Ranking kasków rowerowych 2024 – 10 najlepszych modeli

Bazując na własnym doświadczeniu, przygotowaliśmy ranking kasków rowerowych 2024, które w naszej ocenie zdecydowanie godne są polecenia.

  1. Kask rowerowy Kross MTB XC ELEVARE

Ranking kasków rowerowych otwieramy kaskiem Kross XC Elevare. Jest to model skierowany do sympatyków kolarstwa górskiego, który ze względu na swój opływowy kształt, lekką konstrukcję oraz ilość otworów wentylacyjnych (21), doskonale sprawdzi się podczas maratonów i rekreacyjnej jazdy po leśnych duktach czy szutrowych ścieżkach. Wykonany został w technologii in-mold, polegającej na stałym połączeniu zewnętrznej skorupy z pianką. Zastosowanie tego rozwiązania zdecydowanie wpływa nie tylko na bezpieczeństwo użytkownika, ale również na trwałość samego kasku. Kross XC Elevare został wyposażony w system regulacji, który za pomocą pokrętła pozwala optymalnie dopasować rozmiar kasku do obwodu głowy. Znajdziemy tu także regulowane paski zapinane na zatrzaskową klamrę. Producent wyposażył model w odpinany daszek, skutecznie chroniący twarz rowerzysty przed słońcem, deszczem, a także nisko zwisającymi gałęziami i liśćmi. Co prawda jest to produkt skierowany głównie do sympatyków MTB, niemniej jego uniwersalny kształt, ciekawy design oraz niewielka, bo wynosząca ok. 232 g waga, sprawiają, że chętnie użytkowany jest również przez innych miłośników rowerowania. Co więcej, z powodzeniem może być wykorzystywany na deskorolce, hulajnodze czy rolkach.

 

Kask rowerowy Mtb/Xc Kross Elevare R.L

 

  1. Kask rowerowy Kross Attivo

Kolejną propozycją przasnyskiego producenta jest kask rowerowy Kross Attivo. Przemyślany kształt, uniwersalna konstrukcja oraz ciekawa stylistyka sprawiają, że jest to model, który równie dobrze sprawdzi się podczas jazdy po mieście, jak i w trakcie rekreacyjnych wypadów do lasu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kask Attivo znalazł swoje zastosowanie podczas maratonów czy treningów MTB. Za komfort i bezpieczeństwo odpowiada bowiem zabudowana tylna część kasku, skutecznie chroniąca potylicę, a także 23 otwory wentylacyjne, pełniące ważną funkcję podczas wzmożonego wysiłku. Należy również wspomnieć, że całość wykonano w technologii in-mould, co bezpośrednio przekłada się na wytrzymałość oraz stopień ochrony. System regulacji zbudowany jest na podstawie niezawodnego pokrętła, pozwalającego optymalnie dopasować rozmiar kasku do obwodu głowy, jak również regulowanych pasków, utrzymujących kask na swoim miejscu. Kross Attivo w rozmiarze M waży 265 g i jest to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy szukają uniwersalnego, lekkiego rozwiązania na każdą okazję.

Kross, Kask rowerowy, MTB-City Attivo, czarny, rozmiar M
Kross, Kask rowerowy, MTB-City Attivo, czarny, rozmiar M Kross
5/5
124,99 zł
Promocja
126,99 zł  najniższa cena

214,99 zł  cena regularna

Kross, Kask rowerowy, ATTIVO z daszkiem, szary, rozmiar L
Kross, Kask rowerowy, ATTIVO z daszkiem, szary, rozmiar L Kross
5/5
114,99 zł
Promocja
124,99 zł  najniższa cena

214,99 zł  cena regularna

Kross, Kask rowerowy, ATTIVO z daszkiem, czarny, rozmiar L
Kross, Kask rowerowy, ATTIVO z daszkiem, czarny, rozmiar L Kross
5/5
124,99 zł
Promocja
129,99 zł  najniższa cena

214,99 zł  cena regularna

  1. Kask rowerowy Alpina MTB 17

Kask rowerowy Alpina MTB 17 to uniwersalny i funkcjonalny model skierowany nie tylko do amatorów kolarstwa górskiego, ale również rowerzystów traktujących jednoślad jako formę rekreacji czy zabawy. Przemyślana konstrukcja oraz ciekawy design sprawiają, że doskonale sprawdzi się w każdych warunkach, tym bardziej że producent wykorzystał w tym produkcie rozwiązania znane z droższych modeli. Trwała powłoka Ceramic Shell, technologia In-mould oraz materiał Hi-EPS bezpośrednio przekładają się na wytrzymałość oraz absorpcję ewentualnego uderzenia, natomiast za komfort i wygodę odpowiada łatwa w obsłudze klamra Ergomatic, system regulacji Run System Classic czy regulowane paski Y-Clip. Całość wyposażono w funkcjonalny daszek Protective Shield oraz wydajny system wentylacji składający się z 23 ergonomicznie rozmieszczonych otworów. Dodatkowym udogodnieniem jest siatka przeciw owadom, utrzymująca insekty z dala od głowy.

  1. Kask rowerowy Uvex Gravel Y

Kolejnym producentem kasków, obok którego nie można przejść obojętnie, jest firma Uvex. Ich produkty to synonim bezpieczeństwa, jakości oraz komfortu. Nie inaczej jest w przypadku modelu Gravel Y, który został zaprojektowany głównie z myślą o miłośnikach jazdy po szutrach. Zabudowana konstrukcja, chroniąca tylną część głowy oraz wydajny system wentylacji, na który składa się 13 kanałów wentylacyjnych, zapewniają optymalną ochronę oraz wygodę podczas wielu godzin spędzonych na rowerze. Nie bez znaczenia są również zastosowane technologie. Wystarczy wspomnieć o multi-inmould, która w sposób trwały łączy wewnętrzną warstwę EPS z wieloma zewnętrznymi skorupami, Uvex Anatomic IAS, czyli elastyczne skrzydełko umieszczone przy pokrętle regulacyjnym dopasowujące się do kształtu głowy czy obsługiwane jedną ręką zapięcie Uvex Monomatic, znacząco podnoszące funkcjonalność kasku. Wszystko to, w połączeniu z precyzyjnym systemem regulacji oraz jakością wykonania sprawia, że Gravel Y to solidna pozycja, którą podczas podejmowaniu decyzji o zakupie zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.

UVEX, kask rowerowy, gravel y black matt 56-61
UVEX, kask rowerowy, gravel y black matt 56-61 UVEX
5/5
384,99 zł
Promocja
388,99 zł  najniższa cena

449,99 zł  cena regularna

  1. Kask rowerowy Alpina Rootage Evo

Alpina Rootage Evo to pozycja skierowana do miłośników jazdy po górach. Wybierając się na single, ścieżki czy trudne technicznie trasy, zdecydowanie warto zadbać o możliwie najlepsze zabezpieczenie na ewentualność upadku. Rootage Evo, dzięki swojej konstrukcji, nie tylko doskonale chroni całą głowę, ale również zabezpiecza uszy na wypadek uderzenia bocznego. Wykorzystanie przez producenta takich rozwiązań jak Ceramic Shell, absorbujących uderzenia materiałów EPP czy Hi-EPS, sprawia, że kask rowerowy nie tylko doskonale spełni swoją funkcję w awaryjnej sytuacji, ale również doskonale sprawdzi się podczas wielu lat normalnej eksploatacji. Za komfort oraz wygodę użytkowania odpowiadają natomiast system precyzyjnej regulacji 3D Fit i Run System Ergo Flex. Co więcej, kask został wyposażony w duży daszek, chroniący twarz i oczy ridera, a także wydajny system wentylacji, zapewniający odpowiedni komfort cieplny. Warto nadmienić, że na kasku znajdują się dodatkowe miejsca, w których bez problemu można zamontować kamerę czy założyć gogle. Ciekawostką jest również kompatybilność tego modelu z ochraniaczami karku, stanowiącymi dodatkową formę zabezpieczenia rowerzysty. Kask Alpina Rootage Evo waży ok. 510 g co przy tak masywnej konstrukcji stanowi bardzo dobry wynik.

  1. Kask rowerowy Uvex Rise

Kask rowerowy Uvex Rise to produkt zaprojektowany głównie z myślą o kolarzach szosowych. W tej dyscyplinie liczy się przede wszystkim waga oraz aerodynamika. Przy swojej zwartej budowie, ciekawym designie, a także wynoszącej zaledwie 220 g masie, Rise stanowi propozycję godną rozważenia. Oczywiście sam wygląd i waga to nie wszystko. Decydując się na ten produkt, warto również zwrócić uwagę na 11 ergonomicznie rozmieszczonych otworów wentylacyjnych, pozwalających skutecznie chłodzić głowę podczas jazdy w wysokich temperaturach. Brak daszka również należy potraktować jako zaletę, ponieważ podczas jazdy w dolnym chwycie znacząco ograniczałby pole widzenia. Nie można nie wspomnieć również o zastosowaniu przez firmę Uvex technologii double in-mould, mającej wpływ na wytrzymałość kasku, a także na sprawdzony i bezawaryjny system regulacji, pozwalający na optymalne dopasowanie jego rozmiaru do obwodu głowy. Ładny, lekki, dobrze wykonany kask Uvex Rise, w naszej ocenie warty jest polecenia.

  1. Kask rowerowy Uvex Revolt

Miłośnikom adrenaliny i ekstremalnej jazdy po zboczu polecamy model Uvex Revolt. Jest to kask rowerowy full face, który po zdemontowaniu gardy, w prosty sposób można przekształcić w kask typu half-shell. Konstrukcja, budowa kasku czy rodzaj zastosowanych rozwiązań mają za zadanie zminimalizować ryzyko urazu podczas upadku, a także zwiększyć komfort użytkowania. Znajdziemy tu taką technologię jak in-mould, która polega na stworzeniu nierozdzielnej warstwy wewnętrznej pianki EPS spienionej na zewnętrznej powłoce wykonanej z poliwęglanu. Za komfort odpowiada natomiast system regulacji IAS, pozwalający na optymalne dopasowanie kasku. Uvex Monomatic to funkcjonalne zapięcie, które można obsługiwać jedną ręką. Omawiając ten model, nie można nie wspomnieć o wydajnym, składającym się z 16 otworów, systemie wentylacji czy regulowanym i zdejmowanym daszku. Wszystko to sprawia, że funkcjonalność oraz poziom bezpieczeństwa są na bardzo wysokim poziomie. Nie bez znaczenia jest również waga. Uvex Revolt, przy swojej masywnej konstrukcji waży zaledwie 650 g, co stanowi bardzo dobry wynik.

 

Kask rowerowy Uvex Revolt

 

  1. Kask rowerowy Uvex Viva 3

Model Uvex Viva 3 to ciekawa propozycja dla wszystkich rowerzystów szukających funkcjonalnego i uniwersalnego kasku na każdą okazję. Dzięki swojej budowie oraz przemyślanej konstrukcji, Viva 3 równie dobrze sprawdzi się na zatłoczonych ulicach miast, jak i poza nimi. Zabudowana tylna część kasku oraz technologia in-mould, zdecydowanie podnoszą poziom bezpieczeństwa użytkownika. Za komfort natomiast odpowiada wydajny, składający się z 14 otworów system wentylacji, a także takie technologie IAS, Monomatic i FAS, pozwalające na szybkie założenie oraz precyzyjne dopasowanie kasku. Dodatkowymi udogodnieniami są: odpinany daszek, siatka chroniąca przed owadami czy wyjmowana wyściółka. Te proste elementy podczas codziennego użytkowania pełnią bowiem niezwykle istotną rolę.

  1. Kask rowerowy Alpina Rootage

Kolejną propozycją od firmy Alpina w naszym rankingu kasków rowerowych jest model Rootage. Ten zaawansowany produkt z pewnością zapewni optymalne bezpieczeństwo na górskich singlach i ścieżkach. Dzięki zastosowaniu technologii In-mould, w trwały sposób łączącej zewnętrzną ceramiczną powłokę z absorbującym uderzenia materiałem Hi-EPS, sprawia, że jest to produkt przemyślany i skuteczny. Co więcej, w celu zredukowania wagi oraz jeszcze lepszej protekcji głowy, producent dodatkowo wzmocnił zewnętrzną powłokę płytkami z włókna węglowego (Carbon Tec), które wyróżniają ten model na tle konkurencji. Mimo zwartej budowy Alpina Rootage waży 350 g, co jak na tej klasy kask jest doskonałą wartością. Za komfort oraz wygodę użytkowania odpowiadają systemy regulacji i zapięcia tj. Run System Ergo Flex, Ergomatic i Y-Clip oraz składający się z 15 strategicznie rozmieszczonych otworów system wentylacji. Na uwagę zasługują również takie udogodnienia jak funkcjonalny daszek, siatka przeciw owadom czy wykonane z antybakteryjnych materiałów pady, minimalizujące namnażanie się bakterii.

  1. Kask rowerowy Uvex I-Vo

Ostatni model w naszym rankingu kasków rowerowych to solidna pozycja, z której z całą pewnością będą zadowoleni rowerzyści stawiający na wszechstronność. Wykonany w standardzie in-mould kask jest nie tylko bezpieczny i wytrzymały, ale również wygodny. Wszystko za sprawą rozwiązań tj. Uvex FAS, Monomatic czy 3D IAS, które odpowiadają za precyzyjną regulację oraz sposób bezproblemowego zapinania i odpinania kasku. Kluczową funkcję w przypadku tego modelu odgrywa również składający się z 24 otworów system wentylacyjny, zapewniający optymalne chłodzenie głowy nawet podczas jazdy w upalne dni. Warto wspomnieć, że Uvex I-Vo wyposażony został w funkcjonalny odpinany daszek, chroniący twarz i oczy rowerzysty, a także siatkę przeciw owadom, zapobiegającą przypadkowemu dostaniu się insektów pod kask. Ciekawostką jest możliwość zamontowania dedykowanej, sprzedawanej osobno lampki, zwiększającej poziom bezpieczeństwa na drodze. Dzięki niskiej, bo wynoszącej 225 g masie, nawet po wielu godzinach jazdy nie odczuwa się dyskomfortu.

 

Kask rowerowy, Uvex I-vo cc MIPS

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kask rowerowy?

Planując zakup kasku rowerowego, pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest jego przeznaczenie. Inny model powinniśmy wybrać na szosę, gravela czy szeroko pojęte MTB, a jeszcze inny na miasto, do jazdy rekreacyjnej czy zabawy w skate parkach. Poszczególne modele, ze względu na rodzaj konstrukcji, zapewniają optymalną ochronę przy konkretnych aktywnościach. Nie inaczej jest w przypadku ilości otworów wentylacyjnych. Im większa intensywność jazdy, tym wymiana powietrza powinna być lepsza.

Kluczowe znaczenie ma również rozmiar kasku. Musi on być dopasowany do obwodu oraz kształtu głowy. Należy przy tym pamiętać, że zbyt mały rozmiar będzie źródłem ucisku i dyskomfortu, natomiast za duży, poza tym, że będzie zsuwał się na oczy lub kark, nie zapewni dostatecznej ochrony w razie upadku. Dlatego, decydując się na zakup, należy najpierw zmierzyć obwód głowy.

Duże znaczenie ma również sposób regulacji oraz system zapięcia kasku, które pozwalają odpowiednio dopasować go do kształtu głowy. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych technologii. Co prawda, im jest ich więcej, tym cena kasku zazwyczaj jest wyższa, niemniej warto mieć świadomość, że zakup dobrej jakości atestowanego produktu, to inwestycja we własne zdrowie i życie.

Tak prezentuje się nasz ranking kasków rowerowych 2024. Wyżej wymienione marki od wielu lat specjalizują się w produkcji sprzętu oraz akcesoriów rowerowych, co daje gwarancję jakości wykonania. Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy wam podjęcie decyzji o wyborze kasku na nadchodzący sezon.

Więcej rowerowych rankingów i poradników znajdziesz w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock