Spis treści:
 1. Kolejność czytania książek o Harrym Potterze
 2. Filmy Harry Potter - chronologia. Od Fantastycznych zwierząt po sagę HP
 3. Gry rozwijające uniwersum Harry'ego Pottera

Kiedy w 1997 roku światło dzienne ujrzała pierwsza książka o młodym czarodzieju imieniem Harry Potter, nikt nie przypuszczał do jakich rozmiarów rozrośnie się popularność bohaterów wykreowanych przez J.K. Rowling. Dwadzieścia pięć lat później pojęcie potteromanii nie jest nikomu już obce. Seria książek niewątpliwie wywołała u wielu młodych odbiorców chęć do czytania - były one dopiero początkiem światowego fenomenu.

Doczekaliśmy się ekranizacji każdego z siedmiu tomów powieści, dodatkowych opowiadań, wielu gier komputerowych, parków rozrywki, spektaklu teatralnego z kontynuacją przygód, a także filmowego spin-offu osadzonego w tym samym magicznym świecie. Ostatnio dostaliśmy także długą wyczekiwaną  grę, w której sami możemy przemierzać czarodziejski świat jako młodzi adepci szkoły magii i czarodziejstwa.

Jest tego tak dużo, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. Dziś przychodzimy z pomocą i podpowiadamy w jakiej kolejności czytać książki i oglądać filmy o Harrym Potterze. Radzimy też, po które gry ze świata Harry’ego Pottera warto sięgnąć, a także objaśniamy jak do tego ma się seria filmów o „Fantastycznych Zwierzętach”.

 

Harry Potter i Kamień Filozoficzny (wydanie ilustrowane). Tom 1 J.K. Rowling

 

Kolejność czytania książek o Harrym Potterze

J. K. Rowling już na wczesnym stadium powstawania serii zapowiedziała, że książek o Harrym Potterze będzie siedem. Jak autorka zaplanowała, tak też zrobiła. Każdy tom miał odpowiadać kolejnemu roku nauki w Hogwarcie, czyli szkole magii i czarodziejstwa. Powstała chronologiczna i zakończona seria siedmiu tomów przygód tytułowego czarodzieja.

Jednak siedem książek o Harrym Potterze nie było definitywnym zakończeniem serii. Po niemal dziesięciu latach od „Insygniów śmierci” powstało „Przeklęte dziecko” – kontynuacja w postaci sztuki teatralnej, która od kilku lat święci triumfy na londyńskim West Endzie czy nowojorskim Broadwayu. J.K. Rowling napisała także krótkie publikacje ze świata Harry’ego Pottera, które zainspirowały późniejsze rozszerzenie filmowego uniwersum. Tomy w kolejności przedstawiamy poniżej.

 

Harry Potter i przeklęte dziecko. Część 1 i 2. Wydanie poszerzone J.K. Rowling

 

Książki Harry Potter po kolei

 1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny (1997)

 2. Harry Potter i Komnata Tajemnic (1998)

 3. Harry Potter i więzień Azkabanu (1999)

 4. Harry Potter i Czara Ognia (2000)

 5. Harry Potter i Zakon Feniksa (2003)

 6. Harry Potter i Książę Półkrwi (2005)

 7. Harry Potter i Insygnia Śmierci (2007)

 8. Harry Potter i Przeklęte Dziecko - tekst sztuki teatralnej (2016)

 

 

Książki poza chronologią uniwersum Harry'ego Pottera

 1. Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć

  (napisane pod pseudonimem Newt Scamander)

 2. Quidditch przez wieki

  (napisane pod pseudonimem Kennilworthy Whisp)

 3. Baśnie Barda Beedle’a

  (napisane pod pseudonimem Bard Beedle)

 

Quidditch przez wieki. Wersja ilustrowana  J.K. Rowling

Filmy Harry Potter - chronologia. Od Fantastycznych zwierząt po sagę HP

Sukces książek o Harrym Potterze przyczynił się do dość szybkiej ekranizacji przygód młodych czarodziejów. Powstało osiem filmów głównej serii o Harrym Potterze. Każdy z siedmiu tomów książki została po kolei przedstawiony w formie filmu. Ostatni tom powieści został zekranizowany w postaci dwuczęściowej produkcji.

Oglądanie po kolei całej sagi stanowi wielką przyjemność. Oglądamy nie tylko kontynuację fabularną przygód grupy bohaterów, ale także historię ich dorastania. Obsada młodych uczniów Hogwartu pozostała niezmieniona na przestrzeni ośmiu filmów, przez co możemy zobaczyć dosłownie, jak poszczególne postaci dojrzewają. 

Filmy Harry Potter po kolei

 1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001)

 2. Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002)

 3. Harry Potter i Więzień Azkabanu (2004)

 4. Harry Potter i Czara Ognia (2005)

 5. Harry Potter i Zakon Feniksa (2007)

 6. Harry Potter i Książę Półkrwi (2009)

 7. Harry Potter i Insygnia Śmierci, część pierwsza (2010)

 8. Harry Potter i Insygnia Śmierci, część druga (2011)

 

Kuchnia Hogwartu Rita Mock Pike

 

Niesłabnąca popularność Harry’ego Pottera i ciągły apetyt widzów na zabawę w magicznym świecie przyczyniły się do powstania nowej serii filmów osadzonych w uniwersum HP. Spin-off, jakim są filmy „Fantastyczne zwierzęta...” przedstawia wydarzenia rozgrywające się na wiele lat przed przygodami Chłopca Który Przeżył. W centrum wydarzeń mamy postać Newta Scamandera (autora szkolnego podręcznika!), który zafascynowany jest światem magicznych stworzeń – ciekawość świata wplątuje go w wir niezwykłych wydarzeń.

Do tej pory na ekranach zadebiutowały trzy z planowanych pięciu części filmowej serii. Warto dodać, że książki z serii „Fantastyczne Zwierzęta”, na które możemy się natknąć, to scenariusze filmowe wydane w uproszczonej formie. Filmy we właściwej kolejności przedstawiają się następująco:

Fantastyczne zwierzęta - filmy po kolei

 1. Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć (2016)

 2. Fantastyczne Zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda (2018)

 3. Fantastyczne Zwierzęta: Tajemnice Dumbledora (2022)

 

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Leksykon J.K. Rowling

 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:


Gry rozwijające uniwersum Harry'ego Pottera

Popularność Harrego Pottera przyczyniła się oczywiście do pojawienia się świata czarodziejów również i w tym medium kultury popularnej. Już w 2001 roku na Playstation i PC zadebiutowała pierwsza gra ze świata Harrego Pottera. Łącznie powstało blisko dwadzieścia tytułów na różne platformy. Większość gier z tego świata podąża tą samą ścieżką fabularną co książki i filmy o Harrym Potterze  – nawet styl graficzny postaci zbliżony jest do tego przedstawionego w na srebrnym ekranie.

Ciekawą odmianą jest seria LEGO Harry Potter, która składa się na dwa tytuły. Pierwsza część przedstawia lata 1-4, druga natomiast obrazuje lata 5-7. Wszystko w klockowej stylistyce dobrze znanej z gier LEGO.

 

LEGO, Harry Potter Collection, wersja 2, CIB

 

Jeśli natomiast samo podążanie śladami Harrego Pottera to dla nas za mało, wtedy warto sięgnąć po tytuł „Dziedzictwo Hogwartu” (Hogwart Legacy) wydany w 2023 na obecną i poprzednią generację konsol oraz komputery PC. W najnowszej grze z uniwersum HP możemy się wcielić w młodych adeptów czarodziejstwa, którzy sami dopiero rozpoczynają naukę w słynnej szkole magii. Dołączymy do jednego z domów i przeżyjemy własne przygody odkrywając magiczny świat.

 

Dziedzictwo Hogwartu - Hogwarts Legacy Avalanche Software

 

A wy, które gry filmy i książki o Harrym Potterze lubicie najbardziej? Dajcie znać w komentarzach. Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Źródło zdjęcia: Shutterstock