Podstawowe części roweru

 • rama główny element konstrukcyjny roweru. Najczęściej wykonana jest z aluminium, stali lub karbonu, jednak zdarzają się także ramy z wykonane tytanu. Jej geometria i kształt definiują rodzaj i typ roweru, jak również wpływają na responsywność jednośladu. Budowa ramy oraz znajdujące się w niej otwory montażowe niejednokrotnie z góry narzucają rodzaj osprzętu jaki może być na niej zamontowany.

 • siodełko – jak sama nazwa wskazuje, element roweru, na którym się siedzi. Połączone jest z ramą za pośrednictwem wspornika nazywanego sztycą podsiodłową. Samo siodełko może mieć różne kształty, jak również być wykonane z różnego rodzaju materiałów.  Jego prawidłowy dobór to sprawa bardzo indywidualna która, uzależniona jest od budowy anatomicznej użytkownika.

 

Rowery i akcesoria

 

 • kierownica – element konstrukcyjny roweru służący do kierowania jednośladem. To do niej również przymocowany jest osprzęt w postaci klamek, manetek, klamkomanetek, dźwigni hamulca czy blokad amortyzatorów. Może być prosta albo gięta (np. typu baranek; bycze rogi) a jej kształt uzależniony jest od rodzaju roweru. Za pośrednictwem mostka i sterów połączona jest bezpośrednio z rurą sterową widelca.

 • widelec – element konstrukcyjny roweru, w którym osadzane jest przednie koło. Połączony jest z ramą przez osadzoną w sterach rurę sterową. Połączony bezpośrednio z mostkiem i dalej z kierownicą umożliwia kierowanie rowerem. Widelec może być sztywny lub amortyzowany. To do niego przykręcane są elementy układu hamulcowego w postaci szczęk lub zacisków.

 

Rowery górskie

 

Dzięki tym częściom rower może jechać

 • koła – jeden z głównych elementów konstrukcyjnych roweru o wiadomym zastosowaniu. Koło składa się z piasty, szprych oraz obręczy. Na rynku dostępne są również koła zintegrowane, które produkowane są w całości. Osadzane są w ramie roweru za pośrednictwem osi, której najpopularniejszymi standardami są Quick Relase (szybkozamykacz) lub Thru-Axle (sztywna oś). Od rodzaju obręczy natomiast oraz typu zamontowanego w rowerze osprzętu koła mogą być przygotowane pod hamulce szczękowe, tarczowe lub rolkowe. Najpopularniejszymi standardami dotyczącymi wielkości kół są rozmiary 26”, 27,5”, 28” i 29”.

 • korba – jeden z głównych elementów układu napędowego roweru, do którego za pośrednictwem połączeń gwintowanych przykręcone są pedały. Wyposażona w jedną, dwie lub trzy tarcze zębatek za pośrednictwem łańcucha przenosi ruch obrotowy bezpośrednio na zębatki tylnego koła, tym samym wprawiając je w ruch. Korba poprzez oś suportu osadzona jest w mufie roweru. Ramiona korby natomiast w zależności od rodzaju i rozmiaru roweru, jak również budowy anatomicznej samego rowerzysty mogą mieć różną długość. Najczęściej spotyka się ramiona korby w rozmiarach 170, 172,5 oraz 175 mm.

 

Rowery miejskie

 

 • łańcuch – element łączący zębatki korby z kasetą, wolnobiegiem lub zębatką tylnego koła. Odpowiada za bezpośrednie przeniesienie ruchu obrotowego korby na tylne koło. Jego długość oraz szerokość uzależniona jest od rodzaju i typu napędu znajdującego się w rowerze.

 • kaseta/wolnobieg – elementy układu napędowego roweru montowane na piaście tylnego koła roweru. Jest to pakiet zębatek dzięki którym za pomocą tylnej przerzutki możliwa jest zmiana przełożeń w rowerze. Różnica pomiędzy wolnobiegiem i kasetą jest taka, że kaseta montowana jest bezpośrednio na zintegrowanym z piastą bębenku, natomiast wolnobieg to zintegrowany pakiet, wewnątrz którego znajduje się system zapadkowy.

 

rowery trekkingowe

 

Przerzutki rowerowe

 • przerzutka przednia – element układu napędowego roweru montowana bezpośrednio do ramy lub za pomocą obejmy. Odpowiada za możliwość zmiany przełożeń w rowerze. Sterowanie przerzutką odbywa się za pomocą manetek lub klamkomanetek montowanych na kierownicy, lub w przypadku starszych roweru, manetek przykręcanych bezpośrednio do ramy, które połączone są z przerzutkami za pomocą linek.

 

przerzutki

 

 • przerzutka tylna – element układu napędowego roweru odpowiadający za możliwość zmiany przełożeń.  Dwoma najpopularniejszymi typami przerzutek tylnych są przerzutki zewnętrzne oraz wewnętrzne (planetarne). Przerzutka zewnętrzna montowana jest do ramy roweru za pośrednictwem haka, natomiast wewnętrza zintegrowana jest z piastą tylnego koła roweru. Różnica pomiędzy nimi są następujące:

  • przerzutka zewnętrzna jest bardziej narażona na mechaniczne uszkodzenia oraz wpływ zewnętrznych czynników, a zmiana przełożeń może odbywać się wyłącznie w trakcie pedałowania. Ze względu na charakterystykę pracy uniemożliwia ona zamontowanie zewnętrznej osłony na łańcuch. Jest lżejsza, łatwiejsza w serwisowaniu oraz oferuje większy zakres przełożeń niż przerzutka wewnętrzna.
  • przerzutka wewnętrzna jest odporna na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych, pozwala na zmianę przełożeń w trakcie postoju jak również umożliwia zastosowanie zewnętrznej osłony na łańcuch. Jest cięższa niż klasyczny rodzaj przerzutki, posiada mniejszy zakres przełożeń a jej serwisowanie zazwyczaj wymaga udanie się do wyspecjalizowanego serwisu.

 

rowery dla dzieci

 

Bezpieczeństwo jest podstawą

 • hamulce – najpopularniejszymi typami hamulców są hamulce obręczowe (klasyczne, v-brake; cantilever), tarczowe (mechaniczne, hydrauliczne) lub bębnowe. Wszystkie typy hamulców montowane w rowerze są hamulcami typu ciernego. Siła, modulacja oraz sposób hamowania uzależniony jest od typu hamulca, jakości zastosowanych komponentów oraz od zewnętrznych warunków atmosferycznych (nie dot. hamulców bębnowych). Sterowanie układem hamulcowym odbywa się za pomocą klamek lub klamkomanetek zamontowanych na kierownicy, lub poprzez system nożny, gdzie zablokowanie koła następuje przez zablokowanie pedałów lub kręcenie nimi do tyłu.

Po więcej porad dotyczących sprzętu oraz technik jazdy zapraszamy do działu Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock