Koszyczek wielkanocny – tradycyjne święcenie pokarmu

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to tradycja kościoła katolickiego w Polsce. Jest to obrzęd, podczas którego dziękuje się za plony, a święconka symbolizuje zmartwychwstanie i życie. W niektórych wspólnotach święcenie to po prostu krótka modlitwa i pokropienie wodą święconą koszyczków wielkanocnych. W innych wspólnotach wszystkie pokarmy wykłada się na długi stół, a dopiero potem przystępuje do obrzędu błogosławieństwa.

Tradycyjnie wszystko, co jest w koszyczku, zostawia się do spożycia na śniadanie wielkanocne. Śniadanie rozpoczynamy od dzielenia się święconką, czyli jedzeniem małych kawałeczków koszyczkowych pokarmów.

 

Koszyczki wielkanocne

 

Jak przygotować koszyczek wielkanocny?

Najłatwiej jest przygotować pokarmy do święcenia w koszyczku wielkanocnym z płaskim dnem, chociaż to nie ma ogromnego znaczenia. Koszyczek musi być wystarczająco duży, żeby zmieścić wszystkie elementy obowiązkowe. Nie ma ich za wiele, więc rozmiar koszyczka będzie raczej mały.

Dno koszyczka można wyłożyć białą serwetką. Drugą serwetką warto koszyczek od góry przykryć. Każdy element dobrze zawinąć w papier śniadaniowy, żeby był dobrze zabezpieczony. Sól można przesypać do małej solniczki lub małego pojemniczka, z którego się nie wysypie. Kiedy wszystko ułożymy w koszyczku, przykryjmy go białą serwetką. Niektórzy ozdabiają koszyczki wstążeczkami, bukszpanem, baziami, kwiatuszkami. Nie jest to obowiązkowe, ale nadaje świątecznego charakteru.

Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?

  • Chleb i baranek

Chleb w tradycji katolickiej symbolizuje Jezusa, a w polskiej jest również symbolem dostatku. Dlatego do koszyczka wielkanocnego wkłada się chleb, będący „owocem pracy rąk ludzkich”, który przypomina o ogromnie pracy wielu ludzi. Przypomina też o potrzebie dzielenia się z innymi – stąd w modlitwie nawiązanie do cudu rozmnożenia chleba. Baranek symbolizuje przede wszystkim zmartwychwstanie, czyli zwycięstwo Jezusa nad śmiercią.

  • Wędliny i kiełbasa

Większość ludzi wkłada do koszyczka wielkanocnego kawałek odparzonej lub wędzonej kiełbasy. Inni wkładają też mały kawałeczek szynki. W niektórych regionach wkłada się do koszyczka wielkanocnego po plastrze każdej wędliny, którą będzie się serwowało w trakcie Wielkanocy.

Mięso i wędliny symbolizują ofiarę baranka, czyli Jezusa Chrystusa. Są też pamiątką wszystkich potraw spożytych podczas Ostatniej Wieczerzy. Mają nam zapewnić dobrobyt.

  • Jajka

Jajko na twardo to element obowiązkowy koszyczka wielkanocnego. Jajka symbolizują życie oraz odrodzenie. Dzielenie się nimi to dzielenie się radością z życia i radością zapowiedzi życia wiecznego.

  • Sól

Sól jest ostatnim obowiązkowym elementem koszyczka wielkanocnego. Chroni od zepsucia i symbolizuje ochronę przed złem.

Co jeszcze można włożyć do koszyczka wielkanocnego?

Do koszyczka można też włożyć chrzan, symbol siły, masło, kawałek babki wielkanocnej i wszystko to, co uznamy za warte poświęcenia. Pamiętam, że w dzieciństwie naciskałam na wkładanie do koszyczka kilku kostek czekolady, którymi z radością się dzieliłam w niedzielny poranek. Jeśli w rodzinie są dzieci, przygotowanie koszyczka może być ich zadaniem. Nie jest to trudne, a daje mnóstwo frajdy!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock