Scenarzystą być

Zawód scenarzysty staje się coraz bardziej popularny. Na świecie i w Polsce rynek filmowy oraz serialowy stale się rozwija, a „filmowi pisarze” są potrzebni. Wciąż jednak możliwości kształcenia w tej profesji są ograniczone. Oprócz np. opcji ukończenia kierunku scenariopisarstwa w Łódzkiej Szkole Filmowej, większość chętnych do rozwijania swoich umiejętności pisania może jedynie skorzystać z ofert uczelni prywatnych lub płatnych kursów. Nie wszyscy jednak, jak to w życiu bywa, pracujący w tym zawodzie, mają wykształcenie kierunkowe, a jednak odnoszą sukcesy. Dużo zależy od talentu, wyczucia, umiejętności, a także rozległej wiedzy z dziedziny kinematografii. Często osoby odnoszące sukcesy w tej branży są też samoukami, ale mają solidne podstawy i bardzo dużą wiedzę. Jak więc rozpocząć swoją drogę w tym zawodzie? 

 

Konkursy przepustką do kariery 

Zapotrzebowania na dobrych scenarzystów jest tak duże, że coraz więcej stacji telewizyjnych i instytucji filmowych organizuje konkursy mające na celu wyłonić pisarskie talenty. W sieci można znaleźć wiele informacji o trwających właśnie naborach do wielu prestiżowych konkursów scenariuszowych, w tym najpopularniejszego w Polsce – SCRIPT PRO, którego organizatorzy przedłużyli termin wysyłania zgłoszeń do 31 maja 2020 r.
Ponadto pomysły na projekty seriali i filmów przyjmują obecnie także dwie największe stacje telewizyjne: TVP i TVN. Aby wziąć udział w niektórych konkursach nie trzeba mieć gotowego scenariusza, a jedynie zarys fabuły, co jest szczególnie dobrą wiadomością, dla tych, którzy pragną dopiero rozpocząć działalność w tym zakresie.

Chociaż talent w tej dziedzinie jest bardzo ważny, to jednak odpowiedni warsztat też nie jest bez znaczenia. Odpowiedni format scenariusza i znajomość podstawowych zasad jego konstrukcji sprawią, że uniknięcie błędów, które mogłyby Was wykluczyć, pomimo dobrego pomysłu. W końcu każdy diament trzeba oszlifować, aby stał się brylantem. Poniżej książki, od których warto zacząć i dzięki którym tworzenie sceneriusz będzie łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej efektowane.
Po jakie poradniki i podręczniki warto sięgnąć?

 


Książki, które pomogą przy nauce i pisaniu scenariuszy
 

„Kurs pisania scenariuszy”

Kurs pisania scenariuszy - Hunter Lew

Hollywood to największa na świecie fabryka filmów i marzeń. To tam powstają najbardziej kasowe produkcje i tam szkoli się najlepszych scenarzystów. Niestety edukacja na prestiżowych filmowych kursach w Stanach Zjednoczonych jest bardzo droga, a często dochodzi też bariera językowa. Na szczęście z pomocą przychodzi fachowy poradnik – „Kurs pisania scenariuszy”, którego autorem jest Lew Hunter, amerykański scenarzysta i profesor na UCLA, który ma na koncie współpracę przy ponad pięciu tysiącach scenariuszy. Dzięki tej książce będziecie mogli poczuć się jak uczestnicy legendarnego kursu i poznać tajniki tworzenia scenariuszy na miarę Hollywood. A do tego autor nie szczędzi żartów i szybko buduje z czytelnikami fajną, bezpośrednią więź, co sprawia, że książka wciąga już od pierwszych stron.

 

„Jak napisać scenariusz filmowy?”

Jak napisać scenariusz filmowy - Russin Robin

Jeśli wasze głowy są pełne pomysłów na filmy czy seriale, to pewnie jedyne pytanie, które sobie zadajecie brzmi: jak napisać scenariusz? I tu pojawia się bezcenna pomoc – wyjątkowa książka „Jak napisać scenariusz filmowy?”, w której znajduje się odpowiedź na to i wiele innych pytań nurtujących początkujących scenarzystów i wszystkich, którzy marzą, aby nimi zostać. Oprócz porad dotyczących samego procesu pisania, z tego podręcznika, dowiecie się jak sprzedać swoje dzieło i zacząć zarabiać na pisaniu dobre pieniądze.

 

„Format scenariusza filmowego”

Format scenariusza filmowego - Schabenbeck Martin

Oczywiście w scenariuszu liczy się przede wszystkim treść, ale forma również jest bardzo ważna. Dobrze sformatowany tekst robi dobre pierwsze wrażenie, a to w branży filmowej potrafi zadecydować o sukcesie. Jeśli zbudujecie wciągającą historię, ale przedstawicie ją w mało przystępnej formie, może pozostać niezauważona, bo nieczytelna czcionka czy złe justowanie zniechęci recenzenta to zagłębiania się w stworzony przez was świat. Poza tym poprawny format scenariusza pozwala ocenić czytelnikowi czy ma do czynienia z profesjonalistą czy amatorem. W branży funkcjonuje kilka akceptowanych formatów scenariusza. Jednym z popularniejszych jest model amerykański, który przyda się wam, jeśli będziecie wysyłać wasze prace do zagranicznych podmiotów. O tym, jak poprawnie skonstruować scenariusz dowiecie się z książki „Format scenariusza filmowego”, w której znajdziecie wiele praktycznych wskazówek dotyczących pisania, przydatne narzędzia do edycji tekstów, a także zasady funkcjonowania branży filmowej.

 

„O pisaniu na chłodno. Remigiusz Mróz”

Remigiusz Mróz to obecnie najbardziej płodny twórczo pisarz w Polsce. I chociaż jest pisarzem, a nie scenarzystą, to jednak warto sięgnąć po jego autobiografię, aby zobaczyć, jak zmotywować się do pisania i skąd czerpać inspiracje do tworzenia porywających historii. Od książki do scenariusza bardzo niedaleka droga, czego doskonałym przykładem jest stworzona przez Mroza seria „Chyłka”, na podstawie której powstał serial o tej samej nazwie.

 

„Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania”

Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania - Bonda Katarzyna

O kreatywności, przydatnej w pisaniu, możecie także poczytać w książce słynnej polskiej pisarki Katarzyny Bondy. Jedna z jedj powieści doczekała się adaptacji. Serial stworzony na podstawie kryminału „Lampiony” będziemy mogli zobaczyć prawdopodobnie już tej jesieni. A z książki „Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania” możecie dowiedzieć się, jak znaleźć dobry pomysł i jak zyskać warsztat niezbędny do jego realizacji.

 

„Poetyka”

Retoryka. Retoryka dla Aleksandra. Poetyka - Arystoteles

Pewnie wielu z was będzie zaskoczonych tym, że do dziś scenarzyści na wszystkich filmowych uczelniach świata uczą się pisania scenariuszy korzystając z książki napisanej przez starożytnego filozofa, ale „Poetyka” to lektura obowiązkowa każdego filmowca. Z tego ponadczasowego, uniwersalnego dzieła dowiecie się jak budować fikcyjny świat i historie, które urzekną odbiorców.

 

„Scenariusz na miarę XXI wieku”

Scenariusz na miarę XXI wieku - Aronson Linda

Po przebrnięciu przez starożytne mądrości, czas przenieść się do XXI wieku i poznać zasady rządzące współczesnym scenariopisarstwem. Pomoże wam w tym książka Lindy Aronson „Scenariusz na miarę XXI wieku”, .Znajdziecie tu sporo porad przydatnych zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym scenarzystom. Pozycja obejmuje zagadnienia związane z rozmaitymi gatunkami filmowymi, co pozwoli każdego czytelnikowi wybrać wskazówki pomocne w pracy nad konkretnym formatem.

 

A jeśli rozpoczniecie już swoją scenopisarską przygodę i będziecie chcieli podszlifować własne umiejętności, lub czujecie, że jesteście już na wyższym poziomie tworzenia – polecamy sięgnąć po „Scenariusz dla zaawansowanych”. Więcej książek, które pozwolą wam zgłębić wiedzę filmową (i poznać branżę) - znajdziecie na empik.com.
 

To co, jesteście gotowi na podbój branży filmowej?