Co na początek – jakie zabawki dla szczeniaka? 

Okres szczenięcy jest niezwykle istotny dla czworonogów. To właśnie wtedy poznają świat, socjalizują się, a także uczą zostawać same w mieszkaniu. Maluchy powinny mieć dużo ruchu, rozwijać swoje instynkty i zmysły oraz zaspokajać ciekawość otaczającego je świata. Zabawki dla szczeniaka są szczególnie ważne w jego życiu, ponieważ pomagają w prawidłowym rozwoju jego motoryki oraz rozładowaniu nadmiaru energii.

Większość młodych piesków, zostając samotnie w domu, nudzi się i rozrabia. Odpowiednie gadżety mogą sprawić, że zamiast ogryzać progi, kapcie czy nogi krzeseł, skupią się na swoich zabawkach. Odciągną też jego uwagę od poczucia samotności i tęsknoty za opiekunem, co pozwoli uniknąć wystąpienia lęku separacyjnego. Również dzięki zabawie z dostosowanymi do ich temperamentu gryzakami, piłkami czy pluszakami szczenięta rozwijają swoją masę mięśniową, ćwiczą umiejętność oceniania odległości oraz funkcjonowania w trójwymiarowej przestrzeni. Co więcej, odpowiednie zabawki, szczególnie te edukacyjne, doskonalą ich inteligencję. Jednak oprócz zdobywania nowych umiejętności, rozwoju emocjonalnego oraz motorycznego, zabawki dostarczają psiakom rozrywki, pozwalają się odprężyć, nawiązać lepszą więź z opiekunem i zdobyć jego zaufanie.  

 

TRIXIE Zabawka dla psa PAN MARCHEWKA piszcząca 20cm

 

Zabawki dla szczeniąt powinny być przede wszystkim dostosowane do wieku. Dla najmłodszych, dwu-, trzymiesięcznych psów najlepszym wyborem będą elastyczne, gumowe modele z piszczałkami. Trzeba jednak wybierać takie, które nie będą powodować bólu, ani nie uszkodzą ich delikatnych zębów. Nie należy więc bawić się z nimi piłkami tenisowymi, które są za duże i za twarde.

Dopiero w przypadku około rocznych szczeniąt można pomyśleć nad innym rodzajem gadżetów – frisbee, czy sznurkami. W tym wieku bowiem motoryka, równowaga i koordynacja piesków są znacznie lepsze. Również ilość energii jest zdecydowanie większa, dlatego warto wybierać zabawki, które pozwolą ją spożytkować oraz zdobywać nowe umiejętności.

Zabawki dla szczeniaka: mały pluszowy przyjaciel 

Szczenięta w pierwszych miesiącach życia potrzebują szczególnej troski i poczucia bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem (poza bliskością człowieka) będzie więc pluszak. Psiak nie tylko będzie mógł przytulać się do zabawki, ale także szarpać ją i gryźć, co jest równie ważne dla jego rozwoju. Kupując zabawkę, warto zwrócić uwagę na jej dodatkowe wyposażenie. Na przykład przytulanka Kong Scrunch Fox S/M ma wewnątrz piszczałkę, która rozbudzi w psiaku naturalny instynkt łowiecki.

 

Kong Scrunch Fox S/M

 

Gumowe piszczałki dla szczeniąt – do czego są potrzebne? 

Piszczałki pobudzają w psiakach ich naturalne instynkty łowieckie, co ma oczywiście związek z wrażeniem, jakoby „upolowana ofiara” pupila piszczała ze strachu (oraz bólu, co w przypadku zabawek oczywiście brzmi groźniej, niż jest w rzeczywistości). Ten typ zabawek dodatkowo aktywizuje pieska na dłuższy czas, stale prowokując go do dalszej zabawy.

Owczarki niemieckie to duże, silne psy już nawet jako maluchy, dlatego najlepszą opcją będą solidne zabawki gumowe. Piłeczki, kaczuszki, kółka – wszystkie te przedmioty dadzą pupilowi sporo frajdy, a przy tym odwrócą jego uwagę od chęci gryzienia mebli w domu.

Zabawki dla owczarka niemieckiego – co wybrać? 

Dorosłe psy również potrzebują zabawek. Część z tych gadżetów odpowiedzialna jest za zaspokajanie potrzeby aktywności, inne zaś za poczucie spokoju, jeszcze inne: rozwijania dotychczasowych umiejętności związanych z polowaniem.

 

Piłka ze sznurkiem TRIXIE, 18 cm

 

Zabawki dla dorosłych psów powinny być dostosowane do wielkości, rasy oraz temperamentu pupila. Muszą się one bez problemu mieścić w pyszczku i nie utrudniać oddychania. Dla szczególnie aktywnych psiaków należy wybierać warianty, które pozwolą im się wybiegać, dlatego dobrym wyborem będą piłki czy frisbee. Warto też zainwestować w zabawki edukacyjne, które będą zachęcać do aktywności również starsze psy.

Gryzaki – niezbędne zabawki dla mocnej szczęki 

Każdy owczarek ma silną potrzebę gryzienia, co wynika z psiej psychologii. Czynność żucia uspokaja zwierzaka i pomaga mu odreagować stres, często związany ze zbyt dużą liczbą bodźców albo rozpaczą dotyczącą samotnego spędzania czasu. Aby pupil nie wyciszał się przy pomocy mebli lub ścian, należy zapewniać mu dostęp do gryzków przez całe jego życie, od wieku szczenięcego aż do starości. Oczywiście im pies większy, tym gryzak musi być mocniejszy. W przypadku dorosłych owczarków niemieckich najlepiej sprawdzą się zabawki dla psów z twardej gumy, np. firmy KONG. Zaletą tego gadżetu jest również to, że można umieścić w nim ulubione przysmaki pupila. Dzięki temu może on zająć się wylizywaniem smakołyków pod nieobecność opiekuna.

 

Zabawka dla psów Kong Classic L

 

Sznur dla psa – gadżet do wspólnej zabawy 

Sznur dla psa to niezwykle uniwersalna zabawka. Sprzyja bowiem zarówno samotnej zabawie czworonoga, jak i tej z opiekunem. Wybierając szarpak, należy wziąć pod uwagę jego rozmiar, tak, by bez problemu mieścił się w pysku. Zabawa sznurem polega na przeciąganiu się zabawką z pupilem (ale bez rywalizacji!) lub aportowaniu jej przez psa. Taką zabawką mogą bawić się jednocześnie również dwa psy, każdy trzymając w zębach inną końcówkę szarpaka.

Zabawki edukacyjne – do czego służą? 

Zabawki edukacyjne są dobrą opcją dla psów w każdym wieku. Nie tylko pobudzają zmysły pupili, ale także uczą ich nowych rzeczy. Często są też formą relaksu i odpoczynku. Owczarki niemieckie to bardzo mądra rasa, dlatego poza wspólną zabawą i spacerami, warto pomyśleć też o wsparciu ich rozwoju intelektualnego.

Mata węchowa – domowe polowanie 

Jednym z najważniejszych zmysłów u psów jest węch. Mata węchowa to zabawka pokryta frędzelkami, między którymi umieszcza się smaczki, które to pupil musi odnaleźć. Zabawa ta nie tylko rozwija ten ważny dla psa zmysł, ale też stymuluje go intelektualnie oraz pobudza naturalne instynkty łowieckie. To jednak produkt, który powinien być nadzorowany przez właściciela w trakcie użytkowania. Bo choć pies może bawić się matą bardzo długo, należy uważać, by go nie przekarmić!

 

Zayma Craft Mata Węchowa różowo-niebieska 20x30cm

 

Zabawka aktywizująca – wysiłek umysłowy dla psa 

Dobrą atrakcją dla rozwoju intelektualnego owczarków niemieckich będą zabawki aktywizujące takie jak Poker Box 2. Pupil musi w ich przypadku przesuwać odpowiednie elementy tak, by wypadł z nich przysmak. Gra wymaga od psa nie lada pomysłowości, co znacznie stymuluje jego umysł. Każdy element gry skonstruowany jest inaczej, tworząc łamigłówkę, która po rozwiązaniu nagradza spryciarza jego ulubionym smaczkiem.

 

Zabawka dla psa Dog Activity "Poker Box 2" 31 × 10 × 31 cm

 

Wybór zabawek dla owczarków niemieckich jest więc naprawdę duży. Warto podarować psiakowi chociaż po jednej każdego typu, by nie tylko zapewnić mu odpowiednią dawkę rozrywki, ale też właściwie wspierać jego rozwój i dawać stałe poczucie bezpieczeństwa.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w zakładce Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock