Wiele organizacji niosących pomoc zwierzętom bezdomnym dysponuje bardzo ograniczonym budżetem. Dodatkowo, w okresie przygotowań świątecznych, mniej ludzi decyduje się przeznaczyć dodatkowe fundusze na pomoc zwierzętom. Jeśli chcemy pomóc, możemy przygotować paczkę darów – może ona zawierać rzeczy nowe, jak również używane, które powyciągamy z szaf podczas przedświątecznych porządków. Zbiórkę darów dla schroniska można przygotować indywidualnie, jak również rodzinnie, proponując by każdy przywiózł z okazji obiadu rodzinnego rzeczy które później po Świętach zawieziemy do schroniska.

https://www.empik.com/artykuly-dla-zwierzat

Czego potrzebują schroniska

Potrzeby schronisk różnią się w zależności od pory roku, ilości zwierząt jakie w nim przebywają, czy czasowymi dotacjami. Warto skontaktować się osobiście ze schroniskiem lub fundacją i zapytać jakie rzeczy są najbardziej obecnie potrzebne. Zwykle schroniska mają ograniczone możliwości magazynowania, więc dary, których nie wykorzystują na bieżąco, mogą stać się problemem.

Kocyk dla psa

Stare czy nowe rzeczy?

Zbiórka dla schroniska lub innej organizacji niosącej pomoc zwierzętom powinna być przemyślana i zaplanowana. Starajmy się, aby rzeczy które przekazujemy do schroniska były jak najbardziej uniwersalne, wytrzymałe i stosunkowo łatwe do czyszczenia. Mogą to być rzeczy nowe, zakupione przy okazji świątecznych zakupów czy na świątecznych promocjach. Można także przekazać schroniskom rzeczy używane.

Grande Finale, kurtka pikowana, czerwony, rozmiar 32x49 cm

Gdy jest zimno

Zwykle zimą schroniska borykają się z doskwierającym mrozem i starają się zapewnić zwierzętom dodatkowe koce i kołdry aby zabezpieczyć je przed niską temperaturą. Mogą być nowe ale także używane. Istotne aby były czyste, nie porwane i gotowe do użycia. W schroniskach kołdry i koce są dokładane do psich bud lub kładzione na drewnianych paletach służących za posłania. Również wykorzystywane są przy opiece nad szczeniętami i kociakami, które muszą przebywać w cieple, ale w tym samym czasie zabrudzają boks i podgryzają legowisko - wszystko należy częściej wymieniać, czyścić i prać, a na ten czas potrzebnych jest więcej pledów i kołder.

Jeśli akurat pies nie niszczy ani nie zabrudza nadmiernie legowiska schroniska, pracownicy schroniska z chęcią korzystają również z tradycyjnych posłań. Trudniej je czyścić, ale są miękkie i ciepłe. Przydają się dla psich seniorów, które ze względu na wiek potrafią dotkliwie marznąć zimą, nawet we względnie ciepłych wewnętrznych boksach schroniskowych.

Psy krótkowłose, krótkonogie lub staruszki często potrzebują ubranek na zimę takich jak ochronne derki lub miękkie sweterki. Tu zapotrzebowanie bywa sezonowe i bardzo indywidualne, ale schronisko na pewno doskonale orientuje się czego dokładnie potrzebują ich podopieczni.

Natomiast schroniskowym kotom można podarować kocie budki albo świetne drapaki, które będą atrakcją dla mruczków w kociarni. Łatwiejsze w rozplanowaniu przestrzennym mogą okazać się mniejsze leżanki dla kotów, połączone z drapakiem i zabawką. Koty jako zwierzęta terytorialne wykorzystują całą przestrzeń kociarni. Zatłoczone kocie boksy to bardzo trudne warunki do życia dla kotów. Choć koty nie są aż tak ekspresyjne jak psy i często cierpią po cichu. Ważne aby miały jak najwięcej miejsc gdzie mogą się spokojnie ukryć i wyciszyć, a takie wymyślne wielopoziomowe posłania zdecydowanie im to ułatwiają.

Zdarza się, że schroniska przyjmują dywany do wykładania fragmentów boksów lub pomieszczeń kociarni. Czasem chętnie zbierają również stare, oczywiście czyste, ubrania, którymi wypychają poszewki i robią psom posłania lub zabawki. W przypadku tego typu przedmiotów zawsze należy upewnić się czy dane schronisko akurat ma możliwość je wykorzystać lub zmagazynować.

Drapak dla kota

 

Jedzenie

Wiele schronisk z chęcią przyjmuje karmę dla zwierząt. Najczęściej zapotrzebowanie jest na karmy specjalistyczne – np. Brit Care lub Taste of the Wild, na które schroniska często nie stać, a wiele zwierząt ma zalecone ich spożywanie ze względów zdrowotnych. Ale uwaga! Pamiętajmy aby karma, którą przekazujemy, była fabrycznie zamknięta, czyli nieotwarte worki z karmą suchą lub nienaruszone puszki dla psów lub kotów. Tylko hermetycznie zamknięte worki i puszki można bezpiecznie magazynować.

Taste of the Wild, karma dla psów, High Prairie Puppy, 12,2 kg

Często przydają się również miski na jedzenie lub na wodę. Warto zapytać schroniska jaki rodzaj miski uważają za najpraktyczniejszy. Być może schronisko korzysta tylko z jednego rodzaju misek, co ułatwia ich mycie i rotację. Zawsze jest to kwestia do ustalenia i zapoznania się z konkretnymi potrzebami danej organizacji.

MISKA DLA PSA - Bambusowa EKO - Złap Łatkę - Woof

Trochę radości

Choć życie zwierząt w schroniskach jest bardzo ciężkie, pracownicy i wolontariusze robią co mogą aby uprzyjemnić swoim podopiecznym ponury czas spędzony za kratami boksów. Wolontariusze działają niezależnie od pory roku i często wyprowadzają psy lub sprzątają boksy nawet w mroźne dni. Dla schroniskowych zwierząt każda chwila spędzona z człowiekiem jest niezwykle cenna. Ten czas mogą umilić wspólne zabawy. W schroniskach przydają się różnego rodzaju szarpaki, gumowe wytrzymałe gryzaki czy nawet bardziej skomplikowane zabawki interaktywne, które urozmaicą psom czas spędzony z wolontariuszem. Psy czerpią również ogromną radość z zabawy miękkimi pluszakami. Możemy podarować zabawki, którymi nie chcą już bawić się nasze dzieci, lub zakupić specjalne szmaciane misie dla psów.

Zabawki są również ważne dla kotów. Wolontariusze spędzają aktywnie czas w kociarniach ucząc koty budowania relacji z człowiekiem. Koty często angażują się z zabawy łowieckie, a do tego świetnie nadają się zabawki - wędki na które poluje kot. Zwykle brakuje ich w schroniskach, a naprawdę mogą umilić czas kotom i ułatwić pracę wolontariuszom.

Wiele psów lubi żuć gryzaki - kostki, czyli jadalne, większe przysmaki. Zawsze decydując się na zakup takich rarytasów dla schroniska należy upewnić się czy tego typu gryzaki są oferowane psom w boksach - jedzenie potrafi doprowadzić wśród psów do konfliktu i nie zawsze jest dobrym pomysłem dawać zestresowanemu psu zasób którego może bronić. O tym decydują indywidualnie pracownicy schroniska.

Gryzak ogon wieprzowy PETNER, 100 g

Akcesoria spacerowe

Zapotrzebowanie na akcesoria spacerowe w schroniskach jest zawsze duże. Psy zachowują się podczas spacerów różnie, a wolontariusze muszą być przygotowani na każdą sytuację. Smycze powinny być wytrzymałe, zrobione z materiału, którego pies nie rozgryzie podczas spaceru. Muszą mieć również mocny karabińczyk. Niektóre psy spacerują w szelkach, gdyż potrafią wyrwać się z obroży i uciec. Czasem wolontariusze korzystają również z kagańców, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo przy psach z zachowaniami agresywnymi. Istotne aby kaganiec umożliwiał psu oddychanie czyli pozwalał na uchylenie pyska. Takie kagańce są dobierane bardzo indywidualnie do wielkości psa i często wolontariuszom brakuje odpowiednich rozmiarów.

Wolontariusze i pracownicy schronisk wprowadzają elementy terapii behawioralnej lub podstawy treningu posłuszeństwa. Wykorzystują do tego drobne smakołyki, których z powodów ograniczeń finansowych, rzadko które schronisko ma możliwość zapewnić. Na spacerach przydają się również tak przyziemne rzeczy jak worki na odchody, bo nie każde schronisko dostarcza je swoim wolontariuszom.

Wspierać lokalne schroniska i organizacje niosące pomoc zwierzętom bezdomnym warto cały rok. Najcenniejsze jest stałe wsparcie, które pomaga zaplanować w przód funkcjonowanie placówki, czyli regularne zbiórki, lub regularne, np. comiesięczne, wpłaty pieniężne zasilające konto schroniska.

Jednakże sezonowe zbiórki czy nawet jednorazowa pomoc jest wspaniałym gestem, który na pewno nie jest obojętny. A Święta to dobra okazja na tego typu gesty.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Mam Zwierzęta

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com