- Kolejność czytania książek o Harrym Potterze
- Filmy Harry Potter - chronologia. Od Fantastycznych zwierząt po sagę HP
- Gry rozwijające uniwersum Harry'ego Pottera
Kiedy w 1997 roku światło dzienne ujrzała pierwsza książka o młodym czarodzieju imieniem Harry Potter, nikt nie przypuszczał do jakich rozmiarów rozrośnie się popularność bohaterów wykreowanych przez J.K. Rowling. Dwadzieścia pięć lat później pojęcie potteromanii nie jest nikomu już obce. Seria książek niewątpliwie wywołała u wielu młodych odbiorców chęć do czytania - były one dopiero początkiem światowego fenomenu.
Doczekaliśmy się ekranizacji każdego z siedmiu tomów powieści, dodatkowych opowiadań, wielu gier komputerowych, parków rozrywki, spektaklu teatralnego z kontynuacją przygód, a także filmowego spin-offu osadzonego w tym samym magicznym świecie. Ostatnio dostaliśmy także długą wyczekiwaną grę, w której sami możemy przemierzać czarodziejski świat jako młodzi adepci szkoły magii i czarodziejstwa.
Jest tego tak dużo, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. Dziś przychodzimy z pomocą i podpowiadamy w jakiej kolejności czytać książki i oglądać filmy o Harrym Potterze. Radzimy też, po które gry ze świata Harry’ego Pottera warto sięgnąć, a także objaśniamy jak do tego ma się seria filmów o „Fantastycznych Zwierzętach”.
Kolejność czytania książek o Harrym Potterze
J. K. Rowling już na wczesnym stadium powstawania serii zapowiedziała, że książek o Harrym Potterze będzie siedem. Jak autorka zaplanowała, tak też zrobiła. Każdy tom miał odpowiadać kolejnemu roku nauki w Hogwarcie, czyli szkole magii i czarodziejstwa. Powstała chronologiczna i zakończona seria siedmiu tomów przygód tytułowego czarodzieja.
Jednak siedem książek o Harrym Potterze nie było definitywnym zakończeniem serii. Po niemal dziesięciu latach od „Insygniów śmierci” powstało „Przeklęte dziecko” – kontynuacja w postaci sztuki teatralnej, która od kilku lat święci triumfy na londyńskim West Endzie czy nowojorskim Broadwayu. J.K. Rowling napisała także krótkie publikacje ze świata Harry’ego Pottera, które zainspirowały późniejsze rozszerzenie filmowego uniwersum. Tomy w kolejności przedstawiamy poniżej.
Książki Harry Potter po kolei
-
Harry Potter i Kamień Filozoficzny (1997)
-
Harry Potter i Komnata Tajemnic (1998)
-
Harry Potter i więzień Azkabanu (1999)
-
Harry Potter i Czara Ognia (2000)
-
Harry Potter i Zakon Feniksa (2003)
-
Harry Potter i Książę Półkrwi (2005)
-
Harry Potter i Insygnia Śmierci (2007)
-
Harry Potter i Przeklęte Dziecko - tekst sztuki teatralnej (2016)
Książki poza chronologią uniwersum Harry'ego Pottera
-
Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć
(napisane pod pseudonimem Newt Scamander)
-
Quidditch przez wieki
(napisane pod pseudonimem Kennilworthy Whisp)
-
Baśnie Barda Beedle’a
(napisane pod pseudonimem Bard Beedle)
Filmy Harry Potter - chronologia. Od Fantastycznych zwierząt po sagę HP
Sukces książek o Harrym Potterze przyczynił się do dość szybkiej ekranizacji przygód młodych czarodziejów. Powstało osiem filmów głównej serii o Harrym Potterze. Każdy z siedmiu tomów książki została po kolei przedstawiony w formie filmu. Ostatni tom powieści został zekranizowany w postaci dwuczęściowej produkcji.
Oglądanie po kolei całej sagi stanowi wielką przyjemność. Oglądamy nie tylko kontynuację fabularną przygód grupy bohaterów, ale także historię ich dorastania. Obsada młodych uczniów Hogwartu pozostała niezmieniona na przestrzeni ośmiu filmów, przez co możemy zobaczyć dosłownie, jak poszczególne postaci dojrzewają.
Filmy Harry Potter po kolei
-
Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001)
-
Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002)
-
Harry Potter i Więzień Azkabanu (2004)
-
Harry Potter i Czara Ognia (2005)
-
Harry Potter i Zakon Feniksa (2007)
-
Harry Potter i Książę Półkrwi (2009)
-
Harry Potter i Insygnia Śmierci, część pierwsza (2010)
-
Harry Potter i Insygnia Śmierci, część druga (2011)
Niesłabnąca popularność Harry’ego Pottera i ciągły apetyt widzów na zabawę w magicznym świecie przyczyniły się do powstania nowej serii filmów osadzonych w uniwersum HP. Spin-off, jakim są filmy „Fantastyczne zwierzęta...” przedstawia wydarzenia rozgrywające się na wiele lat przed przygodami Chłopca Który Przeżył. W centrum wydarzeń mamy postać Newta Scamandera (autora szkolnego podręcznika!), który zafascynowany jest światem magicznych stworzeń – ciekawość świata wplątuje go w wir niezwykłych wydarzeń.
Do tej pory na ekranach zadebiutowały trzy z planowanych pięciu części filmowej serii. Warto dodać, że książki z serii „Fantastyczne Zwierzęta”, na które możemy się natknąć, to scenariusze filmowe wydane w uproszczonej formie. Filmy we właściwej kolejności przedstawiają się następująco:
Fantastyczne zwierzęta - filmy po kolei
-
Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć (2016)
-
Fantastyczne Zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda (2018)
-
Fantastyczne Zwierzęta: Tajemnice Dumbledora (2022)
Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:
- „Nieoficjalna książka kucharska Harry’ego Pottera – testujemy przepisy!
- Nie tylko „Harry Potter” – inne książki J.K. Rowling
- Tom Felton – TOP 7 ciekawostek. Tego o nim nie wiedzieliście!
Gry rozwijające uniwersum Harry'ego Pottera
Popularność Harrego Pottera przyczyniła się oczywiście do pojawienia się świata czarodziejów również i w tym medium kultury popularnej. Już w 2001 roku na Playstation i PC zadebiutowała pierwsza gra ze świata Harrego Pottera. Łącznie powstało blisko dwadzieścia tytułów na różne platformy. Większość gier z tego świata podąża tą samą ścieżką fabularną co książki i filmy o Harrym Potterze – nawet styl graficzny postaci zbliżony jest do tego przedstawionego w na srebrnym ekranie.
Ciekawą odmianą jest seria LEGO Harry Potter, która składa się na dwa tytuły. Pierwsza część przedstawia lata 1-4, druga natomiast obrazuje lata 5-7. Wszystko w klockowej stylistyce dobrze znanej z gier LEGO.
Jeśli natomiast samo podążanie śladami Harrego Pottera to dla nas za mało, wtedy warto sięgnąć po tytuł „Dziedzictwo Hogwartu” (Hogwart Legacy) wydany w 2023 na obecną i poprzednią generację konsol oraz komputery PC. W najnowszej grze z uniwersum HP możemy się wcielić w młodych adeptów czarodziejstwa, którzy sami dopiero rozpoczynają naukę w słynnej szkole magii. Dołączymy do jednego z domów i przeżyjemy własne przygody odkrywając magiczny świat.
A wy, które gry filmy i książki o Harrym Potterze lubicie najbardziej? Dajcie znać w komentarzach. Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.
Źródło zdjęcia: Shutterstock
Komentarze (1)
Komentarze
Gdy ludzie czegoś nie rozumieją-mówią, że to "czarna magia", a w szkołach, ludzie się uczą "obrony przed czarną magią"-rozumieć więcej z tego świata. Na Matematyce uczyliśmy się: dodawać, mnożyć, dzielić, odejmować i wykonywać różne działania na liczbach, podobnie jak w "Transmutacji". a na Przyrodzie uczyliśmy się o zwierzętach, czyli prawie jak na lekcji "Opieki Nad Magicznymi Stworzeniami". Nauka Historii, to jak "Historia Magii", a chemia, to prawie jak "Alchemia" (lub "Eliksiry"