Pokażemy wam poszeregowane listy filmów oraz kilka możliwości, w jakiej kolejności obejrzeć filmy MCU. Na koniec przyjrzymy się serialom MCU oraz temu, jak ważne w filmach Marvela są sceny po napisach.

Spis treści:

 1. CHRONOLOGIA
 2. FAZY MCU
 3. SUPERBOHATEROWIE
 4. SERIALE
 5. PO NAPISACH

Jak oglądać filmy Marvela według chronologii wydarzeń?

Jednym z najlepszych sposobów na zagłębianie się w wydarzenia Kinowego Uniwersum Marvela jest oglądanie poszczególnych filmów w kolejności chronologicznej. Zaczynamy od wydarzeń najdawniejszych i stopniowo posuwamy się do przodu na osi czasu. Poniżej przedstawiona lista to podstawowa kolejność filmów Marvela, która pomoże połapać się w chronologii wydarzeń MCU:

 1. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie
 2. Kapitan Marvel
 3. Iron Man
 4. Iron Man 2
 5. Incredible Hulk
 6. Thor
 7. Avengers
 8. Iron Man 3
 9. Thor: Mroczny świat
 10. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
 11. Strażnicy Galaktyki
 12. Strażnicy Galaktyki vol. 2
 13. Avengers: Czas Ultrona
 14. Ant-Man
 15. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
 16. Czarna Wdowa
 17. Spider-Man: Homecoming
 18. Doktor Strange
 19. Czarna Pantera
 20. Thor: Ragnarok
 21. Ant-Man i Osa
 22. Avengers: Wojna bez granic
 23. Avengers: Koniec gry
 24. Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni
 25. Spider-Man: Daleko od domu
 26. Eternals
 27. Spider-Man: Bez drogi do domu
 28. Doktor Strange w multiwersum obłędu
 29. Thor: Miłość i grom
 30. Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu
 31. Antman i Osa: Kwantomania
 32. Marvels

 

Avengers kolekcja dvd

 

Jaka jest kolejność filmów Marvela według faz MCU?

Fazy Marvel Cinematic Universe zostały wprowadzone, aby lepiej uporządkować filmy. Poszczególne etapy powiększające uniwersum pogrupowane zostały na mniejsze segmenty, zgodnie z ich kolejnością pojawiania się w kinach. Wielu fanów i widzów uważa, że jest to najlepszy sposób oglądania MCU, pomimo tego, że nie wszystkie filmy trzymają się kolejności chronologicznej.

Pierwszy trzy fazy obejmują 23 filmy i tworzą całość zwaną Sagą Nieskończoności. Kolejna czwarta faza, oraz zapowiedziane dwie kolejne utworzą Sagę Multiwersum. Od czwartej fazy MCU rozbudowywane jest także poprzez seriale – o tym dalej!

 

Kapitan America Pierwsze starcie

 

MCU – 1. Faza

Pierwsza faza MCU zaprezentowała kluczowych superbohaterów, którzy weszli w skład Avengers. Poznaliśmy tutaj Tony’ego Starka/Iron Mana, w którego wcielił się Robert Downey Jr. i stał się niejako twarzą Kinowego Uniwersum Marvela na wiele kolejnych lat. Poza nim pojawił się Steve Rogers/Kapitan Ameryka (w tej roli Chris Evans), Thor oraz Bruce Banner/Hulk. W tego ostatniego w solowym filmie wcielił się Edward Norton, jednak później na stałe zastąpił go Mark Ruffalo.

 1. Iron Man
 2. Incredible Hulk
 3. Iron Man 2
 4. Thor
 5. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie
 6. Avengers

 

Iron man kolekcja dvd

 

MCU – 2. Faza

W kolejnych filmach znani bohaterowie kontynuują swoje przygody. Poznajemy także zupełnie nowych bohaterów, którzy dołączą do Avengers na dłużej. Uniwersum rozrasta się także o rozległy kosmos, a to za sprawą wprowadzenia do MCU Strażników Galaktyki.

 1. Iron Man 3
 2. Thor: Mroczny świat
 3. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
 4. Strażnicy Galaktyki
 5. Avengers: Czas Ultrona
 6. Ant-Man

 

Strażnicy galaktyki dvd

 

MCU – 3. Faza

Na początku trzeciej fazy w szeregach Avengers dochodzi do rozłamu. Konflikt Iron Mana z Kapitanem Ameryka powoduje rozbicie drużyny na dwie frakcje, Spotykają się oni dopiero w finale opowieści w czwartej części Avengers. Faza trzecia zamknęła pierwszy duży rozdział MCU zwany Sagą Nieskończoności.

 1. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
 2. Doktor Strange
 3. Strażnicy Galaktyki vol. 2
 4. Spider-Man: Homecoming
 5. Thor: Ragnarok
 6. Czarna Pantera
 7. Avengers: Wojna bez granic
 8. Ant-Man i Osa
 9. Kapitan Marvel
 10. Avengers: Koniec gry
 11. Spider-Man: Daleko od domu

 

Avengers koniec gry

 

MCU – 4. Faza

Wyżej wymienione 23 filmy stanowiły Sagę Nieskończoności. Chociaż reperkusje wydarzeń nadal będą obecne, część bohaterów pojawia się w kolejnych filmach, to od czwartej fazy budowana będzie nowa duża opowieść spajająca wszystkie kolejne filmy, Saga Multiwersum. W momencie pisania artykułu jesteśmy na końcu czwartej fazy. Wprowadza ona wątek multiwersum, alternatywnych linii czasu i równoległych wszechświatów.

 1. Black Widow
 2. Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni
 3. Eternals
 4. Spider-Man: Bez drogi do domu
 5. Doktor Strange w multiwersum obłędu
 6. Thor: Miłość i grom
 7. Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu

 

Thor miłość i grom dvd

 

MCU – 5. Faza

Piąta faza wchodzi do kin w 2023 roku i na dobre rozpocznie eksplorowanie multiwersum. Fazę tę rozpoczęła trzecia część przygód Ant-Mana i Osy. Filmy piątej oraz szóstej fazy są zapowiedziami i plany ich wydawania mogą się jeszcze zmieniać. Część z nich nie posiada jeszcze polskich tytułów, więc użyte zostanie oryginalne nazewnictwo. Agenda wypuszczania filmów do kin wygląda następująco:

 1. Ant-Man i Osa: Kwantomania
 2. Strażnicy Galaktyki vol. 3
 3. The Marvels
 4. Captain America: New World Order
 5. Thunderbolts
 6. Blade

MCU – 6. Faza

W szóstej fazie rozgrywały się będą kolejne spektakularne sceny filmów wchodzących w skład Sagi Multiwersum. To tutaj dostaniemy kolejne wielkie filmy Avengers. Do kinowego Uniwersum Marvela dołączy także Deadpool oraz długo oczekiwana pierwsza rodzina Marvela, czyli Fantastyczna Czwórka. Zadebiutowali oni już na ekranie kilkanaście lat temu, jednak tamte filmy nie należą do kanonu MCU (a przynajmniej jeszcze nic o tym nie wiadomo).

 1. Deadpool 3
 2. Fantastic Four
 3. Avengers: The Kang Dynasty
 4. Avengers: Secret Wars

Jakie filmy Marvela oglądać dla poszczególnych bohaterów?

Jeśli nie jesteśmy zainteresowani oglądaniem całej tej filmowej sagi, a chcielibyśmy poznać lepiej przygody konkretnych bohaterów, to nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak poszczególni bohaterowie nie pojawiają się jedynie w filmach zatytułowanych swoim imieniem, ale także w innych.

Kolejne listy pomogą w ogarnięciu oglądania filmów według konkretnych postaci. Warto dodać, że wszystkie poniżej wymienione postaci biorą udział w wydarzeniach przedstawionych w filmach „Avengers: Wojna bez granic” i „Avengers: Koniec gry”. Jeśli jednak ich rola była mała, to pozycje te zostaną pominięte.

Avengers - kolejność chronologiczna

W jakiej kolejności oglądać Marvel Avengers? Jeśli chcemy poznać jedynie najważniejsze filmy, w których to właśnie Avengerowie są najważniejszym elementem, to wystarczy obejrzeć pięć filmów. Istnieje jednak ryzyko, że niektóre opisywane wydarzenia mogą okazać się dla nas niezrozumiałe.

 1. Avengers
 2. Avengers: Czas Ultrona
 3. Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów
 4. Avengers: Wojna bez granic
 5. Avengers: Koniec gry

Spider-Man – kolejność chronologiczna

Spider-Man to jedna z ulubionych postaci Marvela. Jeśli chcemy skupić się jedynie na Pajęczaku, to kolejność oglądania filmów jest dość prosta. Całość komplikuje jedynie ostatnia pozycja z listy. W filmie tym pojawiają się postaci z trylogii „Spider-Man” z Tobym Maguirem oraz dylogii „The Amazing Spider-Man” z Andrew Garfieldem. Jeśli obejrzymy także tamte filmy, czeka nas po prostu więcej radości z seansu tego ostatniego.

 1. Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów
 2. Spider-Man: Homecoming
 3. Avengers: Wojna bez końca
 4. Spider-Man: Daleko od domu
 5. Spider-Man: Bez drogi do domu

Kapitan Ameryka – kolejność chronologiczna

Steve Rogers to jeden z ulubieńców widzów. Kiedy widzimy go po raz pierwszy walczy z nazistami, w ostatnim filmie natomiast z galaktycznym tyranem, Thanosem. Warto dodać, że postać pojawia się także gościnnie w filmach „Thor: Mroczny świat” i „Spider-Man: Homecoming”.

 1. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie
 2. Avengers
 3. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
 4. Avengers: Czas Ultrona
 5. Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów
 6. Avengers: Wojna bez granic
 7. Avengers: Koniec gry

 

Avengers Wojna bez granic DvD

 

Iron Man – kolejność chronologiczna

Iron Man, który zapoczątkował całe MCU, stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych postaci Marvela. Postać miliardera Tony’ego Starka przeszła ogromną przemianę na przestrzeni kilku filmów. Z zadufanego w sobie biznesmena, aż do błyskotliwego bohatera, który był w stanie poświęcić wszystko dla dobra najbliższych oraz całej planety.

 1. Iron Man
 2. Iron Man 2
 3. Avengers
 4. Iron Man 3
 5. Avengers: Czas Ultrona
 6. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
 7. Spider-Man: Homecoming
 8. Avengers: Wojna bez granic
 9. Avengers: Koniec gry

 

Iron man trylogia dvd

 

Thor – kolejność chronologiczna

Nordycki bóg piorunów to bohater, którego filmy zaskakiwały chyba najbardziej. Każdy z jego solowych filmów różni się stylem czy scenerią, a sam Thor pod wpływem wydarzeń zmienia się diametralnie. Niedawno w kinach mogliśmy oglądać czwartą część jego solowych przygód. Możemy być jednak pewni, że Sam Odinson nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

 1. Thor
 2. Avengers
 3. Thor: Mroczny świat
 4. Avengers: Czas Ultrona
 5. Thor: Ragnarok
 6. Avengers: Wojna bez granic
 7. Avengers: Koniec gry
 8. Thor: Miłość i grom

 

Thor trylogia dvd

 

Czarna Wdowa – kolejność chronologiczna

Czarna Wdowa, czyli Natasha Romanoff pojawiła się po raz pierwszy w drugiej części Iron Mana jako postać drugiego planu, ale nie trzeba było czekać długo, aż wejdzie na ten pierwszy. Jej filmowa ścieżka wygląda imponująco!

 1. Iron Man 2
 2. Avengers
 3. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
 4. Avengers: Czas Ultrona
 5. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
 6. Czarna Wdowa
 7. Avengers: Wojna bez granic
 8. Avengers: Koniec gry

 

Kapitan ameryka zimowy żołnierz

 

Czarna Pantera – kolejność chronologiczna

Bohater znany jako Czarna Pantera pojawił się w filmach stosunkowo późno, lecz z miejsca wstrząsnął Kinowym Uniwersum Marvela. On oraz niesamowicie rozwinięty technologicznie kraj Wakanda, schowany gdzieś w sercu Afryki. Rozwój postaci pokrzyżowała śmierć aktora, Chadwicka Bosemana, który wcielał się w bohatera. Obecnie możemy oglądać w kinach film „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”, który kończy czwartą fazę MCU.

 1. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
 2. Czarna Pantera
 3. Avengers: Wojna bez granic
 4. Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu

 

Czarna pantera kolekcja dvd

 

W jakiej kolejności oglądać seriale Marvela?

Nowością w czwartej fazie MCU było przeniesienie części wydarzeń na ekrany telewizorów. Bohaterowie zaczęli pojawiać się w tytułach serialowych bezpośrednio powiązanych z Kinowym Uniwersum Marvela. Seriale Marvela już wcześniej powstawały. Były to między innymi tytuły takie, jak „Agentka Carter”, „Agenci T.A.R.C.Z.Y.” dla telewizji ABC, czy „Daredevil”, „Jessica Jones”. „Punisher” i „Defenders” dla Netflixa). I chociaż ich akcja rozgrywała się w tym samym uniwersum, to nie miały one jednak wpływu na MCU. Z serialami na Disney+ jest już inaczej.

Co do kolejności ich oglądania, to w tej chwili nie ma ona większego znaczenia. Akcja wszystkich seriali dzieje się w czwartej fazie, więc już po wydarzeniach z „Avengers: Koniec gry”. Dla porządku polecam trzymać się kolejności wypuszczania poszczególnych tytułów, lub przejścia do interesujących nas bohaterów.

Poniżej przedstawiamy kolejność ukazywania się poszczególnych tytułów na platformie Disney+. W większości są to seriale fabularne. Są na tej liście jednak trzy wyjątki. „A gdyby…?” to animowany serial przedstawiający co by było, gdyby wydarzenia w MCU potoczyły się trochę inaczej. Natomiast dwie ostatnie produkcje to czarno-biały pełnometrażowy horror „Wilkołak nocą” oraz odcinek specjalny „Strażników Galaktyki”, który ukaże się jeszcze przed świętami.

 1. WandaVision
 2. Falcon i Zimowy Żołnierz
 3. Loki
 4. A gdyby…?
 5. Hawkeye
 6. Moonknight
 7. Ms. Marvel
 8. Mecenas She-Hulk
 9. Wilkołak nocą
 10. Strażnicy Galaktyki - Świąteczny odcinek specjalny

 

funkopop mini moments wandavision

 

Sceny po napisach końcowych w filmach Marvela

Nomen omen temat scena po napisach końcowych poruszamy na końcu artykułu. Mówiąc o filmach Marvela nie można nie wspomnieć o ciekawym ewenemencie, jakim są sceny po napisach. Studio Marvela zapoczątkowało trend umieszczania dodatkowych scen w trakcie napisów lub już po nich. Były to często małe zapowiedzi kolejnych filmów, lub dodatkowe sceny, które scalały fabuły poszczególnych filmów ze sobą. Także warto nie wychodzić z kina czy nie wyłączać filmu od razu kiedy zaczną się napisy końcowe. W większości filmów czeka na nas tam jeszcze co najmniej jedna scena.

 

Trylogia kapitan marvel dvd

 

Tak naprawdę nie ma złej drogi do MCU. Zawsze można stworzyć swoją własną listę i indywidualną kolejność. Najważniejsze żebyśmy znajdowali przyjemność w oglądaniu tych filmów!

Więcej tekstów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Oglądam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: plakat „Avengers: Wojna bez granic” / materiały promocyjne Marvel Entertainment