„Wilk z Wall Street” – 10 lat od premiery

Jeden z najbardziej udanych filmów Martina Scorsese w grudniu skończy 10 lat. Film oparty jest na biografii maklera giełdowego Jordana Belforta i opowiada o jego wzlotach i upadkach w świecie nowojorskiej finansjery. Leonardo DiCaprio w roli głównej był mocnym pretendentem do Oscara za tę kreację. Ostatecznie aktor zdobył swoją pierwszą statuetkę dwa lata później w 2015 roku za występ w „Zjawie” Alejandro González Iñárritu.

W „Wilku z Wall Street” trzeba wyróżnić gwiazdorską obsadę drugoplanową, w tym nominowanego do nagrody dla najlepszego aktora drugoplanowego Jonaha Hilla oraz Margot Robbie, dla której film był również przełomowym występem w karierze.

wilk z wall street dvd

„Witaj w klubie” – 10 lat od premiery

Ron Woodroof (Matthew McConaughey) to lokalny kowboj, który ulega wypadkowi, zostaje porażony prądem w pracy. Po przewiezieniu do szpitala okazuje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Gdy lekarze nie dają mu nadziei na długie życie, zaczyna brać alternatywne leki, które utrzymują go przy życiu dłużej niż przewidywano. Szybko i całkiem nieświadomie staje się aktywistą oraz dystrybutorem leków dla chorych na AIDS.

„Witaj w klubie” to dramatyczny i emocjonalny obraz walki z chorobą oraz przemiany głównego bohatera. Od oszusta i nienawistnego homofoba do tolerancyjnego i wspierającego kolegi. Jego walka o przedłużanie życia, zarabianie pieniędzy i pomaganie innym zarażonym osobom daje mu siłę do nieustępliwego szukania sposobów na obejście restrykcyjnych amerykańskich instytucji i korupcji dużych firm farmaceutycznych.

Do roli w „Witaj w klubie” McConaughey przeszedł niesamowitą fizyczną przemianę, podczas której stracił sporo na wadze. Na uwagę zasługuje także rola i charakteryzacja Jareda Leto.

witaj w klubie dvd

„Kill Bill” – 20 lat od premiery

Dziesięć lat po „Pulp Fiction” Quentin Tarantino znów zaangażował Umę Thurman do kolejnego swojego filmu. Aktorka wcieliła się w rolę Panny Młodej, która szuka zemsty na grupie morderców, którzy próbowali ją zabić.

„Kill Bill” w 2003 roku był najbardziej dochodową premierą wśród filmów Tarantino. To typowy dla reżysera film, w którym miesza swoje ulubione gatunki filmowe, w tym spaghetti western czy filmy kung fu. Bardziej wrażliwych widzów film może porazić rozlewem krwi i żądzą zemsty. Główna bohaterka, czyli Czarna Mamba stała się prawdopodobnie najsłynniejszą i najbardziej przerażającą panną młodą w historii kina.

kill bill dvd

 

„Oldboy” – 20 lat od premiery

Dae-su wychodzi z więzienia. W drodze do domu zostaje porwany i wtrącony do osobliwego, pozbawionego okien pokoju hotelowego. Ktoś regularnie przynosi mu jedzenie, a przez otwory wentylacyjne jest uwalniany gaz, aby go ogłuszyć. Czas mija, a w Dea-su wzbiera wściekłość. Bohater jest zrozpaczony, szuka odpowiedzi, ma halucynacje... Po 15 latach odosobnienia wreszcie zostaje zwolniony i może dokonać zemsty.

„Oldboy” początkowo jest intrygującą grą zagadek, a ostatecznie przeradza się w szokujący obraz brutalności i zemsty. Ustanawia też nową granicę szaleństwa z przemocą w filmie. Scena obiadu z ośmiornicą czy wyrywania zęba to tylko niektóre, które zapadają w pamięć po obejrzeniu tego porażającego thrillera.

„Oldboy” jest centralnym elementem trylogii zemsty Parka Chan-wooka, obok dwóch innych filmów: „Pana Zemsty” i „Pani Zemsty”.

oldboy dvd

„Park Jurajski” – 30 lat od premiery

Ten thriller o dinozaurach Stevena Spielberga to gatunkowy klasyk. Doczekał się kilku mniej lub bardziej udanych kontynuacji, składających się na dwie trylogie: Park Jurajski i Jurassic World. Cała seria zawiera sześć filmów: „Park Jurajski” (1993), „Zaginiony Świat: Jurrasic Park” (1997), „Park Jurajski III” (2001), „Jurrasic World” (2015), „Jurrasic World: Upadłe królestwo” (2018) i „Jurrasic World Dominion” (2022).

„Park Jurajski” to historia o tym, co mogłoby się wydarzyć, gdyby ludzie mogli przywrócić dinozaury do życia dzięki nauce i genetyce. W miarę rozwoju historii obserwujemy, jak trudno jest powstrzymać naturę oraz ludzką chciwość.

Był to film wyjątkowy i przełomowy zarówno ze względu na to, jak został zrealizowany oraz na zastosowanie imponujących efektów specjalnych. „Park Jurajski” szybko zdobył tytuł najbardziej dochodowego filmu wszech czasów i utrzymał ten rekord aż do premiery „Titanica” Jamesa Camerona w 1997 roku.

park jurajski

„Bezsenność w Seattle” – 30 lat od premiery

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników romansów. Film Nory Ephron dał widzom jedną z najlepszych ekranowych par, które zagrały w komedii romantycznej.

Opowiada historię Sama (Tom Hanks) i jego syna Jonaha, który dzwoni do audycji radiowej w imieniu swojego ojca, przyciągając uwagę Annie (Meg Ryana). Kobieta jedzie do Seattle, by ich poznać.

„Bezsenność w Seattle” wykorzystuje miłość od pierwszego wejrzenia i fatalne pomysły na spotkanie, aby ukształtować główną historię miłosną. Jednak to, co mogło być prostym romansem, tu zostaje przekształcone w przezabawny, wzruszający i realistyczny dramat.

Całości dopełnia fantastyczne, naturalne aktorstwo i muzyka. Film przeplatają popularne piosenki miłosne, co powoduje, że jest jeszcze bardziej romantyczny.

bezsenność w seatle

„Człowiek z blizną” – 40 lat od premiery

Dramat Briana De Palmy z 1983 roku to jeden z największych filmów gangsterskich, jakie kiedykolwiek powstały. „Człowiek z blizną” koncentruje się na historii Tony’ego Montany (Al Pacino), byłego więźnia, który staje się potężnym baronem narkotykowym w Miami lat 80. Szybko wspina się po drabinie przestępczości, miażdżąc każdego, kto odważy się stanąć mu na drodze. To początek drogi Montany do niebezpiecznego, ale uwodzicielskiego świata narkotyków, kobiet, przemocy i chciwości.

Film jest od początku do końca niezwykle brutalny i przepełniony brakiem moralności. Jednak ostatecznie jest to szczegółowe studium postaci, z wyśmienitym występem aktora, który wie, że jest w szczytowej formie. Poza tym to także przejmująca tragedia, odsłaniająca najciemniejszą stronę amerykańskiego snu.

człowiek z blizną

„Żądło” – 50 lat od premiery

Pełen akcji i niezwykle zabawny film o napadzie w reżyserii George'a Roya Hilla, rozgrywa się w Chicago epoki kryzysu. Robert Redford i Paul Newman występują w nim jako dwójka oszustów, którzy łączą siły, gdy jeden z nich chce pomścić śmierć swojego partnera.

„Żądło” jest znane jako prototyp filmów o napadach. Jego fabuła jest złożona, a poboczne wątki i tajemnice objawiają się niemal do samego końca. Do tego film sprytnie dozuje zwroty akcji, jest porywająco inteligentny i trzyma w napięciu. Już wtedy stosuje niekonwencjonalną technikę montażu poprzez zastosowanie oddzielnych rozdziałów, co dziś często spotyka się w kinie.

Ten film to przykład produkcji, która zapewnia świetną rozrywkę. Spodobać się tu może formuła filmu, na którą składa się kryminał uzupełniony humorem. Co więcej, oglądając go, zobaczysz niesamowity talent Paula Newmana i Roberta Redforda oraz występującą między nimi chemię na ekranie, która jest tak silna, że objawia się nawet w scenach, w których komunikują się za pomocą spojrzeń i gestów.

żądło dvd

„Egzorcysta” – 50 lat od premiery

„Egzorcysta” to film, który zmienił sposób traktowania horrorów przez krytyków i widzów. Był pierwszym horrorem nominowanym do Oscara w kategorii „Najlepszy film” i jednym z najbardziej dochodowych horrorów, jakie kiedykolwiek powstały.

Film opowiada o młodej dziewczynie o imieniu Regan, która zaczyna dziwnie się zachowywać - lewituje, mówi językami. Zmartwiona matka szuka pomocy. Pada podejrzenie, że Regan została opętana przez demona, dlatego sprawę ma zbadać egzorcysta.

Chociaż film dziś może nie być tak paraliżująco przerażający, jak pięćdziesiąt lat temu, nadal jest uznawany za jeden z najstraszniejszych i z pewnością jeden z najlepszych horrorów wszech czasów.

egzorcysta dvd

„Ptaki” – 60 lat od premiery

Melanie Daniels (Tippi Hedren), piękna bywalczyni towarzystwa, spotyka Mitcha Brennera (Rod Taylor) w sklepie zoologicznym w San Francisco. Po spotkaniu Melanie postanawia go odwiedzić. Jedzie do spokojnego nadmorskiego miasteczka Bodega Bay, gdzie Mitch spędza weekendy z siostrą i matką. Wkrótce po przybyciu Melanie zostaje zaatakowana przez mewę, ale to dopiero początek serii ataków coraz większej liczby ptaków.

Dreszczowiec Alfreda Hitchcocka to przykład mistrzostwa reżysera, jeśli chodzi o gatunek. Doskonałe żonglowanie suspensem, który jest demonstrowany w pikach, ale też wiele alarmujących momentów i mnóstwo wyczekiwania; wywołuje olbrzymią dozę nerwowości i przerażenia. Widz tak naprawdę nigdy nie ma poczucia ulgi po napięciu stworzonym w tym filmie, ponieważ powód ataku ptaków nigdy nie zostaje wyjaśniony.

Także sama tematyka jest wciągająca i nieoczekiwanie ekscytująca, co jest jeszcze bardziej osobliwe dzięki ogólnie łagodnej naturze antagonistów.

ptaki dvd

Pozostałe filmy, które w 2023 roku obchodzą okrągłą rocznicę:

  • „American Hustle” (2013), reż. David O. Russell
  • „Her” (2013), reż. Spike Jonze
  • „Grawitacja” (2013), reż. Alfonso Cuarón
  • „Człowiek ze stali” (2013), reż. Zack Snyder
  • „Pacific Rim” (2013), reż. Guillermo del Toro
  • „Nimfomanka” (2013), reż. Lars von Trier
  • „Zniewolony” (2013), reż. Steve McQueen
  • „Kapitan Phillips” (2013), reż. Paul Greengrass

 

  • „Dogville” (2003), reż. Lars von Trier
  • „Między słowami” (2003), reż. Sofia Coppola
  • „Rzeka tajemnic” (2003), reż. Clint Eastwood
  • „Monster” (2003), reż. Patty Jenkins

 

  • „Lista Schindlera” (1993), reż. Steven Spielberg
  • „Pani Doubtfire” (1993), reż. Chris Columbus
  • „Filadelfia” (1993), reż. Jonathan Demme
  • „Upadek” (1993), reż. Joel Schumacher
  • „Firma” (1993), reż. Sydney Pollack
  • „Hokus Pokus” (1993), reż. Kenny Ortega

 

  • „Ryzykowny interes” (1983), reż. Paul Brickman
  • „Flashdance” (1983), reż. Adrian Lyne
  • „Gry wojenne” (1983), reż. John Badham
  • „Ośmiorniczka” (1983), reż. John Glen
  • „Nigdy nie mów nigdy” (1983), reż. Irvin Kershner

 

  • „Wejście smoka” (1973), reż. Robert Clouse
  • „Jesus Christ Superstar” (1973), reż. Norman Jewison
  • „Serpico” (1973), reż. Sidney Lumet
  • „Amerykańskie graffiti” (1973), reż. George Lucas
  • „Ulice nędzy” (1973), reż. Martin Scorsese
  • „Mściciel” (1973), reż. Clint Eastwood
  • „Siła magnum” (1973), reż. Ted Post

 Więcej filmowych rekomendacji znajdziesz w pasji Oglądam.