Lata (okładka  twarda, 01.2022)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Sprzedaje empik.com : 25,27 zł

25,27 zł 39,90 zł *
* Porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Annie Ernaux to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, a jej autobiograficzne "Lata" po raz pierwszy ukazują się po polsku.

„Czy byłabym szczęśliwsza, mając inne życie?” – zdaje się stale pytać Ernaux, prowadząc nas przez kolejne dekady swej biografii, które w mistrzowskim laboratorium jej prozy stają się zarazem biografią całego pokolenia. Od czasów niedostatku po lata kapitalistycznego przesytu. Od powojennej młodości, kiedy rytm życia w małym normandzkim miasteczku wyznaczały święta religijne, po dorosłość, kiedy z religijną gorliwością czytało się Simone de Beauvoir. Od wstydu wychowania w robotniczej rodzinie po wstydliwe przyjemności klasy średniej. A wszystko to na tle wielkiej historii, której motywem przewodnim było wyzwolenie. Wyzwolenie polityczne, wyzwolenie seksualne, wyzwolenie z klasowych ograniczeń. Ernaux mierzy się z zagadnieniami rewolucji obyczajowej, postępującego konsumpcjonizmu i sekularyzacji, przywołuje przełomowe momenty dla historii Francji i Europy. „Chciałabym te liczne obrazy siebie, rozdzielone, niezsynchronizowane, połączyć nicią opowieści o swojej egzystencji od narodzin w czasie II wojny światowej aż do dzisiaj. O istnieniu poszczególnym, lecz jednocześnie wtopionym w historię pokolenia”.

Choć Ernaux boleśnie odsłania własne korzenie, udaje się jej zachować dystans, a dzięki brawurowej formie literackiej i wielkiej pisarskiej odwadze oddaje czytelnikom dzieło wybitne i kompletne – opowieść o sobie, konkretnej kobiecie, i o całej generacji, o każdym z nas.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1287104461
Tytuł: Lata
Autor: Ernaux Annie
Tłumaczenie: Budzińska Magdalena, Jarosz Krzysztof
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: francuski
Liczba stron: 240
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-01-12
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 210 x 20 x 130
Indeks: 40753881
średnia 4,5
5
73
4
20
3
3
2
1
1
6
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
16 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
20-12-2022 o godz 07:14 przez: Anna Tupaczewska | Zweryfikowany zakup
Doskonała literatura: dziennik intymny i historia najnowsza. Zupełnie nowa perspektywa i doskonale ukazane moszczenie się w świecie jednostki, kobiety, co ważne, bo takiego punktu widzenia nie poznajemy często. Dla mnie wielce inspirujące. Czas przyjrzeć się swojemu życiu
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
23-11-2022 o godz 12:40 przez: jadwiga | Zweryfikowany zakup
Szczerze, spodziewałam się, że książka mnie porwie. W końcu opisywane są lata i mojego życia. Metrykalnie jestem blisko autorki. Nie dotrwałam do końca, książka jest u mojego siostrzeńca. Ciekawe czy wytrwa do ostatniej strony.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
10-12-2022 o godz 18:57 przez: Beata Kalinowska | Zweryfikowany zakup
Czyta się jak sprawozdanie z naszego życia od dzieciństwa do dojrzałości. Pozwala przypomnieć stare czasy i ich ducha a Annie Ernaux robi to niezwykle wyrafinowanie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-01-2023 o godz 13:40 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Dobra książka dla ludzi z życiowym doświadczeniem, ale i dla młodszych szukających sensu życia w świecie pełnym toksycznych półprawd i kłamstw typy PINOKIO.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
09-11-2022 o godz 08:14 przez: tom | Zweryfikowany zakup
Biografia ujęta z osobistej, intymniej i szerszej perspektywy rozpędzonego sekularyzmu i konsumpcjonizmu oraz rewolucji obyczajowych….
Czy ta recenzja była przydatna? 0 2
5/5
29-08-2022 o godz 13:09 przez: Beatka | Zweryfikowany zakup
Fantastyczna. Zmuszająca do nieustannej refleksji. Pięknie napisana. Bardzo, bardzo osobista.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
22-11-2022 o godz 20:50 przez: Edyta Tusz | Zweryfikowany zakup
Nie potrafię tego czytać. Po prostu mnie nudzi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-06-2022 o godz 13:43 przez: Aleksandra | Zweryfikowany zakup
Doskonały obraz zmian społeczno kulturowych!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
22-01-2023 o godz 00:27 przez: Ewa | Zweryfikowany zakup
Miłe powroty do czasu dzieciństwa
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-01-2023 o godz 18:07 przez: Andżelika Osińska | Zweryfikowany zakup
Świetna książka. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-11-2022 o godz 20:43 przez: Wojciech | Zweryfikowany zakup
Produkt zgodny z opisem
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-12-2022 o godz 21:35 przez: Edyta234 | Zweryfikowany zakup
Piękna książka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-11-2022 o godz 14:55 przez: Joanna Marlicka | Zweryfikowany zakup
Fantastyczna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-11-2022 o godz 11:12 przez: CzasoStrefa.pl
Recenzję Lat piszę trochę po czasie. O tej książce powiedziano już wiele, przeważają pozytywne opinie, wręcz zachwyty. Lekturę przyszło mi kończyć kilka dni po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Dlaczego właśnie ta pozycja okazała się być dobrym wyborem na ciężki czas? Główna refleksja tej lektury jest taka, że wszystko mija. Choć każda generacja doświadcza innego świata niż poprzednia, każda z nich de facto przechodzi przez takie same etapy życia i ma w nich podobne problemy. Dla członków poszczególnych grup wiekowych liczyło się tu i teraz. To, co w rzeczywistości zajmowało tych ludzi najbardziej, zależało od tego, czy byli wówczas dziećmi, studentami, młodymi rodzicami czy osobami w średnim i starszym wieku. Dowiadujemy się, jakie sprawy wstrząsały całym społeczeństwem, jakie przedmioty każdy chciał mieć w domu, jakie filmy oglądano i co czytano. Choć pozornie nie są to identyczne rzeczy, jakie możemy znać z autopsji i własnych niedzielnych obiadów, to analogie wysnuć nietrudno. Wówczas owi ,,my” z kart książki stają się niesamowicie bliscy. Świat, który opisuje Ernaux, ma wiele barw, wszystkie wyraziste, ale żadna nie jest sztucznie podkręcana. Język, jakim operuje, jest plastyczny, momentami dosadny. Niemalże czuć upał letnich popołudni, ścisk tłumu w masowych demonstracjach. Czytelnik zdaje się także słyszeć hałas ulic, tubalny głos mężów stanu na wiecach. To wszystko sprawia, że tę powieść czyta się tak dobrze. W tym trudnym czasie Lata uczą przyjmować rzeczywistość, w której przyszło nam żyć, ale też wyraźnie pokazują, że wszystko się zmienia. Przetrwajmy trudne dni i wypatrujmy lepszych. Więcej na: CzasoStrefa
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
29-10-2022 o godz 19:07 przez: Anonim
Annie Ernaux Lata, autorka to tegoroczna Noblistka w dziedzinie literatury. Zawsze gdy zostaje ogłoszony laureat, to wzbudza się we mnie ciekawość do poznania twórczości, jeśli jej nie znam. Akademia Szwedzka uhonorowała ją za "odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci". Lata rozpoczynają się cytatem z Antona Czechowa "Trzy siostry" mówiący o refleksji na temat obecnego życia i czy ono z czasem będzie nam się wydawało dziwne, niemądre, niedostatecznie czyste, może nawet grzeszne.... Książka nie jest podzielona na rozdziały, jednak uważam, że rolę tę pełnią opisy poszczególnych fotografii, po których następuję opowieść czasów, z których fotografia pochodzi. Opisy są pełne realizmu, ujęte w sposób nader bezpośredni powowdują, że płyniemy i odczuwamy klimat kolejnych lat. Czytelnik poszukuje w tych opisachwłasnego życia. Zaczynamy od czasów po wojnie, gdzie "cisza była tłem rzeczy, a rower odmierzał prędkość życia". Ludzie cieszyli się ze wszystkiego co mieli, nie marnowali niczego, oszczędzali wszystko starali się wykorzystać do końca. Opisuje proste życie, które płynie w rodzinie, bieg ososobistej egzystencji wypełniony codziennością, spokój i opowieści przy stole. I nagle jawi nam się rok 1968r jako granica pewnej epoki, rok w którym umiera generał de Gaulle. Rok wielkiego buntu i przeobrażenia społecznego. Autorka używa stwierdzeń, które genialnie pokazują przemijanie, we wszystkich aspektach życia. Teraz zaczyna królować konsumpcjonizm, w którym rzeczy dawały szczęście, ideały przybierają postać przedmiotów i rozrywki. Wynalazienie pigułki antykoncepcyjnej, daje kobietom wolność od strachu i wstydu oraz bagażu rzuconego przez matki. Kolejne lata płyną, w których Ernaux opisuje, że lekartswem na kryzys była przedsiębiorczość, była prawem naturalnym i oznaką nowoczesności, miała uratować świat. Światem zaczyna rządzić nowoczesność. Człowiek zaczyna żyć w obfitośći wszelkich informacji, wystarczy wpisać jedno słowo klucz do internetu i już dostajemy odpowiedź, zalewa nas lawina informacji. Wybierzcie się w tę podróż, bo to piękne historie, piękne lata, chociaż nie zawsze łatwo nam było żyć. Pokazała w sposób mistrzowski przeobrażenia na każdym polu – społecznym, obyczajowym, politycznym, artystycznym. MB
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
10-01-2023 o godz 15:36 przez: Judyta Stypułkowska-Szyszko
Totalny bełkot. Ktoś zapisuje każdą myśl, która mu przychodzi w pijackim widzie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego