Doświadczeni rodzice dobrze już wiedzą, a nowicjusze lada moment się przekonają, że podróż samochodem z małym dzieckiem może być dla wszystkich wyzwaniem. Dotyczy to nawet krótkich, kilkukilometrowych odcinków. Dzieci szybko się niecierpliwią, co wyraźnie manifestują głośnym płaczem. Starszaki potrafią nawet wszczynać małe awanturki. Być może małemu pasażerowi jest niewygodnie w foteliku, za ciepło w kurtce albo po prostu jest znudzony. Warto więc odciągnąć jego uwagę od podróży. A jak to zrobić najlepiej? Przy pomocy zabawki do samochodu! Jeśli będzie dopasowana do wieku, aktualnych umiejętności i zainteresowań twojej pociechy, to jest szansa, że dziecko będzie świetnie się bawić.

10 najlepszych zabawek do samochodu

  1. Kierownica dla niemowlaka

Kierownica to chyba pierwsze skojarzenie z najlepszymi zabawkami do samochodu. Już kilkumiesięczny maluch może się nią zainteresować. Dla niemowlaka idealnym rozwiązaniem jest miękka mata, do której przymocowana jest niewielka kierownica z efektami dźwiękowymi. Całość montuje się za pomocą specjalnych uchwytów do zagłówka. Wbrew sugestii producenta, że zabawka jest przeznaczona dla dzieci jeżdżących przodem do kierunku jazdy, kierownicę z powodzeniem można przymocować do zagłówka na tylnej kanapie, gdy fotelik odwrócony jest tyłem. Pamiętaj: niemowlęta przewozimy wyłącznie tyłem do kierunku jazdy! Starsze dzieci wozimy w ten sposób najdłużej jak to tylko możliwe, a więc nawet do ok. 4-5 roku życia. Tak jest bowiem najbezpieczniej w razie wypadku.

 

Zabawka do samochodu dla niemowląt - kierownica

 

  1. Interaktywna kierownica z pianinkiem

Innym świetnym przykładem zabawki do auta dla dzieci jest interaktywna kierownica z wbudowanym pianinkiem. Dodatkową atrakcją są światełka, dźwięk klaksonu, policji, straży pożarnej i samolotu. To propozycja zabawki do samochodu dla rocznego i 1,5-rocznego dziecka. Taki malec będzie nią najbardziej zainteresowany.

 

Interaktywna Kierownica - zabawka do auta dla niemowląt

 

  1. Muzyczna kierownica – zabawka do auta dla dwulatka

Jeszcze jeden przykład kierownicy, ale tym razem dla starszaka. Zabawka do auta, która mówi i śpiewa po polsku, a przy tym ma przyciski z kierunkowskazami – to propozycja w sam raz dla przedszkolaków. Nie jest tak „dzidziusiowa”, jak dwie poprzednie kierownice i z pewnością będzie cieszyć małego pasażera przez kilka lat.

 

Madej, kierownica muzyczna dla dziecka

 

  1. Pałąk podróżny – zabawka do samochodu dla niemowlaka

Ta zabawka do auta to dla niemowlaka istne centrum dowodzenia i świetnej zabawy. Przymocowuje się ją do oparcia tylnego fotela. Jest to więc zabawka do samochodu odpowiednia dla dzieci, jeżdżących tyłem do kierunku jazdy. Pałąk z pluszowymi zawieszkami przypomina ten, który jest przymocowany do domowych mat sensorycznych. To w pełni bezpieczna i bardzo atrakcyjna zabawka dla maluszka.

 

Benbat, pałąk podróżny dwustronny z zabawką

 

  1. Multifunkcyjny łuk edukacyjny dla niemowlaka

Podobny gadżet to wielofunkcyjny łuk z zawieszkami. Mocuje się go bezpośrednio do fotelika dziecięcego. Jest tu wszystko, co może zainteresować maluszka, a więc bezpieczne lusterko, urocza żabka i jeżyk, wisząca rybka oraz dodatkowe zawieszki. Ta zabawka do samochodu jest odpowiednia dla niemowlaka już od pierwszych dni życia.

 

Łuk edukacyjny multifunkcyjny

 

  1. Stolik do auta

To bardzo praktyczne rozwiązanie dla starszych dzieci, co najmniej 1,5-rocznych, które interesują się już m.in. rysowaniem i naklejkami, a więc czynnościami, do których przydaje się solidna podpora. Taki podróżny stolik montuje się do fotelika, a jego boczne ścianki uniemożliwiają zsunięcie się zabawek, kolorowanek, kredek itp. Dziecko może więc wygodnie zająć się ulubionymi czynnościami podczas dłuższej jazdy autem.

  1. Magnetyczna gra planszowa

Stare, poczciwe planszówki to angażujące i edukacyjne zabawki, odpowiednie również do samochodu. Jednak w podróż warto zaopatrzyć się w specjalne, kompaktowe gry na magnes. Metalowe małe pudełeczko po otwarciu służy za planszę. Jest ona magnetyczna, a więc przyciągane do niej pionki nie spadają. Dostępnych jest wiele tego typu gier o różnej tematyce i dla różnych grup wiekowych. Zabawka podróżna dla 3-latków, ale i dużo starszych pasażerów, to np. Wyścigi samochodowe – w sam raz do auta.

 

The Purple Cow, Podróżna gra magnetyczna Wyścigi samochodowe

 

  1. Książki z serii o ulicy Czereśniowej – wciągające wyszukiwanki

Jak wiadomo, książki to sprawdzone sposoby na nudę dla każdego i w każdym wieku. Do samochodu dla dziecka warto zabierać kartonowe wyszukiwanki, czyli sztywne, grube (ale lekkie) książki, które są pozbawione tekstu, za to mają niezwykle bogate ilustracje. Można wpatrywać się w nie godzinami, wyszukując kolejne szczegóły. Starsze dzieci mogą wymyślać i opowiadać historyjki, inspirując się obrazkami. Bestsellerowa seria z tytułową ulicą Czereśniową w roli głównej sprawdzi się idealnie w podróży. I nigdy się nie znudzi. To nietypowa zabawka do samochodu już dla 1,5-rocznego dziecka, ale wciąga nawet dorosłych.

  1. Tablica magnetyczna – znikopis

Bardzo popularna i nieskomplikowana, ale angażująca zabawka do samochodu dla dziecka to tablica magnetyczna znana również jako znikopis. Można na niej bazgrać, pisać i rysować bez końca. Specjalny suwak pomaga wyczyścić ekran, by od nowa rozpocząć kreatywną zabawę.

 

Anek zabawka dla dzieci, tablica magnetyczna

 

  1. Tablica magnetyczna – mozaika

Inny przykład tablicy magnetycznej, która sprawdzi się jako zabawka do samochodu to mozaika. Za przezroczystą pleksą znajdują się kolorowe magnetyczne koraliki, które należy przyciągać specjalnym magnetycznym pisakiem. W ten sposób można je przesuwać, układając barwną mozaikę. To bardzo kreatywna, rozwijająca zabawka w nurcie Montessori.

 

WOOPIE Tablica magnetyczna dla dzieci Montessori

 

Która zabawka do samochodu najbardziej ci się spodobała? A może masz inne pomysły? Podziel się nimi w komentarzu i zainspiruj innych! Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na Empik Pasje do działu Pasje dziecka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock