Jaką huśtawkę kupić do ogrodu? Materiał wykonania i dodatki

Zasadniczo huśtawki do ogrodu są polecane wtedy, gdy dysponuje się odpowiednio dużą przestrzenią. Niestety nie sprawdzą się one w malutkim ogródku ani na niewielkim tarasie, gdyż zajmują sporą powierzchnię. Na rynku dostępne są jednak różne modele – m.in. dla jednej osoby lub kilku, a także podwieszane bądź na stelażu. Dzięki temu bez problemu można znaleźć huśtawkę, którą będzie można umieścić nawet na średniej wielkości balkonie.

Klasyczne kilkuosobowe huśtawki ogrodowe mogą pomieścić co najmniej trzech użytkowników. Jest to dobry wariant, na przykład, gdy chcesz zastąpić huśtawką ławkę, czy krzesła do stołu ogrodowego lub jeśli chcesz, aby z mebla mogło korzystać jednocześnie kilka osób. Taka huśtawka pozwala także położyć się co najmniej jednemu użytkownikowi, dzięki czemu to bardzo wygodny model. Zważywszy jednak na fakt, iż może z niego korzystać kilka osób naraz, a co za tym idzie obciążenie huśtawki może być całkiem spore, należy wybierać modele wykonane z wytrzymałych materiałów – metalu lub drewna. Trzeba też zwrócić uwagę na jakość łańcuchów oraz sprężyn – te powinny być grube i solidne. Metal, czy drewno musi być także dobrze zaimpregnowane, ponieważ stojąc na dworze cały rok, będą narażone na różne warunki atmosferyczne.

hamak ażurowy tani styl boho

 

Jeśli chcesz ustawić huśtawkę w słonecznym miejscu ogrodu, najlepiej wybierz model z daszkiem. W cienistym zakątku zadaszenie nie będzie potrzebne. Jeśli na twojej posesji są już jakieś inne meble ogrodowe, warto dopilnować, aby huśtawka i krzesła, ławki lub stół były utrzymane w tym samym stylu. Aby zachować spójność kompozycji, zdecyduj się na huśtawkę drewnianą lub metalową, nawiązującą materiałem wykonania do wyposażenia twojego tarasu lub ogrodu.

hamak czy huśtawka

Huśtawki kokony doskonałe na mniejszym metrażu

Niezwykle efektownie wyglądające ażurowe huśtawki przypominające kosze, kule lub gniazda to kolejna propozycja dodatku do kącika relaksu w ogrodzie. Ich kształt lepiej wpisuje się w niewielką przestrzeń, a dodatkowo otula użytkownika. Miejsce na taki wygodny i designerski mebel znajdziesz nawet na tarasie. Zajmuje on nieco mniej powierzchni niż standardowa huśtawka ogrodowa.

Huśtawka ogrodowa
Huśtawka ogrodowa "Komfort" dla 3 osób FUNFIT
5/5
382,00 zł
Promocja
498,00 zł (-23%)  najniższa cena

498,00 zł (-23%)  cena regularna

Huśtawka ogrodowa
Huśtawka ogrodowa "Relax" dla 3 osób FUNFIT
4.2/5
264,00 zł
Promocja
281,00 zł  najniższa cena

358,00 zł  cena regularna

Huśtawka Ogrodowa 3-Osobowa Ławka Bujana + Materac
Huśtawka Ogrodowa 3-Osobowa Ławka Bujana + Materac FUNFIT
5/5
318,00 zł
Promocja
358,00 zł (-11%)  najniższa cena

358,00 zł (-11%)  cena regularna

Huśtawka ogrodowa z moskitierą Sapphire ST-770 MIAMI - beżowa
Huśtawka ogrodowa z moskitierą Sapphire ST-770 MIAMI - beżowa Sapphire
5/5
2098,00 zł
Promocja
2098,00 zł  najniższa cena

2999,00 zł  cena regularna

Woopie, huśtawka ogrodowa dla dzieci 3w1, trix, pomarańczowa
Woopie, huśtawka ogrodowa dla dzieci 3w1, trix, pomarańczowa Woopie
5/5
139,99 zł
Promocja
129,99 zł  najniższa cena

199,98 zł  cena regularna

Duża rozkładana huśtawka ogrodowa leżanka bujana CASABLANCA BEŻ
Duża rozkładana huśtawka ogrodowa leżanka bujana CASABLANCA BEŻ Kontrast
4/5
799,00 zł
Promocja
834,00 zł  najniższa cena

834,00 zł  cena regularna

Huśtawka Ogrodowa 3-Osobowa Ławka Bujana + Materac
Huśtawka Ogrodowa 3-Osobowa Ławka Bujana + Materac FUNFIT
0/5
269,00 zł
Promocja
299,00 zł (-10%)  najniższa cena

318,00 zł (-15%)  cena regularna

Designerskie akcesoria do bujanych siedzisk – praktyczne, ładne i funkcjonalne

Do huśtawek i hamaków w ogrodzie pasują różne dodatki, takie jak miękkie poduszki oraz koce. Kolorowe akcesoria stanowią wyrazisty akcent, dzięki czemu wprowadzisz nieco koloru i urozmaicisz wygląd huśtawki, czy hamaka. Wybieraj poduszki wodoodporne i takie, które łatwo ci będzie wyprać w przypadku zabrudzeń.

hamak wakacyjny do ogrodu

 

Na chłodne wieczory dobrze sprawdzają się koce z polaru lub mikrofibry. Gdy położysz je na siedzisku, zawsze będziesz mieć pod ręką dodatkową warstwę, która przyda się, gdy wieczorem temperatura nieco spadnie. Koce i poduszki ładnie prezentują się na huśtawce i sprawiają, że wygląda ona przytulnie. Tak przygotowane gniazdko skutecznie zachęca do odpoczynku i wprowadza w błogi nastrój.

 

Kiedy lepiej jest wybrać hamak do ogrodu?

Dysponując mniejszą ilością miejsca w ogrodzie, wcale nie trzeba rezygnować z wygodnego miejsca do odpoczynku w pozycji leżącej. Wystarczy zainstalować hamak ogrodowy, by móc wygodnie wypoczywać na świeżym powietrzu. Solidny materiał dopasowuje się do naturalnej krzywizny kręgosłupa, co pozwala na relaks w wygodnej pozycji. Zazwyczaj mieści się w nim jedna osoba dorosła, ale można także wybrać większe modele przeznaczone dla dwóch użytkowników.

Standardowo hamak umieszcza się pomiędzy dwoma pniami drzew. Jeśli jednak na terenie posesji nie ma odpowiednich roślin albo odstępy między nimi nie pozwalają na jego zamocowanie, to nic straconego. Wystarczy dokupić specjalny stelaż, na którym można zawiesić swój hamak. Takie rozwiązanie sprawdza się też na ograniczonej powierzchni tarasu.

huśtawka jednoosobowa do ogrodu mała boho styl

 

Alternatywą dla standardowego hamaka może być fotel hamakowy, inaczej bocianie gniazdo, który wygląda trochę jak huśtawka dla dziecka. Takie siedzisko montuje się do sufitu lub stelaża.

Mocowanie Do Huśtawki I Hamaka Heckermann Model 3 Z Łańcuchem 11 Elementów
Mocowanie Do Huśtawki I Hamaka Heckermann Model 3 Z Łańcuchem 11 Elementów Heckermann
3.6/5
28,50 zł
Promocja
42,50 zł (-32%)  najniższa cena

42,50 zł (-32%)  cena regularna

Duży Mocny Wytrzymały Hamak Ogrodowy Boho Huśtawka Milos Ecru
Duży Mocny Wytrzymały Hamak Ogrodowy Boho Huśtawka Milos Ecru Kontrast
0/5
56,90 zł
Promocja
79,90 zł (-28%)  najniższa cena

79,90 zł (-28%)  cena regularna

Huśtawka kontra hamak ogrodowy – główne różnice

Zarówno hamak ogrodowy, jak i huśtawka to wygodne bujane siedzisko do ogrodu lub tarasu. Te dwa sprzęty różnią się nieco między sobą m.in. ilością zajmowanego miejsca, wygodą przemieszczania, wielkością siedziska i sposobem użytkowania.

huśtawka ogrodowa aranżacja

Małe i zadrzewione ogrody to idealne miejsce na hamak

Hamak jest wygodnym rozwiązaniem, gdy masz niewiele miejsca do zagospodarowania, a na działce rosną drzewa, na których można go rozwiesić. Można go także rozłożyć na niewielkich balkonach. Zaletą hamaków jest także możliwość zainstalowania ich w dowolnym miejscu, a także po prostu spakowania do samochodu i wzięcia ze sobą, na przykład na wakacje. Z tą cechą wiąże się także łatwość przechowywania, ponieważ po zakończeniu sezonu hamak możesz uprać, a następnie schować w suchym miejscu, gdzie nie będzie narażony na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych.

hamak do ogrodu na balkon mały ażurowy

 

Huśtawki do większych posesji

Huśtawki do ogrodu są komfortowe i może z nich jednocześnie korzystać większa liczba osób. Z uwagi na wielkość i nieporęczność stelaża, należy jednak starannie wybrać miejsce, w którym się je stawia, ponieważ najprawdopodobniej będą one tam stały przez dłuższy czas. Pozycja siedząca, jaką zwykle przyjmują użytkownicy takich siedzisk, pozwala na swobodną rozmowę, jedzenie i picie. Komfort korzystania z huśtawki można zwiększyć, dodając do niej akcesoria w postaci zadaszenia, a na twarde siedzisko położyć wygodne poduszki.

Przy zakupie zwróć uwagę na jakość materiałów użytych do produkcji huśtawki ogrodowej, ponieważ poza sezonem będzie ona narażona na działanie deszczu, wiatru i śniegu. Odpowiednia impregnacja zapobiega zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych, jednak należy pogodzić się z faktem, że pozostające na zewnątrz siedzisko będzie stopniowo ulegać zużyciu.

huśtawka leżanka do ogrodu duża rozkładana

 

Huśtawka czy hamak – jak podjąć ostateczną decyzję?

Nadal zastanawiasz się, czy lepszą opcją dla ciebie będzie huśtawka ogrodowa, czy hamak? Dobrym pomysłem jest sporządzenie listy oczekiwań wszystkich przyszłych użytkowników. Być może uda się wtedy ustalić, który mebel będzie odpowiadał potrzebom domowników. Możesz też szukać kompromisu i zdecydować się na wiszący kokon, który nie zajmie dużo przestrzeni, a zagwarantuje wygodę porównywalną do tej, którą odczuwasz podczas korzystania z huśtawki. Jeśli przestrzeń wokół domu jest odpowiednio duża, można zdecydować się na zakup obu – huśtawki i hamaka i postawić je w różnych częściach ogrodu. 

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock