Domki do składania, czyli mniej lub bardziej skomplikowane zestawy modelarskie. Drewniany domek DIY nie jest bowiem zabawką dla dzieci, a raczej wstępem do budowania różnego rodzaju modeli, albo – po prostu – najprawdziwszym hobby w pełnym tego słowa znaczeniu. O co chodzi z tymi miniaturowymi domkami, na czym polega ta zabawa i komu mogłaby się spodobać?

 

Miniaturowy domek - Wymarzone  Hollywood HABARRI

 

Kup domek do złożenia i poczuj się jak dziecko

Pielęgnujesz swoje wewnętrzne dziecko? To podobno bardzo ważne! Możesz to robić na różne sposoby – na przykład pozwalając sobie na spontaniczną radość, albo całkowicie oddając się swojej nowej pasji.

 

Walachia Składany Drewniany Model 3D - Log Cabin W01

 

Jeśli od dawna marzysz o miniaturowym świecie na półce swojego regału, po prostu zrealizuj to pragnienie. Wystarczy, że sprawisz sobie jeden z drewnianych modeli domków do złożenia. Na początek wybierz coś z mniejszą liczbą elementów, na przykład którąś z propozycji marki Little Story – uroczy pokoik Barbara’s Room lub letnią chatkę Peter’s Dream Hut.

 

LITTLE STORY Składany Drewniany Model Puzzle 3D DIY Barbara's Room

 

Ale nie daj się zwieść pozornej prostocie! Te mini domki wydają się łatwe do złożenia, ale – zupełnie jak bardziej skomplikowane zestawy – wymagają dużej uwagi, precyzji i wytrwałości. Są to modele często wybierane na początek przygody z domkami do składania – i właściwie zawsze ich nowi właściciele tuż po otwarciu pudełka okazują ogromne zaskoczenie liczbą elementów oraz ich malutkimi rozmiarami.

 

LITTLE STORY Składany Drewniany Domek Model Puzzle 3D Peter's Dream Hut

 

Mini domki do składania dla dzieci

Wiemy już o miniaturowym rozmiarze wszystkich elementów oraz złożoności projektu – czy domki do składania nadają się więc dla dzieci? Na pewno nie dla najmłodszych, jednak z biegiem lat dzieciaki mogą w coraz większym stopniu brać udział w składaniu miniaturowych chatek.

Jeśli twoje dziecko bardzo chciałoby jednak złożyć coś swojego, możesz mu zaproponować nieco prostsze rozwiązanie – kamieniczkę z tektury. Choć jest łatwiejsza w złożeniu od wspomnianych wcześniej składanych domków, to może znacznie mocniej rozbudzić wyobraźnię i kreatywność dziecka lub dorosłego.

Taką miniaturową kamieniczkę możemy bowiem dowolnie okleić, pomalować lub ozdobić w inny wybrany przez siebie sposób. Kilka kamieniczek stworzy małe miasteczko, które stanie się wspaniałym tłem do zabawy lalkami lub figurkami.

 

Kamieniczka  z tektury 4, 8 X 9,5 X 23Cm  P13

 

Inną propozycją dla dzieci i początkujących są modele marki Walachia – drewniana kuźnia lub mały drewniany domek do złożenia. Proste elementy konstrukcyjne wykonane z drewna są bardziej trwałe od tektury, nie wyginają się, nie nasiąkają klejem jak papier – znacznie lepiej mogą więc sprawdzić się u najmłodszych miłośników modelarstwa.

 

Walachia Składany Drewniany Model 3D - Kuźnia W08

 

Trochę fantastyki!

Miłośnicy fantastyki z jakiegoś powodu uwielbiają miniatury. Ich częstym hobby jest precyzyjne malowanie figurek postaci pochodzących z fantastycznych światów powieści, komiksów, filmów i gier. Od jakiegoś czasu zaprawieni w figurkowych bojach czytelnicy, widzowie i gracze sięgają również po miniaturowe modele do składania.

Producenci wychodzą naprzeciw ich zainteresowaniom, tworząc tematyczne zestawy modelarskie DIY. Niektóre odnoszą się do konkretnych uniwersów, innych nie da się przypisać do jednego świata. Jednym z najbardziej uroczych modeli do złożenia jest model LED Podróż w czasie marki Robotime – przypadnie do gustu wszystkim, którzy marzą o własnym wehikule czasu.

 

Robotime Składany Drewniany Model Led, Podróż W Czasie

 

Miniaturowe domki dla maksymalnie wytrwałych

Jesteś osobą cierpliwą i potrafiącą skupić się na precyzyjnych czynnościach? A może dopiero chcesz się tego nauczyć przez praktykę? Dla najbardziej wytrwałych oraz tych, którzy pretendują do tego tytułu, mamy duże (choć wciąż miniaturowe!) domki do złożenia. Na szczególną uwagę zasługują modele od Robotime oraz Habarri.

 

Miniaturowy domek DIY - Fiołkowa weranda / HABARRI

 

Możesz wybrać coś klasycznego – model domku, który po złożeniu stanowi otwartą kompozycję, niezakrytą ścianami. Przykłady: sielska Fiołkowa weranda Habarri oraz przesłodka Lodziarnia Robotime. W obu mini domkach znajdziesz mnóstwo malutkich elementów do połączenia, sklejenia, pomalowania, ustawienia. Nie zabrakło w nich także elektroniki – te (oraz wspomniane na początku mniejsze) puzzle 3D są wyposażone nawet w oświetlenie!

 

Robotime, składany model drewniany, Puzzle 3D Lodziarnia

 

Absolutnym mistrzostwem precyzji wykaże się natomiast ten, kto złoży dwa ostatnie proponowane modele miniaturowych domków: Wymarzone Hollywood Habarri oraz Sklep warzywny Carl Robotime. To całkiem spore (jak na swoją miniaturowość) konstrukcje, złożone z setek (a może i tysięcy?) elementów drewnianych, plastikowych, tekstylnych; posiadające oświetlenie LED i porażające realistycznym odwzorowaniem szczegółów.

 

Robotime, składany drewniany model, puzzle 3D, warzywny Carl

 

Czy warto bawić się w składanie miniaturowych domków? Zdecydowanie tak, zwłaszcza gdy chcesz przetestować swoją cierpliwość oraz precyzję. Jeśli wytrwasz, na końcu czeka na ciebie nagroda w postaci jednej z najbardziej uroczych rzeczy, jakie kiedykolwiek wykonasz. Powodzenia! A po więcej kreatywnych inspiracji zapraszamy do działu DIY.

Źródło zdjęcia: Shutterstock