Czesław Mozil jest jednym z najbardziej zaskakujących polskich idoli. Debiutancka płyta jego projektu Czesław Śpiewa (zatytułowana po prostu „Debiut”) szybko doszła do statusu platyny i przyniosła mu deszcz nominacji oraz nagród. Co w tym niespodziewanego? Muzycznie, artysta porusza się w przestrzeni, którą ciężko jednoznacznie sklasyfikować. Czy to bardziej pop, rock czy wręcz punk rock? Odpowiedź leży gdzieś pośrodku, ale należy uzupełnić ją o elementy kabaretowe i charakterystyczne brzmienie akordeonu.

 

 

Bałwanek z Wonsem

Od 2008 roku, gdy stawiał pierwsze kroki na polskim rynku muzycznym, Czesław Mozil przeszedł długą drogę. U boku Kuby Wojewódzkiego i Tatiany Okupnik jurorował początkującym talentom w programie muzycznym X Factor.

4 kolejne albumy studyjne i 1 koncertowy umacniały jego pozycję wrażliwca oraz eksperymentatora. Artysta nie przepuszczał jednak okazji, by zaskakiwać swoją publiczność. Ma na koncie utwór z zespołem Bracia Figo Fagot (nagrany pod pseudonimem Sztefan Wons), udział w filmie komediowym „Szkoła uwodzenia Czesława M.” i udzielenie głosu bałwankowi Olafowi w polskiej wersji „Krainy lodu”.

Z miłości do małych grajków

Trudno wyrokować, czy to spotkanie z zimowym bohaterem pchnęło Czesława w stronę muzyki dziecięcej. Pewnym jest, że premiera płyty „Kiedyś to były Święta” przyniosła artyście uznanie zarówno ze strony słuchaczy, jak i krytyków.

Projekt Grajkowie Przyszłości opierał się na tradycyjnym duńskim koncepcie świątecznym. 24 utwory muzyczne uzupełnione 24 klipami wideo stworzyły formę kalendarza adwentowego. W przedsięwzięciu wzięło udział około 300 dziecięcych grajków i zaproszeni „dorośli artyści” na czele z raperem Quebonafide.

 

Kiedyś to były święta plik MP3 Czesław Mozil  i Grajkowie Przyszłości

 

Inwazja Nerdów

Po 2 latach przerwy, Czesław Mozil wraca do słuchaczy z kolejną odsłoną projektu. Płyta „Inwazja Nerdów vol. 1” powtarza koncept dziecięcej orkiestry. Jeśli 3 setki wydawały się zawrotną ilością małych muzyków, co powiecie na podwojenie tej liczby? Tak, to prawda. Na płycie towarzyszy artyście ponad 600 instrumentalistów ze szkół i ognisk muzycznych z 9 polskich miastat. Podobnie jak poprzednio, tym razem także do każdego z utworów nakręcono teledyski.

 

Inwazja Nerdów. Volume 1 Czesław Mozil  i Grajkowie Przyszłości

 

Nerdy napędzają świat

Tematyka „Inwazji Nerdów. Volume 1” nie dotyczy już wspólnego przeżywania Świąt, ale jest równie pięknie. Chodzi o to, by zachęcać młodych Polaków do rozwoju i odkrywania samych siebie.

Na płycie znajdziemy utwory przybliżające słuchaczom rozmaite hobby, które mogą pomóc w eksplorowaniu dziecięcej czy nastoletniej kreatywności. Poruszane tematy są niezwykle różnorodne: książki, komiksy, gry komputerowe, jak i pasja do rysunku czy pochwała postawy marzycielskiej. Cokolwiek interesuje dorastające osoby, może stać się wehikułem, za pomocą którego odważnie wejdą w szeroki świat.

 

 

Dorośli goście

Grajkowie Przyszłości ponownie zaprosili w muzyczne progi także dorosłych artystów. Tym razem Mozil połączył siły z Kasią Łaską i Anią Brachaczek. Do pracy nad krążkiem włączył się także Michał Zabłocki, czyli znany krakowski poeta, który wziął na siebie odpowiedzialność za warstwę tekstową. Jak podkreślał w wywiadach, dla Czesława najważniejsze było to, by w procesie kreatywnym nikogo nie traktować z góry. Do kilku czy kilkunastoletnich „grajków” podchodził więc tak samo jak do tych doświadczonych twórców.

Po więcej doniesień ze świata muzyki zaglądajcie do działu Słucham.