Dlaczego oświetlenie zewnętrze jest ważne?

Światło umieszczone na zewnątrz jest równie ważne, jak to stosowane w domu. Dzięki niemu nie tylko oświetlicie numer domu, wejście i wjazd do posesji, czy drzwi wejściowe. Odpowiednio zaaranżowane oświetlenie potrafi stworzyć przytulny klimat, zapewnić więcej bezpieczeństwa wokół domu, a także podkreślić strategiczne miejsca w ogrodzie. Nie tylko za dnia możecie cieszyć się pięknie zaaranżowaną zielenią, ponieważ umiejętnie zaprojektowane oświetlenie potrafi dodać tajemniczości i sprawić, że nawet po nastaniu zmroku będziecie mogli swobodnie poruszać się po posesji bez obaw, że natraficie na meble ogrodowe czy inne sprzęty. Przy wyborze lamp, pamiętajcie jednak o kilku kwestiach:

  • Wybierając lampy zewnętrzne, miejcie na uwadze, że powinny być one odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Najlepiej, aby posiadały współczynnik IP wynoszący 44, dzięki temu będziecie mieć pewność, że wybrane oświetlenie jest odporne na czynniki środowiskowe.
  • Oświetlenie nie powinno was również oślepiać, ani nie przeszkadzać w czasie snu. Dlatego ważny jest umiar i dobór oświetlenie wystarczająco mocnego ale nie rażącego w oczy.
  • Ważne, by lampy wpisały się w stylistykę domu oraz posesji, w ten sposób uzyskacie spójną kompozycję.

Oprawa ogrodowa KANLUX Dromi LED EL-1 7W-GR, grafitowa

Oświetlenie wejścia do domu, podjazdu i garażu

Dobrze oświetlone wejście do domu i przy furtce pozwala bez problemu odnaleźć zamek w drzwiach, kiedy na zewnątrz jest już ciemno. Dzięki lampom umieszczonym na wejściu mamy także lepszą widoczność, kto wchodzi na teren posesji. Estetycznym i praktycznym rozwiązaniem jest oprawa ogrodowa Kanlux Invo montowana do powierzchni pionowych, której proste wzornictwo wpisuje się zarówno w stylistykę nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych założeń ogrodowych. Dobrze doświetli wejście także lampa Kanlux Dromi z kulistą ruchomą oprawą, pozwalającą dopasować kąt padania światła do 300 stopni.

Podjazd i wjazd do garażu powinien również być odpowiednio oświetlony. W ten sposób znacznie bezpieczniejsze będziecie poruszanie się po zmroku zarówno samochodem, jak i pieszo. Ponadto lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu montowane nad bramą garażową zapalają się jedynie wtedy, gdy znajdziemy się wystarczająco blisko. Są zatem wygodne i oszczędne, a przy tym nie zabierają wiele miejsca tak jak model lampy Knalux LED Sevia z możliwością regulacji padania światła. Drogę podjazdową możemy także oświetlić, montując lampy dogruntowe bądź słupki, jak nowoczesna oprawa ogrodowa Gori od marki Kanlux w kolorze grafitowym, która kieruje światło w dół równomiernie oświetlając podjazd.

Oprawa KANLUX Lart EL-260-GR, antracytowa

Jak oświetlić ścieżki w ogrodzie?

Chcąc zapewnić sobie widoczne ścieżki w ogrodzie i w pełni bezpiecznie poruszać się z dala od domu, należy pomyśleć o odpowiednich lampach. One również nie powinny oślepiać, dlatego najlepiej sprawdzą się niższe lampy w formie słupków lub niskich opraw oświetleniowych, równomiernie rozpraszające światło wokół. Dobrym rozwiązaniem są niskie słupki Kanlux Invo o kształcie wydłużonego walca zasilane energią elektryczną. Ich uniwersalny design dobrze będzie korzystnie prezentował się w każdym ogrodzie.

Jeśli nie planujecie instalacji elektrycznej w miejscach oddalonych od domu, wybierzcie lampy solarne. W ofercie znajdziecie model Solca Kanlux z czarną okrągłą oprawą, czy smukłe lampy solarne Saska Garden w srebrnym kolorze. Innym przykładem lamp solarnych są np. lampy solarne z kulistą oprawą mleczną LED Saska Garden o średnicy 20 cm. Duża różnorodność produktów pozwala na swobodne dobranie oświetlenia do stylistyki ogrodu. Co ważne, wbijane w grunt lub tradycyjne lampy solarne do ogrodu do postawiania na podłożu posiadają wbudowany czujnik, przez co zapalają się automatycznie zaraz po zapadnięciu zmierzchu, zapewniając właściwie doświetlenie szlaków komunikacyjnych na terenie posesji.

Oprawa ogrodowa KANLUX Stono 30, jasnoszara, 25 W

Doświetlamy elewację budynku

Ciekawym dopełnieniem oświetlenia ogrodowego jest montaż lamp doświetlających elewację budynku. Warto ozdobić jednak tylko wybrane fragmenty, dzięki temu oświetlenie nie będzie oślepiać w nocy sąsiadów, jak również i wam nie będzie przeszkadzać podczas snu.

Przy wykorzystaniu odpowiednich lamp możecie także zmienić proporcje domu, np. wydłużyć niski i masywny budynek. Z kolei dekoracyjną elewację właściwie wyeksponować np. klinkier czy chropowatą fakturę. Warto do tego celu wykorzystać kinkiety zewnętrzne rzucające światło do góry i w dół jednocześnie jak nowoczesny kinkiet Lart, czy oprawę elewacyjna Forro dającą świetlny otok wokół okrągłej oprawy. W przypadku klasycznych domów, najkorzystniej jest delikatnie oświetlić budynek. Subtelny efekt zapewnią wam Kanlux Garto, a także oprawa elewacyjna z serii Biso.

Lampki ogrodowe LED girlanda do pomieszczeń 12,5m

Jak dobrze oświetlić rośliny i elementy architektury ogrodowej?

Oświetlenie do ogrodu nie tylko pełni funkcję praktyczną, ale i ozdobną. Jeśli chcecie wyeksponować niektóre rośliny, warto wybrać lampy nawiązujące kształtem do kamieni. Nieregularna forma oprawy ogrodowej Kanlux Stono przypomina na pierwszy rzut naturalny kształt kamienia, dlatego dobrze komponuje się w ogrodzie. Eksponowanie roślin wymaga jednak umiaru, dlatego zdecydujcie się jedynie na oświetlenie kilku miejsc, aby nie przedobrzyć.

Natomiast, jeśli zależy wam tylko na oświetleniu przyciętego trawnika, możecie ułożyć z lamp świetlną konstrukcję przypominającą skalniak. Nowoczesnego charakteru w ogrodzie nadadzą z kolei świetlne lampy z granitową strukturą o kulistym kształcie z tej samej serii Stono od Kanlux. Różne wielkości kul pozwalają uzyskać harmonijne kompozycje w ogrodzie. Lampy z powodzeniem możecie ustawić na trawniku, jak i tarasie, na co umożliwia ich płaska powierzchnia u dołu.

Lampa owadobójcza NOVEEN IKN24 IP24 Professional Lampion, 24 W, 46x23x23 cm

Oświetlenie dekoracyjne do ogrodu

Ciepłe, letnie wieczory z przyjemnością spędzicie na zewnątrz, jeśli strefa relaksu również będzie dobrze oświetlona. Pomogą wam tym różnorodne rodzaje opraw ogrodowych. Mogą to być stojące lamp solarne typu Saska Garden w ażurowej oprawie przypominające lampion, bądź nieco mniejsza wersja lampy solarnej Saska Garden mierząca 43 cm wysokości, która nadaje się do postawienia na stole, jak i na podłożu niedaleko wejścia, czy na tarasie.

Aby nie zakłócić wieczornego biesiadowania z najbliższymi, zaopatrzcie się także w lampę owadobójczą Saska Garden dające niebieskie światło, która nadaje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Z kolei, jeśli chcecie uzyskać przytulny klimat, rozwieście girlandę świetlną ProGraden LED z żarówkami w stylu retro dające ciepłe światło, która uprzyjemni wam każdy wieczór na świeżym powietrzu.

Jeśli szukacie innych przydatnych porad, zaglądajcie do działu Urządzam i dekoruję, a specjalnie wyselekcjonowane sprzęty, meble oraz akcesoria kupicie na empik.com.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock.