Dlaczego warto wybrać kołdrę całoroczną? 

Oprócz kołder całorocznych na rynku znajdziesz jeszcze modele odpowiednie na zimę bądź lato. Jak można się domyślić, różnią się one znacząco grubością, ponieważ te przeznaczone na zimniejsze miesiące posiadają większą gramaturę. Nadają się zatem na mroźne noce. Okrycia letnie cechują się dużą lekkością, dzięki czemu pozwalają uniknąć chłodu letnich poranków, a jednocześnie nie doprowadzą do przegrzania. Pościel całoroczna to idealne rozwiązanie pomiędzy wariantami typowo na lato czy zimę. Kołdry tego rodzaju są średnio grube, a zatem nadadzą się zarówno na styczniowe jak i czerwcowe noce.

Jaka kołdra dla alergika?

 

Komu przyda się kołdra lato-zima? 

Zakup pościeli należy dostosować do indywidualnych predyspozycji. Pościel całoroczna sprawdzi się u osób mieszkających w domach z wysoką i średnią temperaturą. Dodatkowo sprzyjają temu sypialnie ulokowane na przykład od południa lub zachodu, ponieważ ekspozycja na promienie słoneczne nagrzewa je dużo bardziej. Oprócz tego wielosezonowe okrycie nada się dla tych, którzy nie cierpią na wyjątkową potliwość oraz nie mają dużych wymagań, a najważniejsza jest dla nich wygoda. W przypadku tego samego okrycia na wszystkie pory roku nie trzeba bowiem zmieniać go w zależności od temperatury, co oszczędza nieco wysiłku i czasu.

kołdra całoroczna

 

Kołdra całoroczna może być jednak zbyt cienka dla szczególnie wrażliwych na zimno oraz dla seniorów. Jej zakup należy dokładnie przemyśleć także wtedy, gdy w domu panują dość niskie temperatury, a pokój znajduje się od północnej strony.

Z drugiej strony podczas wyjątkowo ciepłych tygodni, pościel może okazać się zbyt ciepła, a zatem gdy nie lubisz wysokiej temperatury, również rozważ ten zakup. Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, więc nie należy raczej spodziewać się dużych amplitud temperatury. Wybór kołdry wielosezonowej będzie odpowiedni dla większości osób.

kołdra bawełna organiczna

 

Kołdra puchowa całoroczna, a może syntetyczna? 

Jeśli zdecydujesz się na konkretną pościel, należy zastanowić się nad materiałem wypełniającym. Wiele osób gustuje w klasycznych wypełnieniach z pierza lub puchu. Pozyskiwane od ptactwa takiego jak gęsi czy kaczki, zapewnia doskonałą izolację termiczną, aczkolwiek równocześnie stanowi świetne siedlisko rozwoju roztoczy. Nie sprawdzi się zatem w domach alergików, a dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż tego rodzaju kołdry wymagają specjalistycznego regularnego czyszczenia lub dużej pralki i odpowiednich gadżetów w domu. Okrycia wełniane mają niestety podobną skłonność i również trzeba je cyklicznie oddawać do specjalnej pralni.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej przeczytaj także:


Problem ten nie występuje w przypadku pościeli z włókien syntetycznych, zwłaszcza tych pokrytych silikonem. Na rynku pojawia się coraz więcej tego rodzaju produktów i nie trzeba obawiać się ich niskiej jakości, bądź szkodliwości dla zdrowia. Wszystkie materiały są badane oraz testowane, dzięki czemu nie stanowią one żadnego ryzyka.

Niektórzy producenci oferują też produkty z nieco bardziej egzotycznych materiałów. Rzadko spotykane kołdry jedwabne świetnie chronią przed drobnoustrojami, jednak ich ceny sprawiają, że niewiele osób się na nie decyduje. Nieco przystępniejsze są okrycia wykonane z włókien bambusowych. Zapewniają one dobrą izolację termiczną, a jednocześnie niwelują niektóre bakterie zawarte w pocie. Będą więc dobre dla alergików.

komplet całorocznej pościeli dla dziecka

 

Lekkie kołdry całoroczne czy tzw. 4 pory roku? 

Ciekawą alternatywą dla dwóch osobnych kołder, bądź tych całorocznych, są modele 4 pory roku. Składają się one z dwóch osobnych części – bardzo cienkiego okrycia na lato oraz grubszego, wielosezonowego. Przez większość roku korzysta się wyłącznie z tego drugiego rodzaju, a w wyjątkowo ciepłe noce, można sięgnąć po lżejsze. Kiedy zaś temperatury drastycznie spadają, specjalne klipsy i zaczepy pozwalają połączyć oba produkty ze sobą, tworząc jedną ciepłą pierzynę. Takie rozwiązanie pozwala na pełne wykorzystanie potencjału wszystkich części i łączy najlepsze cechy kołder sezonowych z tą całoroczną.

jak wybrać kołdrę całoroczną

 

Dobra kołdra całoroczna w zasięgu twoich możliwości 

W tekście przedstawiliśmy ci zalety całorocznych kołder, a także inne rozwiązanie warte przetestowania. Mamy nadzieję, że tekst okaże się przydatny podczas dokonywania wyborów zakupowych i pozwoli dostosować odpowiedni produkt.

Więcej artykułów o wnętrzach znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock.