Przy wyborze walizki sprawdź jej wagę i wymiary

Duża walizka musi mieć odpowiednią wagę oraz wymiary. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy podróżujesz samolotem. Każda linia lotnicza ma swoje limity. Jeśli je przekroczysz, będziesz zmuszony uiścić dodatkową opłatę, a te są z reguły wysokie. W najgorszym wypadku, posiadanie zbyt dużego lub ciężkiego bagażu może skończyć się niezatwierdzeniem go przez służby lotnicze i koniecznością pozostawienia go na lotnisku. Bez względu na to, czy planujesz podróżować samolotem, autobusem czy samochodem, warto wybrać walizkę, wykonaną z lekkich materiałów. W przypadku limitów wagowych – możesz do niej zapakować więcej rzeczy. Poza tym, lżejszy bagaż to bezsprzecznie większy komfort transportowania go do środków transportu, a potem – do hotelu czy kwatery.

Rozmiar walizki musi być dopasowany do czasu planowanego urlopu. Na tygodniowe wyprawy powinien wystarczyć model o pojemności od 60 do 80 litrów. Natomiast przy dłuższej podróży najlepiej spisze się większa walizka o pojemności – odpowiednio – od 90 do 140 litrów.

Duża walizka na kółkach znacznie ułatwia podróżowanie

Przy walizce pokaźnych rozmiarów kółka są niezbędne. Znacznie lepiej jest prowadzić ciężki bagaż z wykorzystaniem wspomnianego ułatwienia. Najlepiej zdecydować się model wyposażony w cztery kółka, ponieważ bardzo dobrze wytrzymują duże obciążenie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Najbardziej wytrzymałe są kółka z kauczuku. Nie tylko wykazują dużą odporność na pęknięcia, ale też doskonale amortyzują wstrząsy przy nierównościach terenu. Natomiast te plastikowe szybko się zdzierają i psują – w tym wypadku, wizja uszkodzenia ich podczas podróży nie należy do najprzyjemniejszych.

Dobry materiał walizki zabezpieczy ją przed uszkodzeniami

Dobrze jest wybrać walizkę  z solidnego i trwałego tworzywa – nie tylko będzie ci służyła przez długie lata, ale również świetnie ochroni zawartość, zabezpieczając przed zgnieceniem. Wyróżniamy trzy rodzaje walizek: twarde, półtwarde oraz miękkie.

Walizki twarde

Najczęściej wykonane są z polipropylenu, poliwęglanu, włókna szklanego lub ABS. To właśnie one są najbardziej odporne na pęknięcia, uszkodzenia mechaniczne czy wodę. Z tego względu świetnie spełniają funkcję ochronną zawartości bagażu. Największą ich wadą jest fakt, że w przypadku uszkodzenia naprawa jest niemożliwa i walizkę trzeba wymienić na nową.

Walizki półtwarde

Ponieważ są odpowiednio sztywne, półtwarde walizki dobrze zabezpieczają zawartość przed uszkodzeniem. Są przy tym bardziej elastyczne niż twarde odpowiedniki. Najczęściej do ich produkcji używa się materiału EVA, który jest wodoodporny.

Walizki miękkie

Są dużo mniej odporne na uszkodzenia niż typy walizek wymienione powyżej. Przy tym łatwo się brudzą i nie chronią dobrze przed wilgocią. Za to ich największym plusem jest elastyczność, dzięki której można do nich spakować więcej rzeczy. Są też dużo tańsze niż walizki twarde czy półtwarde.

Dodatki w walizce mogą być przydatne podczas podróży

Warto zwrócić uwagę na wnętrze bagażu – niektóre walizki są wyposażone fabrycznie w sprytne udogodnienia, które ułatwią ci optymalne pakowanie na dłuższą podróż. Dobrze jest, gdy wewnątrz znajduje się kieszonka zapinana na suwak – możesz w niej umieścić ważne dokumenty, książki, klapki pod prysznic i na plażę czy płaską kosmetyczkę z biżuterią i masz pewność, że zostaną na swoim miejscu. W organizacji i zachowaniu porządku przy pakowaniu pomoże też dodatkowa komora na zamek. Umieszczone w niej rzeczy nie będą się przesuwały. Przydają się również pasy przytrzymujące na przykład ubrania. Dzięki nim łatwiej jest utrzymać je w tym samym położeniu, ale też zamknąć walizkę.

Istotne jest również, by walizka posiadała odpowiednie zabezpieczenia. Czasem może zdarzyć się sytuacja, że ktoś próbuje przywłaszczyć sobie zawartość naszego bagażu. By temu zapobiec, poleca się  założyć kłódki z zamkiem TSA, co zapewnia wysoki poziom ochrony. Natomiast w niektórych walizkach takie zamki są już wbudowane. Warto więc dowiedzieć się, czy wybrany model takowy posiada.

Przed wyjazdem na długie wakacje warto pomyśleć o zestawie walizek

Na dłuższe wyjazdy przydaje się duża walizka podróżna, ale również dodatkowo kilka mniejszych. Dlatego, planując wakacje dłuższe niż tydzień, zdecydowanie warto zainteresować się całym zestawem. Polecany jest na przykład zestaw polskiej firmy Betlewski. W jego skład wchodzą trzy eleganckie walizki na kółkach. Mocne tworzywo, z którego zostały wykonane, sprawia, że są odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Istotne jest, że są wyposażone w szyfrowy zamek, co gwarantuje bezpieczeństwo twoich bagaży.

Walizki zestaw srebrny

Propozycja marki Wings to aż pięć elementów. Bardzo duża walizka z tego zestawu ma pojemność 91 litrów, doskonale więc nada się do spakowania rzeczy na długi urlop dla wymagającej osoby. Elegancki kształt i kolor sprawiają, że całość prezentuje się luksusowo. Cztery kauczukowe koła, obracające się o 360 stopni, gwarantują stabilność oraz łatwe  przemieszczanie się z bagażami.

Zestaw walizek

Zestaw walizek od firmy vidaXL ma piękny i piękny kolor kawy. Obudowy zostały stworzone z wysokiej jakości materiałów, co oznacza, że są niezwykle trwałe, a przy tym bardzo lekkie. Znajdziesz tam trzy walizki w różnych rozmiarach oraz kosmetyczkę. Nieużywane, nie zabierają dużo miejsca – mniejsze elementy z łatwością da się schować w większych.

Walizka kolor kawa

Przed wyprawą na dłuższe wakacje warto pomyśleć o odpowiednich walizkach. Ważne, żeby były duże, ale mieściły się w limitach, wyznaczonych przez linie lotnicze, jeśli wybierasz się na urlop drogą powietrzną. Warto pomyśleć o udogodnieniach i zabezpieczeniach w bagażu, dzięki czemu podróż upłynie ci przyjemnie i – co ważne – spokojnie. Dobrze jest też kupić zestaw walizek, zwłaszcza jeśli są to wakacje rodzinne, ponieważ taka opcja jest zwykle dużo tańsza.

Sprawdź inne porady z sekcji Turystyka.

Okładka: shutterstock.com.