Kołdra zimowa czy lepiej podkręcone ogrzewanie? 

Nie wszyscy lubią grube, ciężkie i niewygodne okrycia. Wybierają zatem cieńsze kołdry i ustawiają kaloryfer na wyższą temperaturę. Niestety, gdy w pokoju jest zbyt ciepło, znacząco pogarsza się jakość snu. Ciepłe powietrze najczęściej jest nadmiernie przesuszone, co negatywnie wpływa na stan układu oddechowego czy cery. Kłopoty ze zbyt suchą śluzówką mogą natomiast przyczynić się do pogorszenia komfortu wypoczynku. Nie wspominając o rachunkach, które potem przyjdzie za taką przyjemność płacić. 

Ciepło uprzykrza życie szczególnie alergikom, ponieważ wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów. Warto zatem zainwestować w dobre okrycie, dostosowane do pory roku.

Klasa ciepła, a kołdra na zimę, czyli zwróć uwagę na właściwą klasyfikację 

Producenci często nazywają swój produkt po prostu: „kołdra letnia/zimowa”. Jeśli jednak potrzebujesz konkretniejszych informacji, szukaj jednego z dwóch rodzajów skali. Łatwa w zrozumieniu jest podziałka sześciostopniowa. Najprościej mówiąc, okrycia o wartości 1 są najlżejsze, a te oznaczone cyfrą 6 najcieplejsze. Nieco bardziej zróżnicowana jest skala TOG, dość rzadko spotykana w Polsce, która zaczyna się na wartości 3, a kończy na 16,5. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej metody, tutaj również im wyższa liczba, tym cieplejsze będzie dane okrycie.

 

Kołdra syntetyczna, Classic Antystres, 200x220 cm, biała

 

Warto też sprawdzić gramaturę, czyli ilość surowca w środku kołdry na centymetr lub metr kwadratowy. W przypadku letnich okryć gramatura waha się od 500g do około 1000g wypełnienia, w zimowych zaś zaczyna się od 1200g do nawet 1800g.

Kołdry zimowe puchowe czy inne? 

Skoro wiesz już, że warto inwestować w kołdry zimowe i potrafisz ocenić to, jak bardzo będą ciepłe, pora na przegląd kilku materiałów używanych do ich wypełnienia:

  • Wełna – ten surowiec pozyskuje się od owiec, chociaż znacznie droższe modele zawierają także wełnę wielbłądzią lub tę z alpaki. Wełniane okrycia są miękkie oraz delikatne i zapewniają odpowiedni komfort cieplny. Ich minusem jest niestety konieczność regularnej konserwacji i specjalistycznego czyszczenia, w przeciwnym przypadku ryzykuje się możliwość zagnieżdżenia się roztoczy. Jeśli zależy ci na produktach najwyższej jakości, zainwestuj w te z certyfikatem Woolmark. Zaświadczają one 100% pochodzenia naturalnego bez żadnych sztucznych dodatków;
  • Puch i pierze – oba te surowce pochodzą od ptaków, najczęściej gęsi lub kaczek, lecz różnią się swoją strukturą. Puch pokrywa ciała tych zwierząt bliżej skóry, zapewniając im komfort termiczny i odpowiednią cyrkulację powietrza. W dotyku i wyglądzie przypomina miękki puszek. Pierze to zaś małe piórka, nieco sztywniejsze i zapewniające ptactwu ochronę na przykład przed deszczem. Kołdry z obu tych surowców cechują się sprężystością i przewiewnością, ale podobnie jak wełna mają skłonność do gromadzenia roztoczy. Nie nadadzą się zatem dla alergików;

 

Mwgroup, Kołdra zimowa, puchowa, 200x200 cm, biała

 

  • Jedwab – ten naturalny materiał, w przeciwieństwie do poprzedników, nie przyciąga drobnoustrojów. Sprawdzi się zatem dla osób z różnymi alergiami. Niestety jego wadą może być cena, która bywa dla wielu osób zaporowa. Mimo to, jeśli masz nieco więcej funduszy i chcesz poświęcić je na swoje zdrowie oraz komfort, ten materiał z pewnością odpowie na wszystkie twoje potrzeby;
  • Włókna syntetyczne – mimo że wielu osobom na pewno będą kojarzyć się z czymś tandetnym i wybrakowanym, starannie dobrane sztuczne materiały mogą być naprawdę dobrym wyborem! Najczęściej używany poliester powleka się czasami specjalnym silikonem, dzięki czemu jest jeszcze bardziej odporny na roztocza. Czyni to te kołdry odpowiednim wyborem dla osób cierpiących na uczulenia. Ponadto okrycia tego rodzaju są bardzo lekkie i łatwe w pielęgnacji, ponieważ wystarczy zwyczajnie wyprać je w pralce.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej przeczytaj także:


Ciepłe kołdry na zimę to nie tylko kwestia wypełnienia – liczy się również poszycie 

Ostatnią kwestią do rozważenia jest dobór właściwej powłoki utrzymującej wypełnienie w pożądanej formie. Najczęściej spotykanym materiałem poszycia jest oczywiście bawełna, cechująca się dużą elastycznością i przewiewnością. Surowiec ten wchłania także wilgoć, zatem sprawdzi się dla osób ze skłonnościami do dużej potliwości. Czasami do bawełny dodaje się domieszkę poliestru, dzięki czemu całość jest bardziej wytrzymała na zniszczenia. Stosunkowo rzadko spotykane są kołdry z pokryciem frotte, ponieważ dla niektórych są one zbyt ciężkie. Do zalet tego produktu zalicza się jednak bardzo dużą miękkość. Przyjemne w dotyku są również powłoki jedwabne lub satynowe, choć podobnie jak w przypadku wypełnienia, są one bardzo drogie. Niezależnie od materiału, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na wystąpienie przeszyć. Pozwalają one utrzymać materiał wewnątrz w pożądanym miejscu, dzięki czemu nie wędruje on po całej kołdrze.

 

Kołdra 160 x 200 Zimowa Warm Notte Dolce - 160x200 Animex Foods

 

Posiadanie dwóch różnych kołder – na lato i zimę to nie fanaberia, tylko dobrze pojęta dbałość o swój zdrowy i komfortowy sen, który ma wpływ na późniejsze funkcjonowanie w ciągu dnia. Warto zaznajomić się z najważniejszymi informacjami na temat ich właściwości, dzięki czemu dokonanie przemyślanego zakupu będzie znacznie łatwiejsze.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock