Laminator – co to jest i jak działa?

Laminator to niewielkie urządzenie, zwykle niewiele szersze od kartki A4 i dużo krótsze. Służy do laminacji dokumentów, a więc ich zabezpieczenia specjalną powłoką (folią laminacyjną), dzięki której stają się odporne na rozerwanie, zalanie lub zabrudzenie. Zalaminowanego dokumentu nie da się również mocno pognieść, bo wspomniana folia jest stosunkowo sztywna, a przy tym na tyle elastyczna, by zabezpieczone przy jej pomocy ogłoszenie można było powiesić np. na okrągłym słupie informacyjnym.

Jak działa laminator? 

Działanie laminatora uzależnione jest od jego rodzaju, występują bowiem dwa typy tego urządzenia: zgrzewające folię na gorąco lub na zimno. Tym, co łączy obie metody jest właśnie folia laminacyjna w formie kieszonki, na wewnętrznej stronie pokryta specjalnym klejem aktywowanym przez sprzęt. Tożsamy jest również sposób obsługi. Dokument należy umieścić w kieszonce, po czym całość wsunąć dolną krawędzią (fabrycznie zgrzaną) do szczeliny w laminatorze. Sprzęt po chwili zacznie „wciągać” dokument i zgrzewać go odpowiednią dla siebie metodą.

 

Laminator TRACER TRL-A3

 

Laminacja na gorąco odbywa się za sprawą rozpuszczenia przez laminator kleju na folii. Dzięki temu przywiera ona dokładnie do dokumentu, a przez nacisk urządzenia, które na nim wywiera, nie trzeba obawiać się o powstawanie nieestetycznych pęcherzyków powietrza. Folie zawsze są nieco większe niż papier, do którego zostały przeznaczone, pozostawiając niewielkie marginesy na zgrzanie jej dookoła bez kartki, co zapewnia najwyższą wytrzymałość.

 

Folia do laminowania A4 80mic 100kpl

 

Laminacja na zimno opiera z kolei swoje działanie o nacisk rolek laminatora na papier oraz folię. Odpowiednio silny sprawia, że klej przywiera do papieru w sposób solidny i równomierny. I w tym przypadku wybiera się folie nieco większe od formatu laminowanego dokumentu, by szczelnie zamknąć brzegi.

 

FOLIE LAMINACYJNE BŁYSZCZĄCE 75 X 105 MM 80 µM 100 SZT. ARGO

 

Do czego przydaje się laminator? 

Laminator biurowy przydaje się przede wszystkim do zabezpieczania ważnych dokumentów. Takich, które nie będą wymagały później podpisania – np. zawierających instrukcje działania poszczególnych sprzętów czy obowiązujące na danym stanowisku zasady BHP. Zawieszone na ścianie, drzwiach czy tablicach informacyjnych, będą mogły wisieć nawet kilka lat bez ryzyka ich rozerwania czy zżółknięcia lub blaknięcia kolorów na skutek działania promieni słonecznych.

 

Laminator Fellowes Lunar A3

 

Urządzenie można także wykorzystać do ochrony przed wodą ogłoszeń wieszanych na zewnątrz budynku (np. godzin otwarcia biura) czy nad umywalką (np. prośby o korzystanie z suszarki do rąk, a nie ręczników papierowych). To też świetna metoda na wzmocnienie wizytówek oraz innych drobnych dokumentów, takich jak legitymacja uprawniająca do wykonywania danego zawodu. Nowoczesne laminatory często umożliwiają również laminowanie plastikowych kart. Wówczas pomagają przedłużyć żywotność kart dostępu do biura, parkingowych i wielu innych.

 

Leitz Laminator ILAM Home A4, fioletowy

 

Laminator do biura – czy warto go mieć?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zalety tego urządzenia, a także jego niską cenę (kosztuje zwykle od kilkudziesięciu do 200 zł) oraz niewielki rozmiar, można śmiało przyjąć, że laminator do biura jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu, że zwiększa odporność dokumentów, ogłoszeń, regulaminów i instrukcji na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenie lub zalanie, znika konieczność regularnego wywieszania tej samej informacji.

 

Laminator GBC Fusion 1100L, A3

 

Z kolei laminowanie materiałów szkoleniowych, które nie ulegają zbyt często aktualizacjom, a które są wielokrotnie przekazywane z rąk do rąk (np. prezentowany uczestnikom wzór faktury), może znacznie obniżyć zużycie papieru w firmie. Nie trzeba ich będzie bowiem na nowo drukować przed każdym spotkaniem z nowymi pracownikami.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock