Jaki rozmiar kołdry wybrać? 

Pierwszą kwestią jaką należy wziąć pod uwagę są wymiary kołdry. Wybór odpowiedniej długości i szerokości zależeć będzie od tego, czy kołdra ma być przeznaczona dla jednej osoby, czy dla dwóch. W ofertach producentów takich jak Mówisz i Masz, Radexim-max czy Poldaun można znaleźć kołdry jednoosobowe o wymiarach 140x200 cm, 155x200 cm, a także 160x200 cm. Z kolei kołdry dwuosobowe mogą  mieć rozmiary 180x200 cm, 200x220 cm i większe. Coraz częściej można także spotkać dłuższe kołdry dostosowane do wyższych osób, dzięki czemu nie zmarzniecie w nocy. W zależności od waszych preferencji oraz od tego, w jaki sposób śpicie, możecie dobrać taki rozmiar kołdry, jaki wam najbardziej odpowiada. Warto przy tym pamiętać, że lepiej, jeśli kołdra jest nieco większa, niż za mała. Z drugiej strony nie warto też przesadzać, dlatego zbyt obszerna kołdra nie tylko będzie się nieestetycznie układać na łóżku, ale i będzie bardziej podatna na zabrudzenie.

Rodzaj wypełnienia  

Rodzaj wypełnienia ma zdecydowanie największe znaczenie przy wyborze kołdry. Informuje nas przede wszystkich o właściwościach cieplnych i wytrzymałości kołdry, a także o tym,  czy dany rodzaj sprawdzi się dla alergików. Poniższe zestawienie najpopularniejszych typów wypełnienia kołder, pomoże wam w wyborze odpowiedniego modelu:

Kołdry puchowe 

Dawniej najczęściej spotykane w domach były kołdry puchowe, które obecnie uważane są za produkt klasy premium. Tego typu kołdra wypełniona jest naturalnym i ekologicznym materiałem, czyli miękkimi ptasimi piórami. Najczęściej jest to gęsi lub kaczy puch, przy czym zdecydowanie bardziej polecane są kołdry z gęsim puchem, które jest uważany za lepszy od kaczego. Kołdra puchowa Radexim-mix zawierająca gęsi puch nie tylko zapewni wam w nocy ciepło, ale i ułatwi odprowadzanie nadmiar wilgoci z ciała na zewnątrz, dzięki temu wasz sen będzie spokojny i niezakłócony. Kołdry puchowe nie sprawdzą się niestety u osób uczulonych na pierze.

 

 

P.P.U.H. Radexim-max, Kołdra puchowa, 140x200 cm, Różowa

 

Kołdry wełniane

Kolejnym typem z są kołdry wełniane. Naturalna wełna owiec lub wielbłądów ma przyjemną i miękką strukturę, jednocześnie zapewni wam w nocy doskonałą termoizolację. Kołdry wełniane są wyjątkowe, nie uczulają, tak jak może się zdarzyć w przypadku kołder wypełnionych ptasim pierzem, a jednocześnie kojąco działają na dolegliwości reumatyczne. Ten typ kołder najbardziej sprawdzi się jednak w okresie zimowym, ponieważ latem może powodować dyskomfort. Doskonałym wyborem może być kołdra wełniana Mówisz i Masz wypełniona wełną owczą, czy wełniana kołdra Radexim-max. Obie kołdry gwarantują ciepło i poprawiają krążenie.  Odznaczają się dobrą przepuszczalnością powietrza oraz z dużą łatwością odprowadzają wilgoć na zewnątrz.

 

Kołdra wełniana RADEXIM-MAX Nika, różowa, 155x200 cm

 

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym 

Kołdry wypełnione włóknem syntetycznym jak poliester, czy silikon najbardziej sprawdzą się w przypadków osób ze skórą skłonną do alergii. Tego rodzaju kołdry są lekkie i elastyczne, nie zapewniają jednak tak dużo ciepła jak kołdry z naturalnym wypełnieniem, dlatego dedykowane są na lato. Kołdra poliestrowa Poldaun wypełniona silikonowanym włóknem poliestrowym jest lekka i elastyczna, a przy tym dobrze chroni przed kurzem i bakteriami, dzięki temu doskonale nadaje się dla alergików. Możecie wybrać całoroczny model Hospitilty, bądź idealną w porze letniej ultracienką i aksamitną w dotyku kołdrę poliestrową Sensidream. Z kolei kołdra z włóknem silikonowym od Mówisz i Masz może być bez problemu często prana w pralce, ponieważ jest odporna na spieranie i ścieranie, zachowuje swój pierwotny kształt, a przy tym jest bardzo lekka i przewiewna.

 

 

Kołdra antyalergiczna MÓWISZ I MASZ Idea, 160x200 cm, biała

 

Jakiego rodzaju pokrycie kołdry wybrać? 

Elementem decydującym o komforcie oraz wytrzymałości kołdry jest jej poszycie, czyli zewnętrzna warstwa otulająca wypełnienie. Najbardziej higienicznym pokryciem kołdry, a  przy tym zapewniającym właściwą wentylację i wytrzymałość jest oczywiście naturalna bawełna. Poszycie z bawełny ma wspomniana wcześniej kołdra puchowa Radexim-mix.

Innym rodzajem wierzchniej warstwy kołdry jest poszycie z mikrofibry nazywana także mikrofazą, która daje przyjemne uczucie miękkości, szybko schnie i również charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Możecie zdecydować się na kołdrę antyalergiczną z poszyciem z mikrofibry od Mówisz i Masz. Model Idea jest miękki w dotyku, hipoalergiczny i lekka. Najmniej trwałym poszyciem jest to wykonane z flizeliny.  Niska wytrzymałość flizeliny powoduje szybkie przecieranie się materiału. Z tego powodu ten rodzaj poszycia nie nadaje się do dłuższego użytkowania. Dostępne są także poszycia policotton, pozwalające uzyskać materiał łączący wysoką przewiewność  bawełny oraz wytrzymałość poliestru. Poszycie policotton znajdziecie w modelu kołdry wełnianej Mówisz i Masz.

 

 

 

Mówisz i Masz, Kołdra z owczej wełny, antyalergiczna, 140x200 cm

Klasy ciepła kołder 

Kolejny ważny parametr, który należy wziąć pod uwagę, szukając kołdry, jest klasa cieplna. W zależności od tego, czy szukacie kołdry na zimę, czy lato można wyróżnić kilka rodzajów:

  • Najcieńsza jest kołdra ultralekka, wypełniona najczęściej włóknem syntetycznym. Tego typu pierzynę ma również w swojej ofercie producent Poldaun. Model taki jak ultralekka kołdra Sensidream idealnie nadaje się na upalne noce. Pokryta delikatnymi mikrowłóknami Mikrotauch wierzchnia warstwa kołdry zapewnia skórze miękkość oraz właściwy przewiew.
  • Kołdra całoroczna jak model Hospility marki Poldaun to uniwersalny i wielosezonowy typ kołdry, który najbardziej sprawdzi się jednak wiosną i jesienią bądź w bardzo ciepłych mieszkaniach.
  • Jeśli szukacie kołdry, która sprawdzi się zarówno w porze letniej, jak i zimowej, wybierzcie kołdrę podwójną, która składa się z dwóch spiętych napami kołder. Jedna kołdra jest zazwyczaj grubsza, dlatego sprawdzi się do chłodnych mieszkań, a druga cieńsza po wypięciu nadaje się na lato. Obie kołdry spięte razem pozwolą wam uzyskać ciepłą kołdrę idealną, by poczuć się komfortowo podczas zimowych nocy. Tego rodzaju właściwości zapewnia syntetyczna kołdra podwójna MWGROUP.

 

 

Mówisz i Masz, Soft Line, Kołdra letnia, Fizelina, 155x200 cm

 

Jak dbać o kołdrę? 

Szukając kołdry pamiętajcie, że ich trwałość zależy głównie od rodzaju wypełnienia oraz poszycia. Obecnie najtrwalsze są te z wypełnieniem puchowym i wełnianym, które zachowują swoje właściwości nawet po 10 latach. Z kolei antyalergiczne kołdry syntetyczne posiadają trwałość do 5 lat. Co istotne, na krótszą żywotność kołdry ma wpływ także jej częste pranie. Jak zatem należy dbać o kołdrę? Poniżej znajdziecie przydatne wskazówki:

  • Kołdry puchowe regularnie wietrzcie, by nie gromadził się w nich kurz i roztocza. Nieduże plamy usuniecie bez trudu wilgotną gąbką. W przypadku większych zabrudzeń oddajcie kołdrę do profesjonalnej pralni.
  • Kołdrę wełnianą powinniście prać ręcznie w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni, najlepiej nie częściej niż dwa razy do roku. Do prania używajcie tylko delikatnych płynów do tkanin, które nie zniszczą jej struktury. Warto przy tym pamiętać, by nie suszyć kołder wełnianych w suszarce bębnowej. Najlepszym sposobem jest rozwieszenie mokrej kołdry w zacienionym miejscu.
  • Natomiast kołdrę z wypełnieniem silikonowym możecie bez problemu prać w pralce nawet w wysokich temperaturach. Dzięki temu ten typ kołdry doskonale sprawdza się w przypadku osób uczulonych na kurz i roztocza.

Na sen przeznaczamy sporą część naszego życia, dlatego warto zadbać o jego wysoką jakość. Mamy nadzieje, że nasze wskazówki pomogą wam znaleźć idealny model kołdry, dający komfort i ciepło.  Jeśli szukacie innych przydatnych porad, zaglądajcie do działu urządzam i dekoruje, a specjalnie wyselekcjonowane sprzęty, meble oraz akcesoria kupicie na empik.com w nowej strefie Empik Design.

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock