Chcąc wyprawić dziecku urodziny w domu, trzeba zatroszczyć się o wyjątkową atmosferę, na którą składa się nie tylko jedzenie inne niż na co dzień, ale też atrakcje. A może nimi być wszystko – od tortu z motywem ulubionej bajki, poprzez tematyczne dekoracje aż po angażujące zabawy. To właśnie ten ostatni element może sprawić, że przyjęcie urodzinowe będzie szczególnie udane, a mali goście się nie zanudzą. Decydując się na zabawy urodzinowe dla dzieci, trzeba wziąć pod uwagę ich wiek, zainteresowania oraz możliwości, jakie stwarza miejsce imprezy. Na szczęście nie brakuje pomysłów na kreatywne i angażujące zajęcia podczas urodzin dziecka. Podpowiadamy, co możesz zorganizować.

Zabawy urodzinowe dla dzieci w domu – 5 pomysłów

  1. Minidisco

Dzieci w każdym wieku uwielbiają szalone tańce w rytmach znanych im piosenek. Nie bez powodu przedszkolne bale i szkolne dyskoteki są oblegane przez małych tancerzy spragnionych ruchu. Takie minidisco to świetny pomysł na zabawę urodzinową dla dzieci. Zadbaj tylko o dobrą muzykę (najlepiej, by solenizant wybrał ją sam albo wspólnie ze swoimi gośćmi) i oprawę wizualną. Jest jeden mały gadżet, który dzieci uwielbiają i jest niezastąpiony podczas tego typu atrakcji – kula dyskotekowa! Może być w formie żarówki wkręcanej do żyrandola albo lampki stołowej. Może też być wolnostojąca, zasilana na baterie albo prąd. Najważniejsze, że emituje kolorowe, wirujące światło. To robi wrażenie w zaciemnionym pokoju. Do zorganizowania minidyskoteki przyda się też przenośny głośnik. W przypadku zabawy urodzinowej dla dzieci w wieku 6 lat i młodszych to rodzice mogą go obsługiwać. Dodatkową atrakcją dla tancerzy będą balony świecące w ciemności.

  1. Kalambury

Zabawa urodzinowa dla dzieci, podczas której jest mnóstwo śmiechu, to kalambury. Wystarczy dać uczestnikom gotowy zestaw dopasowany do ich wieku. W przypadku przedszkolaków rodzice mogą dołączyć do zabawy, by pomagać maluchom i tłumaczyć zasady. Plusem takiej zabawy urodzinowej jest zaangażowanie wszystkich gości, bo graczy w kalamburach powinno być minimum 2.

Kalambury Junior, gra towarzyska, Trefl
Kalambury Junior, gra towarzyska, Trefl Trefl
4.8/5
33,98 zł
Promocja
33,99 zł  najniższa cena

35,99 zł  cena regularna

Kalambury, gra, Abino
Kalambury, gra, Abino Abino
5/5
41,43 zł
Promocja
39,04 zł  najniższa cena

47,16 zł  cena regularna

Kalambury, gra rodzinna, Kapitan Nauka
Kalambury, gra rodzinna, Kapitan Nauka Kapitan Nauka
4.6/5
33,44 zł
Promocja
35,11 zł  najniższa cena

44,90 zł  cena regularna

  1. Malowanie twarzy/tatuaże

Kolejną atrakcją uwielbianą przez najmłodszych jest malowanie twarzy. To doskonała zabawa na urodziny dla dzieci w wieku 6, 8 czy nawet 11 lat. Potrzebne będą do tego specjalne farbki albo kredki bezpieczne dla skóry i odrobina talentu. Jeśli nie czujesz się na siłach lub nie znasz nikogo, kto mógłby stworzyć bajeczne rysunki na małych buźkach, zamiast malowania zorganizuj tatuowanie. Solenizant i jego goście będą zachwyceni kolorowymi tatuażami na rękach. Ciekawym pomysłem jest dopasowanie tatuaży do motywu przewodniego przyjęcia urodzinowego, np. w stylu Zygzaka McQueena z bajki „Auta”, „Psiego Patrolu” czy wróżek i jednorożców.

  1. Mumia

To jedna z bardzo starych zabaw, którą może kojarzyć pokolenie dzisiejszych młodych rodziców. Uczestnicy dzieleni są na pary. Jedna osoba będzie pomagała drugiej zamienić się w mumię, owijając ją papierem toaletowym, niekoniecznie białym, ale bajecznie kolorowym. Wygrywa duet, który zrobi to najszybciej. Utrudnienie stanowi papier, który łatwo się drze. Potrzebne więc będzie skupienie oraz ostrożne, ale pewne ruchy. To sprawdzony pomysł na zabawę urodzinową dla starszych dzieci np. 8- czy 11-letnich.  

  1. Wspólne gotowanie

Modną i wartościową atrakcją podczas przyjęć dla dzieci jest wspólne gotowanie i pieczenie. Najlepiej wybrać potrawy, które są nieskomplikowane do przygotowania i które mali goście uwielbiają jeść. Przygotowanie pizzy albo dekorowanie ciasteczek to przepis na kreatywną i wesołą zabawę urodzinową dla dzieci m.in. w wieku 8 lat, zakończoną pyszną degustacją. Każdy może też wcześniej zrobić z papieru czapkę kucharską dla siebie!

Zabawy urodzinowe dla dzieci w ogrodzie – 5 inspiracji

  1. Dmuchaniec

Wynajęcie albo zakup niedużego dmuchańca wiąże się z pewnym kosztem, ale jeśli jest taka możliwość, to warto zainwestować w tego rodzaju zabawę urodzinową dla dzieci. Sprawia mnóstwo radości maluchom i starszakom oraz, co ważne, aktywizuje na kilka długich godzin. Skakanie i zjeżdżanie na dmuchańcu to idealny pomysł na zabawę na świeżym powietrzu.

  1. Zawody sportowe

Kolejnym pomysłem na zdrową zabawę w plenerze, ale już nie tak kosztowną, jak dmuchaniec, jest zorganizowanie zawodów sportowych. Może to być dosłownie wszystko: piłka nożna, minihokej na trawie, badminton, wyścigi w workach, przeciąganie liny czy tor przeszkód. Należy jedynie dopasować poziom trudności takich aktywności do wieku uczestników oraz uwzględnić ich zainteresowania. Piłka nożna to świetna zabawa urodzinowa dla dzieci w wieku 8 lat, badminton sprawdzi się dla jeszcze starszych, ale już z wyścigiem w workach poradzą sobie nawet maluchy.

  1. Bańki mydlane

Nie potrzeba wiele, by sprawić dzieciom mnóstwo radości. Bańki mydlane są tego doskonałym przykładem. Jako zabawę urodzinową w ogrodzie zorganizuj puszczanie baniek. Każde dziecko może dostać swoją buteleczkę, ale też ktoś z dorosłych może zabawić się w animatora, aby puszczać spektakularne, większe bańki.

  1. Piniata

Typowo urodzinowa atrakcja dla dzieci w różnym wieku, która przywędrowała do nas z Hiszpanii, to piniata. Kolorowa papierowa kula lub figura inspirowana bajkową postacią jest wypełniona słodyczami i zawieszona np. na drzewie. Każde dziecko kolejno uderza w piniatę kijem (może to być kij od szczotki), aby ją rozerwać i dostać się do zawartości. Efekt WOW! następuje w momencie wysypania się wszystkich słodyczy na ziemię. Warto wyposażyć dzieci w torebki, do których będą mogły zebrać smakołyki.

  1. Poszukiwacze skarbu

Można też zorganizować poszukiwania skarbu w ogrodzie. To zabawa na wzór dobrze znanych dorosłym podchodów. Wcześniej należy ukryć w plenerze wskazówki, pomagające odszukać ukryty skarb oraz przygotować zadania do wykonania. Dzieci będą musiały np. zaśpiewać piosenkę albo odszukać w ogrodzie czerwonego kwiatka, aby móc ruszyć dalej. A skarbem może być wszystko – domowe ciasteczka do spałaszowania, drobne upominki dla każdego gracza albo jakakolwiek rzecz przyniesiona z domu.  To świetna zabawa urodzinowa dla dzieci w każdym wieku.

I jak podobają ci się nasze pomysły na zabawy urodzinowe dla dzieci? A może masz inne propozycje? Daj znać w komentarzu!

Po więcej inspiracji zapraszamy na Empik Pasje do działu Pasje dziecka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock