Ćwiczenia, jak każdy nawyk, przy odrobinie determinacji, dość łatwo wchodzą w krew. Mówi się, że na wykształcenie nawyku potrzeba zaledwie 10 dni, dlatego codzienne motywowanie się do treningów na samym początku sportowej drogi, niewątpliwie się opłaci. Nie musisz jednak pokonywać tej drogi samodzielnie. Dobrze dobrany zegarek sportowy wesprze cię w codziennych ćwiczeniach, mierząc przebyty dystans i podstawowe parametry życiowe.

Promocja sportowa Empik premium

Zegarek do ćwiczeń, czyli sposób na zmotywowanie się  

Każda aktywność sportowa, począwszy od zwykłego marszu po sporty wyczynowe, może przyczynić się do poprawy samopoczucia i zgubienia zbędnych kilogramów. Często najtrudniejszy jest pierwszy krok, jednak gdy już zaczniemy ćwiczyć, wszystko idzie „z górki”. Choć do rozpoczęcia treningów z pozoru potrzebne są tylko chęci, to wiele osób potrzebuje dodatkowej motywacji.

Jednym ze sposobów na zmotywowanie się może być zakup zegarka sportowego. Posiadanie takiego gadżetu zachęca do regularnego trenowania i nie pozwala użytkownikowi zapomnieć o tym, że czas na codzienną sesję joggingu, jogi, czy jakiekolwiek innego sportu. Ponadto dzięki niemu może skupić się na realizacji swojego planu treningowego oraz mam możliwość monitorowania swoich postępów.

 

Polar, Zegarek sportowy, Vantage M, biały, S/M

Co może zegarek do ćwiczeń? 

Całkiem sporo — choć może nie tyle, ile smartwatch. Typowe zegarki do ćwiczeń uwzględniają spektrum funkcji, które są niezbędne lub po prostu bardzo przydatne dla sportowców. Oczywiście, ich wachlarz może różnić się w zależności od modelu. Oto najpowszechniejsze z nich:

  • krokomierz — bardzo przydatna funkcja, której chętnie używają często spacerujące osoby. Można korzystać z niej również w ciągu całego dnia, choćby chcąc zweryfikować, jakie odległości codziennie się pokonuje. Zegarek z krokomierzem mierzy również ilość spalonych w marszu kalorii. Funkcję tę znajdziesz też w aplikacjach na smartfon, jednak jej używanie jest znacznie wygodniejsze pod postacią zegarka,
  • pomiar tętna — bardzo istotna funkcja, która umożliwia świadome i bezpieczne uprawianie sportu. Najdokładniejsze wartości wskazują zegarki z dodatkowym pasem piersiowym, jednak do amatorskiego uprawiania sportu nadgarstkowe pomiary również będą całkiem wiarygodne,
  • GPS — większość zegarków sportowych wyposażona jest w GPS, który pozwala łatwo i szybko wrócić do domu z joggingu czy sesji kolarstwa. Jest on ważny również z innego prostego powodu — to właśnie dzięki niemu jesteś w stanie zmierzyć długość pokonanej przez siebie trasy, co zaś umożliwia śledzenie postępów i osiąganie treningowych celów,
  • wysokościomierz — niektóre funkcje stanowią gratkę dla osób uprawiających sporty wysokogórskie. Przykładem jest właśnie wysokościomierz, często występujący w pakiecie z barometrem. Dzięki niemu możesz śledzić pokonane przez siebie trasy pod kątem wysokości. Przy wyczynowej wspinaczce może być to przydatna funkcja również z uwagi na profilaktykę choroby wysokościowej.

 

Garmin, Smartwatch, Instinct Solar, niebieski, 010-02293-01

Zegarek do ćwiczeń czy smartwatch? 

Jako sprzęt przeznaczony typowo do aktywności fizycznej, zegarek oferuje wiele funkcji przydatnych podczas uprawiania sportu. Z uwagi na prosty design można jednak nosić go praktycznie przez cały czas — nie tylko podczas treningu, ale również na co dzień.

Smartwatch jest natomiast sprzętem o znacznie szerszym zastosowaniu. W zasadzie można określić go mianem komputera na nadgarstku, mogącego skutecznie zastępować smartfona. Z jego wykorzystaniem wykonasz połączenia, wyślesz wiadomości, odtworzysz muzykę czy zrobisz zdjęcia. Wszystkie to zamknięte jest w niepozornym urządzeniu, którego funkcjonalność jest jednak nieco bardziej rozbudowana, co może okazać się wadą w przypadku treningów.

Zegarki sportowe przeznaczone są głównie do monitorowania aktywności fizycznej. Z tego względu są lżejsze, a ich funkcje ograniczają się do tych powiązanych ze sportem, czego nie można powiedzieć o smartwatchach, które posiadają znacznie więcej funkcji. Dlatego, jeśli nie chcesz się rozpraszać podczas treningu lub pragniesz wyłącznie monitorować swoją aktywność, to warto wybrać właśnie pierwszy, tańszy wariant. Zauważ również, że jako bardziej wszechstronny sprzęt elektroniczny, smartwatch cały czas pracuje na wysokich obrotach, a to prowadzi do dość szybkiego rozładowywania się baterii. Zwyczajne zegarki sportowe wytrzymują znacznie dłużej bez ładowania.

 

Coros, Zegarek sportowy, Apex Premium Multisport 42MM (WAPXS-BLK2), czarny

Jaki zegarek do biegania, a jaki do aktywności wyczynowych? 

W przypadku amatorskiego joggingu, z powodzeniem można używać smartwatcha lub zegarka sportowego z okrojoną ilością funkcji. Tego rodzaju modele można kupić w cenie poniżej 200 złotych. Podstawowy zegarek do biegania powinien być wyposażony w GPS i opcję pomiaru tętna, dzięki czemu z łatwością będziesz mógł kontrolować swoje postępy.  Reszta funkcji jest natomiast opcjonalna.

W przypadku sportów wyczynowych warto przejrzeć dokładnie zestaw funkcji w danym zegarku lub wybrać model przeznaczony do danej aktywności, na przykład sportów wysokogórskich czy też freedivingu. Takie urządzenia są zazwyczaj nieco droższe, jednak odpowiadają szczególnym potrzebom amatorów danej dyscypliny.

Zegarek sportowy to niewątpliwie przydatny gadżet dla aktywnych osób, które chcą monitorować swoją codzienną aktywność fizyczną. Będzie to też dobry pomysł na prezent dla uprawiających sport członków rodziny, czy znajomych. Sprawdź naszą ofertę i wybierz model dla siebie bądź swoich bliskich.

Więcej porad znajdziesz w dziale Elektronika sportowa.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock