprawia, że jest (prawie) całkowicie odporna na gryzienie i żucie. Pies wylizując zawartość osiąga swego rodzaju ZEN. Na sam spód możemy nałożyć mokrą karmę, która zatka małą dziurkę u spodu zabawki, następnie suchą karmę, kolejną warstwę mokrej karmy, następnie odrobinę jogurtu i smakołyki – np. gotowane mięso. Całość zaklejamy masłem orzechowym, a w środek wciskamy długi i twardy gryzak lub parówkę (o ile pies nie jest uczulony i zgadzamy się, by jadł czasem mocno przyprawione jedzenie). 

 

Edukacyjna zabawka dla psa Kong

 

  • Kula smakula

Kula smakula to piłka, do której wkładamy smakołyki i pozwalamy psu toczyć ją po podłodze. Smakołyki w miarę toczenia wypadają z otworów w piłce nagradzając psa za zabawę. W środku znajduje się labirynt, który zapobiega natychmiastowemu wypadnięciu wszystkich smakołyków na raz i przedłuża zabawę. Na początku warto pokazać psu, o co chodzi w zabawie, wypełniając ją dużą ilością dobrego jedzenia – to podniesie motywację i obniży prawdopodobieństwo frustracji spowodowanej niezrozumieniem zasad. W miarę jak pies nauczy się obsługi kuli, możemy zmniejszyć liczbę kulek, które do niej wsypujemy.

 

Piłka Denta Fun baseball z miętą - Trixie

 

Które edukacyjne zabawki dla psa spodobały się twojemu pupilowi najbardziej? Daj zanć w komentarzu! Więcej porad i ciekawych pomysłów znajdziesz w pasji Mam zwierzęta.