Koszulka kibica – na trybuny i na co dzień

Choć na pierwszy rzut oka wszystkie t-shirty sygnowane danym klubem piłkarskim wyglądają podobnie, to różnice potrafią być naprawdę spore! Wynikają one w dużej mierze z grupy docelowej, do której mają one trafić w pierwszej kolejności. O tym będzie za chwilę.

Zacznijmy od koszulek fanowskich. Są to bluzki o najmniejszym stopniu odwzorowania detali względem oryginalnych uniformów reprezentacji, a więc zdecydowanie się od nich różnią. Mogą występować pod nazwą supporter shirtlub koszulka kibica.

Produkcja odbywa się masowo, z wykorzystaniem standardowego materiału syntetycznego. Łatwo odróżnić ją od modeli z wyższej półki za pomocą metki, która przyszyta jest na tylnym kołnierzu – repliki posiadają w tym miejscu wyłącznie nadruk. Nie zastosowano tu niestety technologii odprowadzania ciepła czy szybszej wentylacji, głównie z powodu przeznaczenia tej bluzki.

Jest to odzież sportowa stworzona do noszenia zarówno na trybuny, jak i na co dzień. Grupę docelową stanowią fani i zwykli Polacy, którzy chcą pokazać wsparcie i dopingować naszych podczas wydarzeń sportowych. Mamy podobno najlepszych i najbardziej oddanych kibiców na świecie, a to już powód do dumy!

koszulka barcelony

Replika koszulki meczowej – jakość w dobrej cenie

Ten rodzaj t-shirtu to najwierniejsze odwzorowanie oryginalnych bluzek noszonych przez naszych sportowych idoli. Przy ich produkcji bierze się pod uwagę najmniejsze detale i ciężko jest je rozróżnić, jeżeli im się dokładnie nie przyjrzymy.

Wszystko to z myślą o największych fanach, którzy tego typu repliki uznają za gadżety kolekcjonerskie. Jakość koszulki jest wysoka, choć zazwyczaj nie wykorzystuje się w produkcji najwyższej klasy materiałów, takich jak przy uniformach piłkarskich. Pojawiają się tu już dodatkowe technologie, jak np. Dri-FIT czy Climacool, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza podczas wysiłku fizycznego czy stresu – świetnie sprawdzać się będą więc jako odzież sportowa.

Podróbka to nie replika

Jeżeli zależy ci na świadomym wyborze, dokonanym w świetle prawa, to uważaj na to, skąd kupujesz daną koszulkę piłkarską. Niestety dużo osób zwyczajnie oszukuje, znajdując sposób na łatwy zarobek – nazywają tanie podróbki replikami, przez co podbijają ich ceny, zyskując na sprzedaży nawet kilkukrotnie. Jest to jednak proceder nielegalny, za który grozić może nawet wysoka kara. Jeśli nie chcesz wspierać takiego rynku, zwróć uwagę na miejsce, w którym dokonujesz zakupu. Popularne i zaufane sklepy, zarówno internetowe, jak i stacjonarne posiadają specjalnie oznakowane koszulki znanych marek jak Adidas czy Nike, które w sposób legalny produkują i dystrybuują ubrania.

Tego typu nieczyste zagrania są też przyczyną pojawienia się mylnej opinii o replikach. W powszechnej świadomości utarło się przekonanie, że są one tożsame z podróbkami. Jest to krzywdzące dla produktów tego typu, ponieważ są to wyroby jakościowe, wytwarzane w zgodzie z prawem i oryginałem.

koszulka arsenal

Najcenniejsze okazy kolekcjonerskie

Oto prawdziwy rarytas dla fanów piłki nożnej! Koszulki meczowe, oryginalne, produkowane dla profesjonalnych piłkarzy, to wyrób najwyższy jakościowo, taki sam, w jakim zawodnicy wychodzą na murawę boiska. Funkcjonują również pod nazwą authentic shirt lub potocznie jako meczówki.

Przy produkcji zastosowano materiały wyjątkowo lekkie, przepuszczalne, doskonale odprowadzające ciepło i wilgoć. Muszą one zapewnić komfort sportowcom nawet przy największym wysiłku fizycznym, a jak możemy się spodziewać, podczas meczu bywa naprawdę gorąco! Zastosowanie znalazła tutaj opracowana specjalnie z myślą o sporcie technologia wspomagająca chłodzenie torsu – ClimaLite lub Climacool (w zależności od producenta).

Tworzone są z mieszanki poliestru, elastanu, czasami z domieszkami bawełny. Odpowiednia proporcja zapewnia idealne przyleganie, nie krępując jednocześnie ruchów zawodnika. Firmy tworzące odzież sportową pomyślały nawet o najmniejszych szczegółach – niektóre modele mają metki wszywane na płasko, by nie podrażniały skóry, a nawet całkowicie rezygnuje się z szycia na rzecz klejenia fragmentów bluzki – dzięki temu jest ona całkowicie gładka i maksymalnie komfortowa w użytkowaniu. To praktycznie druga skóra dla zawodników.

Koszulki tego typu są zazwyczaj dostępne w mniejszych rozmiarach dostosowanych do atletycznych figur, o ile w ogóle są w sprzedaży. Nie będzie to więc zakup uniwersalny i dla każdego, jeżeli myślimy o faktycznym używaniu zgodnym z przeznaczeniem. Wielu fanom oczywiście ten fakt nie przeszkadza – T-shirt ma dla nich wartość przede wszystkim sentymentalną i kolekcjonerską, równie dobrze można ją przecież umieścić w ramce lub podarować jako niezwykły, bardzo wartościowy prezent dla bliskiej osoby!

Koszulka mediolan

Ceny poszczególnych koszulek piłkarskich

Fanowskie, meczowe czy repliki – jak wiemy, różnią się one między sobą jakością, technologią produkcji i przeznaczeniem. Co za tym idzie, rozbieżność cenowa również będzie zauważalna. Na T-shirty dla kibica, czyli tzw. supporter shirt, musielibyśmy przeznaczyć od kilkudziesięciu do nawet 200 zł – zależy to oczywiście od modelu i producenta. Z kolei zakup porządnej repliki to wydatek od 350 do 400 zł – jest to rzecz jasna wynik zastosowania wyższej jakości materiałów i większej dbałości o detale.

Prawdziwe kolekcjonerskie perełki, czyli koszulki meczowe, o ile są dostępne w sprzedaży (a raczej tyczy się to głównie wersji domowych, czyli takich, w których reprezentacja pojawia się w swoim kraju), kosztują całkiem sporo – ok. 500-600 zł. Możesz poczuć się jak Lewandowski czy Ronaldo podczas gry na murawie, a to dla oddanych fanów wiele znaczące doświadczenie.

Już teraz wiesz, czym różnią się dane rodzaje koszulek piłkarskich. Nie pozwolisz też naciągnąć się nieuczciwym sprzedawcom handlującym podróbkami – wiesz, na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Niezależnie jednak od tego, co będziesz nosić na sobie podczas kibicowania, pamiętaj, że żaden element odzieży nie czyni z ciebie prawdziwego fana piłki nożnej – to emocje, wsparcie i trwanie przy zespole niezależnie od wzlotów i upadków sprawia, że czujesz się przynależny do tego niezwykłego środowiska.

t shirt barcelona

Więcej sportowych tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Trenuję.

Zdjęcie okładkowe: źrodło: shutterstock.com