Odblaski dla psa

Kto jest kierowcą, ten doskonale wie, jak fatalna jest widoczność w ciemności. Piesi w ciemnych ubraniach są niemal niedostrzegalni bez względu na to, jak bardzo uważny będzie kierowca. Cieszy mnie, że co roku jesienią ten problem jest nagłaśniany i zachęca się ludzi, aby nosili na odzieży elementy odblaskowe. Nawet wąska opaska na ramieniu czy nodze robi ogromną różnicę!

To samo tyczy się naszych psów – one również są niewidoczne w ciemności. W dodatku są dużo mniejsze od człowieka i przez to znacznie łatwiej zlewają się z otoczeniem, co sprawia, że ciężko je zauważyć.

 

Obroża odblaskowa

 

Mieszkam na osiedlu, do którego droga z jednej strony graniczy z lasem, a z drugiej z polami i zagajnikiem. Nie jest oświetlona i ruch samochodowy jest na niej stosunkowo niewielki. Z tego powodu to miejsce bardzo popularne wśród spacerowiczów. Wieczorami jednak, na tle ściany lasu, pieszych w ogóle nie widać, psów tym bardziej. Mało osób decyduje się na umieszczenie zarówno na swojej odzieży, jak i na psich szelkach czy smyczy odblasków. A nawet najprostsza obroża odblaskowa albo szelki z elementami odblaskowymi sprawią, że zwierzę będzie dobrze widoczne z dużo większej odległości.

Możemy zdecydować się na szelki odblaskowe mające elementy wszyte w materiał. Smycz i szelki to produkty, które i tak zużywają się w trakcie użytkowania, więc przy kolejnym zakupie nowych akcesoriów wybierzmy takie, dzięki którym zwiększymy bezpieczeństwo czworonoga. Dla poprawienia widoczności dobrze sprawdzi się również obroża odblaskowa, którą będziemy zakładać psu dodatkowo na spacery przed świtem i po zmierzchu. Jest to wygodne i tańsze rozwiązanie, kiedy nie chcemy zmieniać dotychczasowego wyposażenia zwierzaka.

 

Szelki odblaskowe

 

Świecąca obroża dla psa – czy warto ją kupić?

Świecąca obroża dla psa to druga opcja, którą mogę zaproponować dla zwiększenia widoczności naszego czworonoga w nocy. Jest ona o tyle praktyczna, że nasz pies będzie lepiej widoczny dla kierowców przejeżdżających aut, ale także dla nas w terenie, w którym nie ma sztucznego oświetlenia. Obroża odblaskowa i inne elementy tego typu tylko odbijają światło, więc nie sprawdzą się na przykład w lesie, jeżeli zwierzę z jakiegoś powodu zerwie nam się ze smyczy. Świecąca obroża dla psa rozwiązuje ten problem – dzięki niej nasz pupil nie zniknie nam z oczu nawet w kompletnej ciemności.

Musimy jednak wiedzieć, że obroża led dla psa ma swoje minusy. Wynikają one z faktu, że oczy psa są dużo wrażliwsze na światło niż ludzkie i nieodpowiednia świecąca obroża może sprawiać zwierzakowi ogromny dyskomfort, ograniczać pole widzenia, a nawet chwilowo oślepiać psa – zupełnie tak, jak nas na moment oślepia światło latarki skierowane prosto w oczy.

Z tego powodu uważam, że najbardziej bezpieczne są obroże ledowe, które światło emitują tylko z jednej strony. Dzięki temu możemy założyć psu gadżet w taki sposób, żeby świecący element znalazł się na jego karku. My wciąż będziemy doskonale widzieć naszego podopiecznego, a on nie będzie się stresował dziwnym światłem na obrzeżach pola widzenia.

 

Obroża odblaskowa

 

Druga rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to tryb świecenia obroży dla psa. Moim zdaniem najlepiej wybrać ten, w którym światło jest emitowane w sposób ciągły. Mrugające ledy mogą dodatkowo drażnić zwierzę, jeżeli ich łuna będzie widoczna gdzieś kątem oka.

Wybierając odpowiednią świecącą obrożę dla psa, skupmy się także na kolorze, w jakim świeci. Wydaje się, że żółty byłby najbardziej praktyczny, bo najlepiej widoczny w ciemności. Jest to jednak kolor dobrze widziany przez psy, więc światło w tym kolorze blisko głowy może powodować u nich dyskomfort. Dobrą decyzją będzie obroża led świecąca na czerwono, ponieważ psy nie widzą tego koloru tak wyraźnie, jak my. Z ich perspektywy kolor czerwony jest ciemnobrązowy, nierzucający się w oczy. Dzięki temu świecąca obroża z taką barwą światła nie wpłynie na psi komfort tak bardzo, jak te emitujące światło żółte lub niebieskie.

Elementy odblaskowe na szelkach albo do nich doczepiane, obroża odblaskowa, świecąca obroża – mamy do wyboru dużo produktów, które mogą poprawić widoczność i bezpieczeństwo naszego psa w nocy. Kiedyś widziałam nawet psa, który na szelkach miał zamocowany fragment ludzkiej kamizelki odblaskowej! Spokojnie więc możemy pokombinować i wybrać takie akcesoria, które najlepiej sprawdzą się u naszego czworonoga.

 

Kamizelka odblaskowa dla psa

 

A jak wy dbacie o widoczność swoich psów w trakcie wieczornych spacerów? Dajcie znać w komentarzach. A po więcej porad zajrzyjcie do działu Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock

Źródło: Finke B. What Colors Can Your Dog See?, artykuł w serwisie: thewildest.com, data dostępu: 4.01.23