Katarzyna Bonda

Dane podstawowe 

  • Imię i nazwisko: Katarzyna Bonda 

Katarzyna Bonda

Mistrzyni polskich kryminałów – Katarzyna Bonda, ma na swoim koncie wiele ciekawych książek. Tworzy ona również powieści sensacyjne, thrillery, a także spełnia się w literaturze faktu. Jak to się stało, że zaczęła pisać książki? 

Dzieciństwo i młodość autorki 

Katarzyna Bonda pochodzi z Białegostoku, z rodziny o białoruskich korzeniach. Dzieciństwo spędziła w Hajnówce, którą ciepło wspomina. Tam ukończyła szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. Ma młodszego brata. Jej mama – Nina, pochodziła z Wólki Wygonowskiej.  

Po ukończeniu szkoły średniej Katarzyna Bonda wyjechała do Warszawy, gdzie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku dziennikarstwo. Jednocześnie studiowała scenopisarstwo na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.  

Jak Katarzyna Bonda została pisarką? 

Duży wpływ na literackie zamiłowania Katarzyny Bondy miała jej mama, która pracowała jako bibliotekarka w Hajnówce. Później do czytania zachęcała ją również wychowawczyni ze szkoły średniej. Jednak zanim Katarzyna Bonda na dobre zafascynowała się tworzeniem literatury, chciała zostać pianistką. Trenowała nawet po kilka godzin dziennie. Prócz tego grała w siatkówkę w liceum i przykładała się do ćwiczeń fizycznych.  

Pisarka chciała iść na akademię muzyczną i spełniać się jako pianistka w filharmonii. Jednak występów szczerze nienawidziła i nie miała talentu do komponowania. W końcu zrozumiała, że nie zostanie muzykiem. Postanowiła więc znaleźć sobie inne zajęcie. Padło na dziennikarstwo. Ukończyła odpowiednie studia i pracowała przez 12 lat jako dziennikarka, m.in. w redakcjach „Newsweeka”, „Super Expressu”, „Wprost”, „Naj”, „Expressu Wieczornego” czy „Kuriera Podlaskiego”. Wykładała w szkole kreatywnego pisania w stolicy oraz sama utworzyła szkołę i portal internetowy o pisaniu.  

Momentem zwrotnym w jej życiu był śmiertelny wypadek samochodowy, który spowodowała. Miała 28 lat i stanęła przed sądem jako oskarżona. Sąd skazał ją na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wówczas postanowiła porzucić dziennikarstwo i zająć się na poważnie pisarstwem. 

Pierwsze i kolejne powieści 

Debiutem literackim Katarzyny Bondy była powieść kryminalna „Sprawa Niny Frank”. Spotkała się  ona z bardzo dobrym odbiorem krytyków i została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Wydawnictwo Media Express wyróżniło ją nagrodą Debiut Roku.  

Książka ta rozpoczęła słynną serię o Hubercie Meyerze, psychologu śledczym. Katarzyna Bonda  wydała jeszcze dwie powieści z tym bohaterem w roli głównej: „Tylko martwi nie kłamią” w 2010 roku oraz „Florystka” w 2012 roku.  Postać ta pojawiła się epizodycznie w napisanym w 2015 roku „Okularniku”, który zdobył nagrodę Bestsellera Empiku w kategorii literatura polska.  

Katarzyna Bonda jest autorką serii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”, nazwanej tetralogią kryminalną, w skład której wchodzi: „Okularnik ZIEMIA”, a także „Pochłaniacz POWIETRZE”, „Lampiony OGIEŃ” i „Czerwony pająk WODA”. 

Co ciekawe, prawa do wydań zagranicznych jej powieści kryminalnych zostały dotąd sprzedane do 15 krajów na świecie, w tym zakupiły je największe wydawnictwa, takie jak Hodder & Stoughton i Penguin Random House.  

Prywatnie Katarzyna Bonda była żoną Piotra Sadurskiego, z którym ma córkę Ninę. Była też związana z innym pisarzem, Remigiuszem Mrozem, twórcą m.in. serii kryminałów o Joannie Chyłce.  

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Wybrani autorzy
  • więcej
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena