1. Ludzie, którzy czytają książki, żyją dłużej

Zastanawiacie się, w jaki sposób czytanie książek może sprawiać, że żyjemy dłużej? Według naukowców z Uniwersytetu Yale czytanie książek powoduje większe zaangażowanie poznawcze, które poprawia m.in.:

 • słownictwo,
 • koncentrację,
 • usprawnia proces myślenia
 • wpływa na empatię.

Suma tych pozytywnych aspektów może z kolei wydłużyć życie nawet o 2 lata!  Wyniki badań (przeprowadzonych na ponad 3500 osobach powyżej 50. roku życia) pokazały, że osoby, które czytają książki przez 30 minut dziennie żyją średnio o 23 miesiące dłużej niż osoby, które nie czytają w ogóle lub czytają czasopisma. A ty, zrealizowałeś już swój dzienny cel?
 

Dlaczego warto czytać książki? Langer
 

 1. Co daje czytanie książek? Jesteśmy bardziej empatyczni!

Oddanie się lekturze może ułatwiać kontakt z innymi. Czytanie jest sposobem na ucieczkę od własnego życia, umożliwia poznanie różnych perspektyw i postawienie się na miejscu postaci.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Science”, fikcja literacka może pomóc czytelnikom zrozumieć, co myślą bohaterowie, dzięki poznaniu ich emocji. Patrząc na świat z nowego punktu widzenia, stajemy się bardziej empatyczni, zdolni do pojmowania i akceptowania różnic oraz rozumienia stanów psychicznych, przekonań czy pragnień.
 

Dlaczego warto czytać książki? KRyminał
 

 1. Dlaczego warto czytać książki? Dla dobrego snu!

Co daje czytanie książek wieczorem? Okazuje się, że rytuał czytania przed snem może mieć zbawienny wpływ na jakoś naszego snu, a co za tym idzie odpowiedniego odpoczynku po całym dniu zajęć.

Oderwanie się od świecących ekranów pomaga się zrelaksować, bez narażania mózgu na ciągłe pobudzenie dodatkowymi bodźcami. Takie wyciszenie sygnalizuje ciału, że pora na sen, co może nastąpić o wiele szybciej i pozwoli ci się wyspać. Zamiast sprawdzać służbowe mejle lub przeglądać internet przed snem, sięgnij po dobrą książkę. Podziękujesz sobie następnego dnia!
 

Co daje czytanie ksiażek? Fantastyka
 

 1. Dlaczego warto czytać książki? Dla dobra mózgu! 

Tak, jak trening mięśniowy pomaga zachować zdrowie naszemu ciału, tak czytanie jest ćwiczeniem, które pomaga utrzymać mózg w dobrej kondycji.

Udowodniono, że rozwiązywanie zagadek i czytanie z wiekiem spowalnia demencję i rozwój choroby Alzheimera. Regularne stawianie sobie wyzwań związanych z wysiłkiem intelektualnym buduje zdolność mózgu do radzenia sobie z chorobami typowymi dla wieku dojrzałego. Czytaj i ćwicz swój mózg codziennie – my możemy pomóc w wyborze kolejnej lektury.
 

Co daje czytanie książek? Ten pierwszy ostatni dzień
 

 1. Ludzie sukcesu to zapaleni czytelnicy

Jeśli dotychczasowe argumenty dotyczące tego, co daje nam czytanie książek to dla ciebie wciąż za mało, to mamy jeszcze jeden z takich, które potrafią zadziałać na wyobraźnię. Co wspólnego mają współcześni ludzie sukcesu i pionierzy wielu branż? Niemal wszyscy to zapaleni czytelnicy! Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że osoby osiągające wysokie wyniki w swoich dziedzinach stale dążą do samodoskonalenia i odkrywania nowych możliwości. Wiele z nich uważa, że kluczem do sukcesu jest właśnie czytanie, które rozwija kreatywność i pogłębia wiedzę.

Podobno Bill Gates czyta około 50 książek w ciągu roku, a Mark Zuckerberg ma postanowienie, żeby czytać jedną książkę na dwa tygodnie.
 

Dlaczego warto czytać książki? Schronisko

 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły: 


 

 1. Co daje czytanie książek? Zasób słownictwa

Oprócz poprawy inteligencji emocjonalnej i poznawczej, czytanie umożliwia dzieciom szybsze poznawanie większej ilości słów, a dorosłym pozwala o nich nie zapominać. Ekspozycja na słownictwo poprzez czytanie jest korzystna dla osiągnięć edukacyjnych uczniów, a czytelnikom w każdym wieku daje możliwość lepszego porozumiewania się np. w bardziej precyzyjny sposób.|
 

Dlaczego warto czytać książki? HIstoria
 

 1. Dlaczego warto czytać książki? Dla relaksu! 

To zdecydowanie jeden z najlepszych powodów, dla którego warto czytać książki! Opowieść, która pochłania bez reszty lub książka, która eksploruje twój ulubiony temat to doskonały sposób na relaks. Może złagodzić napięcie w mięśniach i pozwala mózgowi odpocząć. Co ważne, badania sugerują, że czytanie może w znaczący sposób zmniejszyć poziom stresu. Naukowcy z Sussex University w 2009 roku wykazali, że wystarczy zaledwie sześć minut czytania, by zmniejszyć stres u czytelnika nawet o 68%.
 

Co daje czytanie książek? Thriller
 

 1. Co warto czytać?

Oprócz ulubionych tytułów oraz tych, które pogłębiają naszą wiedzę w wybranym temacie, lista książek, które warto przeczytać jest długa i otwarta. Propozycją, którą na pewno zawsze warto rozważyć są książki noblistów, jak choćby Annie Ernaux . W wyborze lektury pomóc mogą także statystyki popularności - w ostatnim czasie przeżywamy prawdziwy boom na literaturę young adult z hitową "Rodziną Monet" na czele. Nowości wydawnicze to kolejna lista, którą warto śledzić, by wybrać coś dla siebie. 

Poza tym nieustającą popularnością cieszą się w polskie książki kryminalne, a w wśród nich tacy autorzy jak:

Po więcej inspiracji zajrzyj na nasze zestawienie TOP100, czyli najlepiej sprzedających się książek.
 

Co daje czytanie książek? Mentalista
 

Więcej książkowych inspiracji znajdziesz na Empik Pasje w dziale poświęconym pasji do czytania.
 

Światowy Dzień książki
 

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com